najx
25.04.09,09:12
Dobry den,

byvam v druzstevnej bytovke (vlastnik BD) so siestimi najomnikmi. V sucasnej dobe prebieha prevod bytov do osobneho vlastnictva. Sucastou kazdeho bytu je aj pivnica a bytovka ma 4 spolocne priestory (susiaren pracovna bicyklaren kocikaren). Jednotlive spolocne priestory su doposial vyuzivane vsetkymi najomnikmi.

Problem je v tom, ze som sa prednedavnom dozvedel, ze ostatni piati najomnici si bez mojho vedomia a suhlasu tieto spolocne priestory medzi sebou podelili a poziadali o ich odkup.

Je mozne aby im bytove druzstvo odpredalo tieto priestory a ja by som stratil moznost vyuzivania daneho spolocneho priestoru? Ako by som mal dalej postupovat?

Vopred dakujem za Vase rady :)
Mária27
25.04.09,08:01
Podľa § 16 zákona o vlastníctve bytov máte dostať do spoločného vlastníctva aj nebytové priestory, ktoré vznikli zo spoločných.
Upozorni na prípad družstvo. Ak by ti navrhli inú zmluvu o prevode ako podľa zákona, požiadaj súd s tým, že do vyriešenia právnej otázky zablokuje prevod.

§ 16
(7) Ak je v dome vo vlastníctve bytového družstva alebo obce nebytový priestor, ktorý vznikol na základe rozhodnutia o zmene užívania stavby 20a) zo spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu a nejde o prístavbu nebytového priestoru, prechádza tento nebytový priestor pri prevode bytov do podielového spoluvlastníctva vlastníkov bytov. Veľkosť spoluvlastníckeho podielu sa určuje podľa § 5 ods. 1 písm. b); rovnako sa postupuje aj pri nebytových priestoroch, na ktorých financovaní sa podieľali svojimi členskými podielmi len nájomcovia bytov v dome alebo ich právni predchodcovia. Na prevod vlastníctva týchto nebytových priestorov sa nepoužijú ustanovenia odsekov 3 a 4; ak bytové družstvo uzavrie zmluvu o prevode vlastníctva týchto nebytových priestorov, táto zmluva je neplatná. Nájomné za užívanie takýchto priestorov je príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv (§ 10 ods. 2) príslušného domu.
najx
27.04.09,16:49
dakujem !