jajka104
24.04.09,20:18
Milá porada...som tu nováčikom a moju kamarátku trápi jeden problém.Vo februári sa jej na pracovisku stal úraz-pri ktorom jej na nohu spadol kotúč papiera cca.300kg-zamestnávateľ jej pohrozil a musela vo formulári uviecť, že sa jej to stalo doma, čím sa oslobodil od povinností. Dnes je 3 mes. čo sa lieči, prsty na nohách nezohne, vyzerá to na trvalé následky a o tri dni si má prísť prevziať výpoveď /je zamestnaná na dobu určitú/a maroduje stále.pozor!zamestnávateľ jej pracovnú zmluvu predlžil po 7 krát za 2,5 roka!!!Čo by ste na jej mieste urobili?je východisko?pripomeniem, že svedka kolegu má ale zamestnávateľ ho zastrašuje:(tak poraďte prosím:confused:
stanco007
25.04.09,03:45
Milá porada...som tu nováčikom a moju kamarátku trápi jeden problém.Vo februári sa jej na pracovisku stal úraz-pri ktorom jej na nohu spadol kotúč papiera cca.300kg-zamestnávateľ jej pohrozil a musela vo formulári uviecť, že sa jej to stalo doma, čím sa oslobodil od povinností. Dnes je 3 mes. čo sa lieči, prsty na nohách nezohne, vyzerá to na trvalé následky a o tri dni si má prísť prevziať výpoveď /je zamestnaná na dobu určitú/a maroduje stále.pozor!zamestnávateľ jej pracovnú zmluvu predlžil po 7 krát za 2,5 roka!!!Čo by ste na jej mieste urobili?je východisko?pripomeniem, že svedka kolegu má ale zamestnávateľ ho zastrašuje:(tak poraďte prosím:confused:
Podla mna urobila obrovsku chybu!!!! Mala si to dat ako pracovny uraz. Mala by papier a ten by ju kryl v pripade dalsich problemov. Ale asi sama najlepsie vie co je pre nu najlepsie.....
willma
25.04.09,05:46
bohužial sa musím pripojiť k predošlému príspevku, spravila veľkú chybu, že sa nechala zastrašiť, ale nech sa pokúsi obrátiť na inšpektorát práce, možno jej pomôžu nájsť riešenie. Bol pri tom úraze len jeden svedok, alebo ich bolo viac? Viem, že v dnešných časoch prísť o zamestnanie nie je výhra, ale prísť kvôli zamestnávateľovi o zdravie a niesť trvalé následky je druhá stránka veci.
syrik
25.04.09,06:38
Presne tak...nakoniec sa môže stať, že pre strach to uviesť ako pracovný úraz príde aj o prácu a navyše jej zostanú trvalé následky...netreba sa zamestnávateľa báť...ak sa vyhráža, treba sa obrátiť na inšpektorát práce...zamestnávateľ si nemôže robiť, čo sa mu zachce...
andrea123
29.04.09,11:29
Dobrý deň, prosím rada by som sa spytala, prisla mi PN pracovny uraz, hladala som to v zakone, už neplati, že od 1.dňa praceneschopnosti sa plati 55%? plati sa normalne ako náhrada príjmu 10 dní a potom sa postupi Socialke s oznámenim poistnej udalosti a hlásením úrazu? pozerala som zákon 462/2003 o náhrade príjmu pri dočasnej prac. neschopnosti a tam som nič taketo nenašla...dakujem
drobeceva
29.04.09,11:32
Dobrý deň, prosím rada by som sa spytala, prisla mi PN pracovny uraz, hladala som to v zakone, už neplati, že od 1.dňa praceneschopnosti sa plati 55%? plati sa normalne ako náhrada príjmu 10 dní a potom sa postupi Socialke s oznámenim poistnej udalosti a hlásením úrazu? pozerala som zákon 462/2003 o náhrade príjmu pri dočasnej prac. neschopnosti a tam som nič taketo nenašla...dakujem
Prvých 10 dní platí z-ľ, od 11.dňa SP, na SP postúpiš oznámenie o PÚ.
drobeceva
29.04.09,11:37
Chcem doplniť, že ak PN trvá dlhšie, kvôli pracovnému úrazu sa dovolenka nekráti.
andrea123
29.04.09,19:27
Chcem doplniť, že ak PN trvá dlhšie, kvôli pracovnému úrazu sa dovolenka nekráti.

dakujem za odpoved, viem že nad 10 dní platí zamestnávateľ, skor chcem vediet, či zamestnávateľ platí prvé tri dni 25% a zvyšných 7 dní 55% alebo celých 10 dní 55%.
katka50
30.04.09,04:05
dakujem za odpoved, skor chcem vediet, či zamestnávateľ platí prvé tri dni 25% a zvyšných 7 dní 55% alebo celých 10 dní 55%.
Prvé tri dni 25% a zvyšných sedem 55%.:)
Stina
30.04.09,04:14
Na hlásení o DPN , ktoré posielaš soc.poisťovni zaškrtneš aj políčko úraz príplatok.