petonn
24.04.09,17:43
dobry den,. je spravne ze vyska mojej podpory sa vypocitava z posledneho zamestnania a nie priemeru celeho obdobia? u mna je to rozdiel 9000 sk- 300 eur,.

robil som 6 rokov v celkom dobre platenej praci, potom 8 mesiacov v zahranici, a zimu (4 mesiace) som preckal v zahranici ako pomocnik v kuchyni tak mi pripada namiesto 15 000 sk podpory podla prveho zamestnania len 5500 sk podla posledneho zamestnania,. je spravne uznat mi podporu podla priemeru mojho kraja z posledneho zamestnania, alebo musia pocitat z mojich odrobenych 4och rokov (okrem dvoch dni ktore som cestoval do zahranicia)?

do troch rokov vkuse odpracovanych v SR mi chyba 11 dni ,.
ivka70
24.04.09,15:56
Vyska podpory sa pocita z poslednych 3 rokov, pricom clovek musel odvadzat odvody 3 roky z poslednych 4.

Zial, koeficient na prepocet zahranicnej mzdy je tak definovany /priemer mzdy za danu pracu na SK/. Nakolko podporu vyplaca SR, platia definovane vypocty podla SR zakonov.

Ak cloveku chyba 11 dni do 3 rokov, je na mieste pouvazovat o doplateni odvodov za 11 dni a az potom sa prihlasit na urade prace.
petonn
24.04.09,16:19
nepocita sa vyska podpory za cele obdobie, a nie len z posledneho zamestnania?

ja mam odrobene 4 roky bez dvoch dni,. preco mi to nespriemeruju z celeho obdobia, nehovori o tom zakon o SP § 108 ???

co je to vlastne rozhodujuce obdobie? je to posledne alebo najdlhsie???

dakujem
petonn
24.04.09,16:52
nieco na tom musi byt, ked o tom vsade citam,... nie???
Tweety
24.04.09,16:55
nieco na tom musi byt, ked o tom vsade citam,... nie???
Priamo zo zdroja - SP
Nárok na dávku v nezamestnanosti vznikne,

ak poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, t.j. 1 095 dní – osoba A alebo
poistencovi, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol
dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t.j. 730 dní a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca – osoba B alebo
3. ak fyzická osoba, ktorá po skončení výkonu služby policajta alebo profesionálneho vojaka bola zaradená do evidencie
uchádzačov o zamestnanie, nesplnila podmienky na vznik nároku na výsluhový príspevok a nesplnila podmienku trvania služobného pomeru
na vznik nároku na výsluhový dôchodok alebo nesplnila podmienky nároku na invalidný výsluhový dôchodok podľa zákona o sociálnom
zabezpečení policajtov a vojakov, a v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bola
poistená v nezamestnanosti najmenej tri roky, t.j. 1 095 dní – osoba C.
petonn
24.04.09,17:24
pardon, stale nerozumiem,. vypocitaju mi to len z posledneho zamestnania ktore trvalo len 4 mesiace? nemali by brat do uvahy priemer zo vsetkych 4och rokov???

dakujem
Tweety
24.04.09,17:44
pardon, stale nerozumiem,. vypocitaju mi to len z posledneho zamestnania ktore trvalo len 4 mesiace? nemali by brat do uvahy priemer zo vsetkych 4och rokov???

dakujem

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu u osoby A alebo osoby C je obdobie troch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.
petonn
24.04.09,18:04
to znamena ze mi nespravne vypocitali vysku davky, len podla posledneho stvormesacneho zamestnania iba 5600 sk(priemer kosickeho kraja),.
Keby zaratali aj 8 mesiacov po 9000(priemer kosickeho kraja) a 24 mesiacov po 15000(priemer zarobku v SR), zpriemerovali to, malo by mi vyjst 12600 sk,.

je tento moj vypocet spravny, alebo nie,.?

dakujem,..
Tweety
24.04.09,18:19
to znamena ze mi nespravne vypocitali vysku davky, len podla posledneho stvormesacneho zamestnania iba 5600 sk(priemer kosickeho kraja),.
Keby zaratali aj 8 mesiacov po 9000(priemer kosickeho kraja) a 24 mesiacov po 15000(priemer zarobku v SR), zpriemerovali to, malo by mi vyjst 12600 sk,.

je tento moj vypocet spravny, alebo nie,.?

dakujem,..
Výška dávky nie je priemer.
Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje za dni a jej výška je 50% denného vymeriavacieho základu.

50% x DVZ x počet dní v mesiaci.
Denný vymeriavací základ (DVZ) na určenie sumy dávky v nezamestnanosti je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti alebo poistné na výsluhový príspevok podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia.
petonn
24.04.09,18:40
Ja vobec nerozumiem o com pisete,.

Mozte mi vypocitat vysku mojej davky ked som mal za posledne 4 roky: 3 roky hruby plat 30 000sk, 8 mesiacov vodic v zahranici,. (VZ teda priemerna mzda v KE kraji je 18 000sk), a 4 mesiace kuchar (VZ teda hruba mzda 11200SK)??? Dakujem
Tweety
24.04.09,18:41
Ja vobec nerozumiem o com pisete,.

Mozte mi vypocitat vysku mojej davky ked som mal za posledne 4 roky: 3 roky hruby plat 30 000sk, 8 mesiacov vodic v zahranici,. (VZ teda priemerna mzda v KE kraji je 18 000sk), a 4 mesiace kuchar (VZ teda hruba mzda 11200SK)??? Dakujem
VZ- vymeriavací základ nie je priemerná mzda. Skús pozrieť moje príspevky ešte raz.
petonn
25.04.09,11:14
vymeriavaci zaklad je -moj prijem v rozhodujucom obdobi v SR

-priemerna hruba mzda v mojom kraji ak som bol v zahranici

je to tak prosim???