mulat
24.04.09,16:00
Dobry,

chcem sa spytat co je podla vas pre mna ako studenta lepsie uzavriet dohodu o brig.paraci studenta alebo pracovnu zmluvu na kratsi pracovny uvazok.

Zamestnavatel mi vravel, ze dohoda je pre mna ako studenta lepsia a ze by mi dokonca dal aj viac na vyplatu keby som to mal tak lebo, ze nemusi za mna odvadzat daco. ale neuberam seba potom do buducnosti o nieco ked nebudem daco odvadzat? alebo to za mna kao studenta odvaza stat?

budem si inaksie pri brigade daco aj dobrovolne platit alebo bude za mna nieco platit stat?

Dakujem
hanelie
24.04.09,14:03
za teba ako študenta platí poistné štát
pri dohode dostaneš mzdu podľa dohody so zamestnávateľom z ktorej bude zrazená len daň
veronikasad
24.04.09,14:06
Dobry,

chcem sa spytat co je podla vas pre mna ako studenta lepsie uzavriet dohodu o brig.paraci studenta alebo pracovnu zmluvu na kratsi pracovny uvazok.

Zamestnavatel mi vravel, ze dohoda je pre mna ako studenta lepsia a ze by mi dokonca dal aj viac na vyplatu keby som to mal tak lebo, ze nemusi za mna odvadzat daco. ale neuberam seba potom do buducnosti o nieco ked nebudem daco odvadzat? alebo to za mna kao studenta odvaza stat?

budem si inaksie pri brigade daco aj dobrovolne platit alebo bude za mna nieco platit stat?

Dakujem
Ak uzatvoríš so zamestnávateľom prac.zmluvu na kratší pracovný čas, zamestnávateľ za teba platí odvody do sociálnej aj zdravotnej poisťovne. V prípade nemoci by si mal nárok na nemocenské dávky. Rovnako platí zamestnávateľ aj poistenie v nezamestnanosti, po 3 rokoch poistenia budeš mať nárok na dávky v nezamestnanosti.

Dohoda o brig. práci študenta je pre zamestnávateľa výhodnejšia, do sociálnej poisťovne platí len garančné a úrazové poistenie, Preto ti môže ponúknuť vyššiu odmenu.

V oboch prípadoch ak podpíšeš u zamestnávateľa vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, môžeš si uplatniť mesačne nezd.časť základu dane .
Katy a R
24.04.09,14:23
za teba ako študenta platí poistné štát
pri dohode dostaneš mzdu podľa dohody so zamestnávateľom z ktorej bude zrazená len daň

.. len doplním, že štát platí za študenta iba zdravotné poistenie.
mzdarka renca
24.04.09,15:17
.... ešte doplním, ak sa rozhodneš pracovať na základe pracovnej zmluvy, a je to tvoje prvé zamestnanie, kde budeš prvý krát dôchodkovo poistený a chceš vstúpiť do II. piliera, tak by si si mal vybrať, ak máš záujem o vstup do II. piliera niektorú z dôchodkových správcovských spoločnosti.