zuzana
14.07.05,12:33
Ak chcem ako firma predať mobil-skončila akcia po dvoch rokoch.Mobil bol evidovaný na účte 501 ako DHM do 30.000Sk, ako ho vyradím a ako zaúčtujem predaj?Môžem ho vyradiť po dvoch rokoch??
Ako zaúčtujem predaj na 642 alebo na 604, 601 alebo ako??Nákup bol 5000Sk predám ho za 1000Sk.
porfin
14.07.05,11:20
Ak si kúpila mobil a dala si ho na 501 tak bol vlastne hneď v spotrebe a pravdepodobne ho eviduješ iba na evidenčnej karte drobného hmotného majetku. Pri predaji by som ho vyradila s tejto evidencie a príjem by som asi dala na 648- ostatné prevádzkové výnosy.
kozmar
14.07.05,18:00
Súhlas s Porfin, treba ho len vyradiť z operatívnej evidencie, ale predaj by
som zaúčtovala ako 641-Predaj drobného a inv. majetku. Cez účet 642 ide
predaj materiálu, zväčša evidovaného v skladovej evidencii.
Milan Benka
14.07.05,18:27
Viete mi povedať, kde presne sa píše o tom, že musím viesť operatívnu evidenciu na takéto drobnosti? Ináč bz som to účtoval na 641
KEJKA
14.07.05,19:23
Súhlas s Porfin, treba ho len vyradiť z operatívnej evidencie, ale predaj by som zaúčtovala ako 641-Predaj drobného a inv. majetku. Cez účet 642 ide predaj materiálu, zväčša evidovaného v skladovej evidencii.ja si zasa myslím, že ak účtoval mobil na 501 nie je to inv. majetok ani drobný. Bol to materiál, výnos patrí na 642. Ale kedže nejde o materiál zo skladu, dala by som to na 648.
porfin
15.07.05,04:31
Evidenciu na drobný hmotný majetoj´k si vypracuješ v smernici, kde si rozvedieš čo všetko a od akej sumy budeš evidovať v evidencii drobného hmotného majetku.
KEJKA
15.07.05,09:32
Evidenciu na drobný hmotný majetoj´k si vypracuješ v smernici, kde si rozvedieš čo všetko a od akej sumy budeš evidovať v evidencii drobného hmotného majetku.to už sme odbehli od pôvodnej otazky. Ako zaúčtovať tržbu za predaj mobilu, ktorý bol v minulosi zaúčtovaný na 501.
účtovník 007
15.07.05,10:04
V poslednej poblik. od pani Ing. Cenigovej sa píše, že účty 641 a 642 sa používajú na účtovanie tržieb z príležitostného predaja dlhod. majetku alebo materiálu, ktorý účtovná jednotka obstaráva pre vlastné použitie, nie za účelom jeho predaja. Preto si myslím, že treba použiť účet 642.
GABAZ
18.10.05,09:49
Potrebovala by som poradiť vo veci, ktorá sa hodí do tejto témy. V roku 2004 firma zakúpila 2 mobily za akciové ceny. Ich hodnota podľa materiálov operátora je okolo 13000 Sk. Firma jeden z nich odpredala konateľovi a jeden zamestnancovi za pôvodnú akciovú cenu. Chcem sa opýtať, či sa na výstupe nemala odviesť DPH z bežnej ceny. Nie je to potrebné zohľadniť aj pri dani z príjmov ? Ďakujem za radu.
anto
18.10.05,10:48
Závisí, ako bol ten mobil opotrebovaný. Ak bol kúpený za 1 Sk od operatora, tak ak ho predáte za 10 Sk, vlastne na ňom zarobíte. Inak predajná cena by mala byť cenou aktuálnou na trhu, najmä pre tvz. spriaznené osoby, preto by bolo potrebné pri takomto predaji podložiť určenie výšky predajnej ceny nejakým vhodným dokladom, napríklad vyjadrením predajcu takýchto mobilov o aktuálnej cene na trhu. Ak potom bude rozdiel medzi skutočnou cenou a touto trhovou cenou, tak je to potom základ pre odvod dane z príjmu u konateľa. DPH by som odviedol z skutočnej predajnej ceny.