zllip
24.04.09,14:36
Ahojte Poraďáci,
chcem Vas poprosit o radu, ci mam narok na nemocenske a ak ano, z akeho VZ sa bude pocitat - od 25.4 budem poberat rodicovsky prispevok (od 13.10.08 do 24.4.09 na MD, vedena v evidencii ako zamestnanec). DNP som si neplatila-materska mi vysla maximalna. Som chora a od 27.4 by som chcela ist na marodku - bude sa mi tato po dobu 10 dni pocitat z VZ, ktory som mala u zamestnavatela pred MD? Dakujem Vam za vsetky odpovede.
zllip
Jana Motyčková
24.04.09,13:38
Ak to dobre chápem si na rodičovskej dovolenke (nepracuješ), v takom prípade nemáš nárok na nemocenské pri PN.
zllip
26.04.09,15:03
To či mám nárok alebo nie ma ani tak nezaujímalo, pokiaľ sa ma "moja mzdárka" na to nespýtala - povedala mi, že ak jej pošlem maródku, bude mi platiť 10 dní nemocenské pri PN zamestnávateľ - vraj sa už aj radila na sociálnej poisťovni. Tak teraz neviem, či si mám "maródku" od doktora pýtať alebo nie??
Adriana79
26.04.09,18:40
Ahojte poradaci, potrebovala by som poradit co si mam napisat ked mi konci materska dovolenka a prechadzam na rodicovky prispevok a chcu odo mna nejake tlacivo z roboty
ivka70
26.04.09,19:16
To či mám nárok alebo nie ma ani tak nezaujímalo, pokiaľ sa ma "moja mzdárka" na to nespýtala - povedala mi, že ak jej pošlem maródku, bude mi platiť 10 dní nemocenské pri PN zamestnávateľ - vraj sa už aj radila na sociálnej poisťovni. Tak teraz neviem, či si mám "maródku" od doktora pýtať alebo nie??
A poziadala si svojho zamestnavatela o rodicovsku dovolenku?
Teda mala tvoja mzdarka informaciu, ze sa nechces vratit do prace po MD, ale chces zostat doma na rodicovskej?

Lebo ak to nevedela, bola jej otazka na mieste, ale ak mala informaciu, ze ides na RD, tak jej otazka zmysel nemala, na RD nemas narok na PN, to iba v case, ked si zamestnancom.
ivka70
26.04.09,19:19
Ahojte poradaci, potrebovala by som poradit co si mam napisat ked mi konci materska dovolenka a prechadzam na rodicovky prispevok a chcu odo mna nejake tlacivo z roboty
Musis poziadat zamestnavatela o uvolnenie z prace z dovodu rodicovskej dovolenky
brčko
26.04.09,20:48
Ahojte poradaci, potrebovala by som poradit co si mam napisat ked mi konci materska dovolenka a prechadzam na rodicovky prispevok a chcu odo mna nejake tlacivo z roboty

ako píše ivka, treba požiadať zamestnávatela o rodič.dovolenku a napísať ako dlho ju chceš čerpať. Ak si nedala mzdárke rod.list dieťaťa, tak je myslím dobré ho doručiť, aby vedela podla dátumu narodenia, dokedy máš nárok ju čerpať podla ZP.
brčko
26.04.09,20:54
To či mám nárok alebo nie ma ani tak nezaujímalo, pokiaľ sa ma "moja mzdárka" na to nespýtala - povedala mi, že ak jej pošlem maródku, bude mi platiť 10 dní nemocenské pri PN zamestnávateľ - vraj sa už aj radila na sociálnej poisťovni. Tak teraz neviem, či si mám "maródku" od doktora pýtať alebo nie??

24.4.09 (uknčenie MD) je piatok a 27.4.09 (začiatok PN) je pondelok.

Podla mna, ak si po MD mala čerpať zostatok dovolenky alebo mala nastúpiť riadne do práce, tak nárok na RD máš.

Ak si ale mala čerpať hned RD, tak podla mna nie, lebo od 25.4.09 (soboty) by mala mzdárka nahlásiť prerušenie poistenia v SP, t.j ku dnu vzniku PN nie si NP.
zllip
27.04.09,07:45
Asi máš pravdu, brčko - myslím, že keďže mi MD končí 24.4 - t.j. splnila som podmienku 60-tich dní - mám nárok na nejakú dovolenku, s ktorou mzdárka počíta, že si ju vyčerpám. Zostáva mi to však stále záhadou, nakoľko mzdárka mala odo mňa informáciu, že od 27.4 idem na RD a o žiadnej dovolenke sme nehovorili ....???? Skúsim jej ešte raz zavolať, či si je istá. Ďakujem Vám všetkým za odpovede - dám vám vedieť ako to dopadlo.
zllip
27.04.09,07:56
Tak, práve som dovolala so svojou mzdárkou... Je to sikulka - od 25.4 ma zaevidovala ako zamestnanca (teda ukončená MD a ešte nezačatý RP), a tak môžem čerpať maródku alebo ošetrovné...
Využijem to teda, no priznám sa, nikomu to neprajem byť doma v horúčke a starať sa ešte aj o malé bábo :( Pekný deň.
ivka70
27.04.09,08:28
Tak, práve som dovolala so svojou mzdárkou... Je to sikulka - od 25.4 ma zaevidovala ako zamestnanca (teda ukončená MD a ešte nezačatý RP), a tak môžem čerpať maródku alebo ošetrovné...
Využijem to teda, no priznám sa, nikomu to neprajem byť doma v horúčke a starať sa ešte aj o malé bábo :( Pekný deň.
Neviem, ci je az taka sikulka, lebo ak zacnes cerpat 27.4. rodicovsku, uz za april mas narok na celu davku, takze neviem, ci tvoja PN sa ti oplati viac ako RD. Skor nie.


A kto sa ti stara o babo, ked si na PN?
brčko
27.04.09,11:39
Neviem, ci je az taka sikulka, lebo ak zacnes cerpat 27.4. rodicovsku, uz za april mas narok na celu davku, takze neviem, ci tvoja PN sa ti oplati viac ako RD. Skor nie.


A kto sa ti stara o babo, ked si na PN?

Musím ťa poopraviť. Obdobie čerpania rodič.dovolenky nie je totožné s obdobím poberania rodič.príspevku. Ona bude mať nárok na rodič.príspevok aj za 4/09, lebo materské poberala len do 24.4.09 (od 25.4.09 už nie) a nie je zárobkovo činná. Poberať nemocenské dávky môže aj počas poberania rodič.príspevku. Ak by ti zllip tvrdili na UPSVaR niečo iné (aj to sa stáva, čítala som aspon dva také prípady), tak sa porad, nemajú pravdu (v jednom z tých prípadov čo som čitala a radila :) mamička trvala na svojom a vedúci oddelenia na UPSVaR volal nakoniec na ústredie a zistil, že mamička má pravdu).
Na RD nastúpi až po ukončení PN,resp. prípadne po vyčerpaní dovolenky (to mi je už väčší otáznik (priestor na rozdielne názory), že čerpanie dovolenky v zamestnaní nepovažuje z hladiska zákona o rodič.príspevku UPSVaR podla info na našej pobočka za zárobkovú činnosť)
ivka70
27.04.09,12:28
Musím ťa poopraviť. Obdobie čerpania rodič.dovolenky nie je totožné s obdobím poberania rodič.príspevku. Ona bude mať nárok na rodič.príspevok aj za 4/09, lebo materské poberala len do 24.4.09 (od 25.4.09 už nie) a nie je zárobkovo činná. Poberať nemocenské dávky môže aj počas poberania rodič.príspevku. Ak by ti zllip tvrdili na UPSVaR niečo iné (aj to sa stáva, čítala som aspon dva také prípady), tak sa porad, nemajú pravdu (v jednom z tých prípadov čo som čitala a radila :) mamička trvala na svojom a vedúci oddelenia na UPSVaR volal nakoniec na ústredie a zistil, že mamička má pravdu).
Na RD nastúpi až po ukončení PN,resp. prípadne po vyčerpaní dovolenky (to mi je už väčší otáznik (priestor na rozdielne názory), že čerpanie dovolenky v zamestnaní nepovažuje z hladiska zákona o rodič.príspevku UPSVaR podla info na našej pobočka za zárobkovú činnosť)
Aj tak si stale myslim, ze keby zacala cerpat rodicovsky prispevok, financne sa jej to oplati viac ako 4 dnova PN.
zllip
27.04.09,13:14
Tak a teraz som z toho už úplný mag.. :-) Síce už nič meniť nebudem - zamestnávateľovi som už odovzdala PN-ku (inak, lekár, vzľadom na sviatky mi ju ukončí až 11.5 - takže 25% 3 dni a 55% 12 dní, čo je myslím fajn), no aj tak ma zaujal tvoj prispevok brčko - čo znamená, že "poberať nemocenské dávky môže aj počas poberadnia rodič. príspevku"? Ja si myslím, že počas RP poberať dávky (nemocenské, očr) nemôžeš!? Iba ak by som bola DNP - čo teda nie som- aspoň zatiaľ. No aj nad tým uvažujem - pre budúci rok (starší syn je alergik - zaručene je 2x do roka chorý, takže v r. 2010 by som vzhľadom na to, že budem stále na RP, mohla čerpať prípadnú OČR z DNP - tu však neviem kedy a s akým VZ sa mám tento rok prihlásiť na SP). Uf, to som tu teda zase niečo predniesla.... Inak o bábo sa starám sama - manžel letí rýchlo z práce aby mi pomohol :-) Toť nevýhoda sťahovania sa mladých za prácou X sto kilometrov od domova....
zllip
27.04.09,13:20
Ešte sa chcem spätne spýtať: Znamená to, že ak sa mi 24.4 skončila materská, budem mať za apríl nárok aj na RP? Myslím, si že ani nie - totiž mzdárka mi povedala, že ma spätne nahlasuje (resp. odhlasuje z MD) 25.4. - inak by som nemohla čerpať nemocenskú dávku!?
brčko
27.04.09,13:25
Aj tak si stale myslim, ze keby zacala cerpat rodicovsky prispevok, financne sa jej to oplati viac ako 4 dnova PN.

aj keby jej MD končila napr. 29.4.09, t.j. od 30.4.09 (vrátane) by nepoberala materské, tak má nárok na RP za mesiac 4/09 v plnej výške 4780,-Sk = xxxeur (samozrejme ak by 30.4.09 riadne nevykonávala činnosť zamestnanca=pracovala na PP).

RP sa poskytuje na mesiac aj v prípade, ak je podmienka splnená len časť mesiaca (a aj 1den je časť mesiaca), t.j. neráta sa na kalend.dni, ak je to pri materskom.
brčko
27.04.09,13:28
Ešte sa chcem spätne spýtať: Znamená to, že ak sa mi 24.4 skončila materská, budem mať za apríl nárok aj na RP? áno Myslím, si že ani nie - totiž mzdárka mi povedala, že ma spätne (robí sa to do 8dni od ukončenia, takže ano spätne) a hlavne prihlásila na NP, to je dôležité pre nárok na nem.dávku nahlasuje (resp. odhlasuje z MD) 25.4. - inak by som nemohla čerpať nemocenskú dávku!?

.
zllip
28.04.09,10:14
Môžeš mi, prosím napísať aký § mám pre SP použiť? Ďakujem.
brčko
28.04.09,10:28
Môžeš mi, prosím napísať aký § mám pre SP použiť? Ďakujem.

ak myslíš pre nárok na RP, tak to nie je pre SP ale pre UPSVaR odbor sociál.vecí a rodiny (tá vypláca RP) a myslíš tú časť mesiaca (§ 7 ods.1 zákona o RP) ?? Alebo k si nepracovala??
Niededy totiž chcú svoje tvrdenie opierať o § 3a zákona o RP (no ten je len o materskom alebo obdobnej nemoc.dávke v zahraničí (ako materské v SR). NO to jedine v prípade, ak by si mala problémy.

No ale tvoj prípad je predsa trochu špeci, tak som aj zvedavá. Najlepšie ak by tomu nejako nevedeli porozumieť (skoro ako ja, prečo nem.poistenie trvalo a nebolo prerušené) by som povedala, že som si mala čerpať dovolenku, ale som ochorela. Aj ked to nebude mať na to vôbec vplyv. NO definícia "zárobkovoej činnosti" v zákone o RP chýba, takže je to možno trochu aj na samotných pracovníkoch alebo možno majú usmernenia.

tu je zákon o RP (piaty odspodu)
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=706

nechce sa mi písať podrobnejšie, no už to tu bolo preberané. Takže sa ozvi, ak by boli problémy s nárokom na RP za 4/09. ;)