Eva Póčová
24.04.09,17:27
Ahojte potrebujem rýchle radu.
Ak platiteľ dph registrovaný pre daň v SR dodá službu (montážne služby) do Rakúska platiteľovi dph registrovanému v Rakúsku, vystaví faktúru bez dph?
Je to podľa § 43 alebo ktorý?
Má právo na odpočet dph v plnej výške?
ďakujem :o
mekelek
24.04.09,16:33
§ 73
Faktúra pri dodaní služby
do iného členského štátu

(1) Pri dodaní služby, pri ktorej vzniká povinnosť platiť daň zákazníkovi v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby.

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal, ak mu bolo pridelené,
c)poradové číslo faktúry,
d)dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e)dátum vyhotovenia faktúry,
f)rozsah a druh dodanej služby,
g)cenu služby,
h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.



Našla som v zákone o DPH tento §73. V mojom čítaní : ak je na fa odkaz podľa ods.h) DPH platí odberateľ, t.j.zahraničná osoba.

§56
(2) Zahraničná osoba má nárok na vrátenie dane, ak

a) je identifikovaná pre daň alebo obdobnú všeobecnú daň zo spotreby v štáte, v ktorom má sídlo, prevádzkareň alebo bydlisko,

b) v období, za ktoré podáva žiadosť o vrátenie dane, nemala v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko, ..........

Takže, fa riadne vystavená aj s DPH.
Ak by som sa mýlila, múdrejší nech opravia! Budem rada, aspoň sa učím aj ja.:)
Eva Póčová
24.04.09,19:33
Ďakujem za názor, prečítala som si ten § 73 aj s komentárom (poradca 5-6/2008) a môže to byť ono. Ale keď tú faktúru zadám do Alfy - faktúra v eur do zahraničia - automaticky mi hodí na riadok 14. DP pre dph § 43.
Ak by to bolo tak ako to vravíš Ty, ktorý riadok by to bol v daňovom priznaní?

A ak má len takto vystavené faktúry (teda príjmy), má právo na odpočet dph z výdavkov v plnej výške?