betka
24.04.09,14:35
Možno sa Vám už stalo, že ste dostali do ruky predvolanie, možno sa ešte len stane. Chcem upozornť, že SZP (spoločná ZP) poslala SZČO zlé potvrdenia ohľadom preplatkov z RZZP. Posiela potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti..... a následne vznikali kolízie v DP (osobne som si to ani nevšimla, že ide o par. 5) a vyplnila som DP par. 6. Budete zrejme robiť DDP, i keď sa prehodí len listina.

Po štúdiu usmernenia a príspevkov, i keď toto drak rieši, nemám naň prístup) som si dala dokopy par. a z nich mi v globále vyplýva.







Usmernenie DR SR


k zahrnovaniu preplatkov, resp. nedoplatkov z ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie u daňovníka, ktorý skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť

Z poistného zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“), vráteného zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného (ďalej len „RZZP“) sa od 1.1.2008 v súlade s § 43 ods. 3 písm. l) zákona vyberá daň zrážkou. Daňovník, ktorý o preplatku z RZZP je povinný účtovať, zahrnie v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona tento príjem do základu dane. Daňovník, ktorý o tomto príjme povinný účtovať nie je (napr. daňovník, ktorý pri príjmoch podľa § 6 zákona uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona), sa môže rozhodnúť, či využije možnosť a daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za preddavok na daň, ktorý si odpočíta od dane vypočítanej v daňovom priznaní a v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona preplatok z RZZP (hrubý príjem) zahrnie do základu dane alebo daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti z tohto príjmu, pričom v takomto prípade v súlade s § 4 ods. 7 a § 17 ods. 3 písm. a) zákona predmetný príjem do základu dane nezahrnie.

4/(6) Príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, sa zahŕňa do základu dane, ak vybraním zrážky nie je splnená daňová povinnosť alebo ak daňovník, ktorý nie je povinný tieto príjmy účtovať, využil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7.

17/(4) Súčasťou základu dane je aj príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, ak vybraním zrážky nie je splnená daňová povinnosť alebo ak daňovník, ktorý je fyzickou osobou a nie je povinný tieto príjmy účtovať, využil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7. Súčasťou základu dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou je aj výnos z dlhopisov a pokladničných poukážok.

Teraz môžeme byť na pochybách, či paušalista, kt. si chce zahrnúť preplatok do DP a bude ho považovať za preddavok na daň, zahrnie tento preplatok do príjmov podľa par. 6/10 a z neho si uplatní i paušálne výdavky.

Odpoveď ano, môže. Prečo? Pretože tu je akási medzera v zákone, po správnosti by si nemal, pretože tieto výdavky mi vstupovali do ZD v min. období pri zaškrtnutí políčka a vyčíslenia sumy preukázateľne zaplatené......, Ale v nedokonalosti citovaného usmernenia vychádzam s par. 4/6 a 17/4

Jednoznačná odpoveď je tu:
j) základom dane rozdiel, o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky (§ 19) pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov v príslušnom zdaňovacom období, ak tento zákon neustanovuje inak,

Príjmy: príjmy z podnikania+preplatok z RZZP
Výdavky: 40, resp. 60%
A ZD= Príjmy – Výdavky.

Takže môžeme si z príjmu z RZZP odpočítať i paušálne výdavky. Zákon a jeho znenia mi to umožňujú.



Prečítala som si túto tému:

http://www.porada.sk/t100942-pausalne-vydavky-a-prijem-preplatku-zo-zdravotnej-poistovne.html?highlight=preplatok+RZZP+SZ%C8O