Velettka
14.07.05,14:43
Ahojte,

určite máte skúsenosti s výmenou okien, viete poradiť, ktoré sú kvalitné a cenovo dostupné? Ale ozaj kvalitné, nech mi všetko neplesnie, ked ich vymením :-)) Viete poradiť?? :-))
Rozmýšlam nad NOVES - plastové so štrbinovým vetraním 5 komorové .... máte s nimi niekto skúsenosti?
A čo INCON plastové okná?

Ďakujem
Dada
14.07.05,12:45
Ak nechceš veľa investovať a bývaš v paneláku, tak plastové. Ale lepšie sú eurookná, aj keď sú drahšie. NOVES má stále nejaké akcie. Ale videli ste plasťáky po niekoľkých rokoch??? :-))))
Velettka
14.07.05,12:47
áno v paneláku na 2.p. rohový byt, takže výmena okien je nutná pred zimou :-)
Rozmýšľame aj nad eurooknami ..... len stále sa nevieme rozhodnúť ....
Dada
14.07.05,12:50
Ak chcete ušetriť, tak plastové, ak chcete kvalitné, tak by som osobne volila eurookná. Ale do paneláku zvyknú dávať plastové.
Ja síce bývam v dome, ale tam nebolo čo riešiť, boli sme dávno rozhodnutí pre eurookná. Z plastových mám pocit, ako keby nič nedýchalo. Brrr..... Ale nechaj si ešte poradiť. Je veľa názorov na to.
Velettka
14.07.05,12:52
jasné, dík ...:-)


Ak chcete ušetriť, tak plastové, ak chcete kvalitné, tak by som osobne volila eurookná. Ale do paneláku zvyknú dávať plastové.
Ja síce bývam v dome, ale tam nebolo čo riešiť, boli sme dávno rozhodnutí pre eurookná. Z plastových mám pocit, ako keby nič nedýchalo. Brrr..... Ale nechaj si ešte poradiť. Je veľa názorov na to.
anto
14.07.05,13:00
Do bytovky jednoznačne plastové, eurookná sú viac drahé a nie sú tak kvalitné ako plastové. K tomu treba ale sklo, ktoré má prestup tepla ´k=1,1, je to špeciálne sklo, ktoré púšťa dovnútra infračervené lúče ale na von ich zadržiava. Má nejaký kovový povlak to sklo. Eurookná sú tiež dobré, ale po niekoľkých viac rokov drevo začne pracovať a je potom problém. Drevo je len drevo, i keď ekologické ale je to materiál, ktorý pracuje pod vplyvom vlhkosti. Ja osobne mám plastové okná s imitáciou dub, zvonka je to na nerozonanie od drevených a zvútra sú biele. Bývanie pred výmenou a po výmene je ako významná zmena a prináša novú kvalitu do bývania.
Dada
14.07.05,13:03
Do bytovky jednoznačne plastové, eurookná sú viac drahé a nie sú tak kvalitné ako plastové. K tomu treba ale sklo, ktoré má prestup tepla ´k=1,1, je to špeciálne sklo, ktoré púšťa dovnútra infračervené lúče ale na von ich zadržiava. Má nejaký kovový povlak to sklo. Eurookná sú tiež dobré, ale po niekoľkých viac rokov drevo začne pracovať a je potom problém. Drevo je len drevo, i keď ekologické ale je to materiál, ktorý pracuje pod vplyvom vlhkosti. Ja osobne mám plastové okná s imitáciou dub, zvonka je to na nerozonanie od drevených a zvútra sú biele. Bývanie pred výmenou a po výmene je ako významná zmena a prináša novú kvalitu do bývania.
Videl(a) si plasťáky po niekoľkých rokoch? Zdeformovaný plast, dačo strašné. Ale to sa nemusí každému prihodiť.
elli
14.07.05,13:10
Menila som v panelaku za plastove, pred rokom, som zatial spokojna. Do panelaku je drevene skoda, v dome by som jednoznacne dala drevene.
Treba si len dat pozor, aby mali funkciu "privetravanie", ked okno je sice zavrete, ale medzi okennym kridlom a ramom je par mm medzera, cez ktoru sa ti vetra.

Ale kukni aj na :

http://forum.living.cz/read.php?35,1105132,1105627#msg-1105627

http://forum.living.cz/read.php?35,1093864,1098292#msg-1098292
Fair Jobs
14.07.05,13:17
Velettka
Akurat minuly rok sme dali robit plastove okna - byvam v tehlovej bytovke. Mame 3- komorve a celkom to staci. No a vdaka oknam mam aj priatela, ktory ich vtedy montoval, takze clovek v podstate ma uz za sebou aj nejake to nechcene skolenie. Na bytovku Ti stacia 3-komorvoe, na dom 5-komorove. Jednoznacne na bytovku plastove. Eurookna su velmi mohutne a splnia podobny ucel ako plastove. Rozdiel medzi plastovymi a euro je v podstate len v materialy. Kazdopadne zvysok je o tom istom. Rozdiel medzi 3 a 5 komorovymi je len v pocte otvorov medzi dvoma plastovymi stenami. 5 komorove Ti neprepustaju tak vela vzduchu a zimy, no okno trochu potrbuje taktiez dychat. Kazdopadne, vsetkych co poznam a maju plastove okna, a taktiez co ich pozna priatel, mali problemy s plesnami. Tieto vakuove okna nemaju ako dychat a z toho dovodu vznikaju plesne a takisto sa okna rosia. V pripade plastovych a euro dany problem vyriesis strbinovym vetranim. Okno je otvorene na par milimetrov, ze Ty to nepocitis a ma ako dychat. Co sa tyka vyrobu - my mame fenestru. No nic moc. Ale ked budes hladat nejaku firmu, hladaj okna s profilom REHAU. Je dobry.
Ľuba
14.07.05,13:17
My máme plastové okná už asi 5 rokov - žiadna deformácia, žiadne nátery, perfektné umývanie !
Chobot
14.07.05,13:19
Do paneláku dávat drevené eurookná je ako keby si si dala do Skody 105 kozenú výbvavu.

Chcem tým povedať, ze hlavnou funkciou nových okien má byt tepelná a hluková izolácia a vedlajsou funkciou je estetická stránka. My sme tiez menili v roznom byte v paneláku staré za plastové okná. V jednej izbe to bolo pred 8 rokmi a zvysok (4 okná) pred 2 rokmi.

Tiez som týzdne zvazoval aké okná, zbieral som cenové ponuky, technické parametre. Naoniec som dospel k záveru, ze na panelákový byt cenovo postoacia plastové, lebo:

1. nemá význam dávat okno s väscou izolacnou schopnostou, ako je samotný panel. Únik tepla bude vzdy väcsí cez rohové spoje panelov.

2. podstatný je koeficient priepustnosti samotnej sklenenej tabule a tá sa pouzíva rovnaká aj v plastových aj v drevených oknách. Pre panelák je najlepsia, ak má hdonotu 1,1 K; standardne mávajú okná 1,4 K. Príplatok na 1,1 sa oplatí obetovat, nebýva to az taký velký rozdiel. Naopak, väcsí koeficient (v ponuke býva aj 0,9) nemá v paneláku praktický význam.

3. únik tepla cez samotný plastový profil je mozno väcsí ako cez drevený, ale ako som vyssie spomenul, podstatná z hladiska velkosti plochy je sklená tabula. Ak más vyssie nároky, daj si 5 komorový platový profil, ktorý sa tesnostou vyrovná drevenému a cenovo je podstatne nizsí.

Jediným argumentom pre drevené okná by bolo vnútorné zariadenie bytu. Ak más pekne a "luxusne" zariadený byt vo farbe dreva, tak by sa mozno hodili drevené okná, ale biely plast ti harmóniu bytu nenarusí.

Co sa týka kondenzácie pary, tak tam nie je podstatné, ci más drevené alebo plastové rámy, ale ako más prirodzené vetranie v byte. Ak upchás vsetky otvory, vymenís okná (ci uz také alebo také), tak sa Ti jendoznacne zvýsi vlhko v byte (najmä ak vela vyváras, peries,...). Dobré je mat na WC ventilacku, cez ktorú prirodzeným spôsobom "tahá", aby sa neustále pomaly vetralo. Inak budes musiet casto otvárat okná.

Pre info, potom, co sme vymenili okná, tak sa nám citelne zvýsila teplota v byte cca o 4 stupne. Nás byt bol rozný a prízemný (priestory pod nami neboli vykurované), tak sme chodili doma v teplákoch, po výmene v pohode v krátkom tricku pri rovnakých nákladoch.

Odporcovia plastocýh okien argumentujú tým, ze nikto nevie ako budú vyzerat o 20-30 rokov. Ale takisto nikto nevie, ako budú vyzerat drevené eurookná o tých 30 rokov. Aj plastové okno je v súasnosti robené z moderných materiálov, ktoré si uchovávajú svoje vlastnosti dhlsí cas.

Nie som odporcom drevených okien, tiez sa mi pácia a do nového rodinného domu by som si dal iba drevené okná (alebo mozno aj hliníkové), ale pre panelák si myslím, ze je plastové okno ideálne. Ak vsak más dost penazí a túzis velmi po drevenom, nespravís ziadnu chybu, ak si ich tam nechás namonotvat. Mám pár známych, ktorí majú drevené a sú s nimi spokojní a vyzerá to pekne. Musís vsak nacriet hlbsie do penazenky, najmä ak más väcsí byt a menís viac okien.
adamt
14.07.05,13:29
Ahojte,

Rozmýšlam nad NOVES - plastové so štrbinovým vetraním 5 komorové .... máte s nimi niekto skúsenosti?

Ďakujem
Mám presne také a som s nimi spokojný.
Chobot
14.07.05,13:30
Este by som pridal malé vysvetlenie, co sú to drevené eurookná, lebo ludia ten výraz casto pouzívajú aj na iné okná.

Aj v minulosti sa okná vyrábali z dreva, ale robilo sa to tak, ze zobral sa hranol a ten sa vo frézovacke opracoval na príslusný profil a z profilu sa spojením vyrobil rám.

Eurookno sa vyrába tiez z dreva, ale nie z jedného kusu hranolu, ale najprv sa lisovaní zlepia 3 alebo viac vrstiev dreva a z neho sa potom vyrába príslusný profil. Ode o to, ze ak to je z jedného kusa a ten sa casom vysusuje, tak nastáva v nom pnutie a môze sa tociet na niektorú stranu a tým stráca tesnost.

Ak je lepený z viacerých vrstiev, tak kazdá sa "tahá" iným smerom (lebo sú na seba ukladané rôznymi smermi) a preto jedna vrstva druhej nedovolí skrútit celý rám.

Preto pozor pri kúpe, ak vám predávajúci tvrdí, ze to sú eurookná a pritom sú to len drevené (nelepený profil), tak vás zavádza.
ucetni_fantozzi
14.07.05,13:43
ja si myslim, ze to by bol uplne blbec, co by tvrdil, ze predava eurookna a pritom by to boli frezovane drevaky...

no ja by som do bytu asi tiez dal len plastaky, ale do domu rozhodne eurookna (so som aj urobil). co sa tyka overenia kvality - kedysi sa robili len drevene okna a napriek tomu, ze boli nachylne na krutenie sa (vysusanim), fungovali mnoho desiatok rokov - na chalupe, ktoru som kupil boli okna cca 50-60 rocne a akurat si pytali osetrit, aby mohli fachcit dalej... drevo, ked je osetrovane, vydrzi velmi-velmi dlho... co sa plastov tyka, neviem ci sa niekde da az takto overit ich zivotnost...
accad
14.07.05,13:54
K tejto téme by som pridala ešte jeden názor. Viem, že vkus je vecou každého z nás individuálne. Ale mňa nesmierne rozčuľuje ak na bytovom dome s viacerými bytmi pri výmene okien ľudia vôbec nedbajú na pohľad na dom zvonku a menia si okná každý podľa svojho (jeden biely plast-klasika, druhý-biely plast-stredové lišty, tretí-drevené eurookná-klasika a štvrtý-drevené okná napr.mosadzná lišta). A to už nerozoberiem tému zasklievanie balkónov.Pri pohľade na takéto domy mám skôr pocit "babylonu" v modernejšom šate. Takže ja apelujem aj na ten faktor pri výmene okien.
brm
14.07.05,14:18
edit, prvé čo som pri výmene okien za plastové spravila,bolo otočenie...vetračku som dala just a naschvál na opačnú stranu ako majú ostatní...ďalej od chodbového okna cez ktoré sa lezie do otvorených vetračiek a vykrádajú sa byty...je mi šumafu, čo si kto myslí...prečo projektanti nerozmýšľali?...
bepo
14.07.05,18:03
Každé okno sa robí na mieru takže nie je problém dodržať pôvodný vzhľad okien aj keď sa niečo zmení.
Bionda
15.07.05,06:11
Chobot assolutamente nesúhlasím, drevo je prírodný materiál a plast umelý a bol by si prekvapený ale v miestnostiach v plastovými oknami vznikajú často okolo okien plesnivé kúty... a vieš prečo?? lebo tie plastáky nemajú štrbinové vetranie a tak tesnia, že čo vydýchneš zostáva s vlhkosťou v miestnosti a to táá pleseň...
Ja som za drevené okná... mala som ich aj na činžáku a neľutujem... dajú sa predsa aj smrekové ak nedáte bezpčnostné event. nepriestrelné sklá kúpiť za slušnú cenu... u plastových predsa tiež nie je dobré čo je lacné...aj tam ntreba hľadieť na kvalitu.. keď už tak a ak napočítate výstuže kovové...... jasné aj u dreva treba hľadať kvalitu.. dobre vysušené drevo...
A viete čo stačí v prípade plastových okien , aby sa k vám dostal kmín do vnútra?
trochu ohňa a plast povolí :D a vy nič počuť nebudete....
Ja som za prírodné materiály a rovnako som to prezentovala aj v prípade liniek...
Hlinkovx
15.07.05,06:35
my sme tiež menili okná....dali sme plastové - mohli sme ušetriť na dvojizbovom byte aj 20 000 ale dali sme radšej kvalitné a firmu, ktorá už je 12 rokov na trhu a má skúsenosti s ich výrobou
a čo sa týka pliesní , tie majú ľudia len zato, že nevetrajú...
ale minimálne štrbinové mikrovetranie máme otvorené stále....ale susedia majú zabednené a potom plesnivé kúty
Chobot
15.07.05,07:29
edit, prvé čo som pri výmene okien za plastové spravila,bolo otočenie...vetračku som dala just a naschvál na opačnú stranu ako majú ostatní...ďalej od chodbového okna cez ktoré sa lezie do otvorených vetračiek a vykrádajú sa byty...je mi šumafu, čo si kto myslí...prečo projektanti nerozmýšľali?...Karkulka, to radsej ani nahlas nehovor, ze si zmenila struktúru okien, lebo pritiahnes pozornost stavebného úradu, nakolko porusujes stavebný zákon. Kazdá výmena okien musí byt ohlásená miestnemu úradu, ktorý Ti odpíse, ze súhlasia, ale výmenu musís robit s ohladom na susedov, musís dodrzat struktúru okien a odvoz odpadu si musís zabezpecit na vlastné náklady, nie cez klasický komunálny odvoz.

Ak na to niekto kasle, tak to dopadne tak, ako je to na obrázku (konkrétny príklad jednej susedy v nasom baráku). Nevravím ze je to zivotu nebezpecné, ale keby si kazdý dal okno aké chce, tak by Hundertwasserov dom (http://www.hundertwasserhaus.at/img/2003_gb/index.html) mal konkurenciu na kazdom sídlisku.
Bionda
15.07.05,07:34
Chcela som ešte dodať, že Silvi.. nie je to o vetraní, v kancli ma kolegyňa stále drží na studenom odchove.. t.j. otvorené okno stále a tú pleseň by som Ti ukázala... :D
je to problém okien... jednoznačne...
Ale pravda je taká... ani architekti vám nepovedia jednoznačný názor... koľko ľudí toľko názorov.... :)
Hlinkovx
15.07.05,07:50
Andy....teba aj treba na studenom odchove držať....:D:D:D:D
my máme napríklad pootvárané štrbinové vetranie - v zime, v lete
no...ak sa tá miestnosť nevykuruje a nevetrá ako má..tak vznikajú pliesne..
no a samozrejme ak bol napríklad predtým byt vlhký...tak je riziko väčšie

zase ten vývoj okien pokročil...nie sú to už tie klasické prvé plastové okná, cez ktoré za dva roky už nebolo ani vidieť, pretože sa v tom okne hromadila vlhkosť...už robia okná úplne iného stupňa vývojového, sú tam výmenné tesnenia...čo predtým tiež nebolo...ale jednoducho , neoplatí sa pri nich šetriť, radšej kvalitné a drahšie

jasné...do domu by som si plastové nedala...ale do bytu by som asi ťažko dávala eurookná...a hlavne za tie ceny, ktoré mi ponúkali
brm
15.07.05,08:56
Karkulka, to radsej ani nahlas nehovor, ze si zmenila struktúru okien, lebo pritiahnes pozornost stavebného úradu, nakolko porusujes stavebný zákon. Kazdá výmena okien musí byt ohlásená miestnemu úradu, ktorý Ti odpíse, ze súhlasia, ale výmenu musís robit s ohladom na susedov, musís dodrzat struktúru okien a odvoz odpadu si musís zabezpecit na vlastné náklady, nie cez klasický komunálny odvoz.

Ak na to niekto kasle, tak to dopadne tak, ako je to na obrázku (konkrétny príklad jednej susedy v nasom baráku). Nevravím ze je to zivotu nebezpecné, ale keby si kazdý dal okno aké chce, tak by Hundertwasserov dom (http://www.hundertwasserhaus.at/img/2003_gb/index.html) mal konkurenciu na kazdom sídlisku.hihi, podľa toho okna by som povedala, že ho šlohli na nejakej novostavbe školy a pod...ale vážne...to že mám otočené okno si nikto za tie tri roky nevšimol a keď si pozriem náš barák, tak sú tam okná zelené, hnedé, s priečkami, so sieťkami a pod...a keďže hneď vedľa sú zasklené balkóny systémom poraď si ako vieš...to moje okno je ešte najmenej urážajúce oko okoloidúcich...
romanbb
15.07.05,09:35
Zdravim vsetkych.
Preco su do domu lepsie 5 komorove ako 3 komorove a do panelaku stacia 3 komorove ?
Hlinkovx
15.07.05,10:16
lepšie a horšie....to je ťažko povedať - záleží na veľkosti okien
5 komorové majú hrubšie rámy -mám napríklad okná 2200x1500 takže som zvolila 5 komorové...ale pri malých oknách odporúčajú trojkomorové....aby bolo aj cez ne niečo vidieť...
Bionda
15.07.05,10:39
Silvi,

ale tie komory to je vo vnútri a to nevidno.. lepšie sú 5 komorové ,ale ja som zástanca príírody :D ja som za drevo :D aj v činžáku boli a aj teraz na dom dám ale teraz sme s manželom rozhodli o meranti ... nie smreku..
Majopa
15.07.05,10:49
Trojkomorové sa už ponúkajú už iba kôli cene. Treba dať rovno 5 komorové. Rozdiel medzi 3 a 5 komorovými je malý.
Dôležité je aby ste ich kúpili od renomovaného predajcu. Napríklad okná z Poľska sú lacnejšie, ale nemusí byť v nich kovová výstuž a po čase sa pokrútia.
Dnes mi prídu brať miery na plastové okná. Profil KBE. Z vnútra biele, zvonku imitácia dreva. Pri inom ako bielom profile treba počítač z vyššou cenou (do 20%).
Časť okien už máme vymenených cca rok. Sme spokojný.

KBE profil je taký hranatý. REHAU je hladký a oblý, taký krajší. KBE taká klasika.
Treba si vybrať podľa vkusu, myslím, že kvalitatívne sú na jednej úrovni.
Velettka
19.07.05,05:41
Tak toľkoto príspevkov som naozaj nečekal, všetkým Vám veľmi pekne ďakujem za skvelé rady, porozmýšľame nad tým. Ešte raz ďakujem všetkým :-))
Daniela
19.07.05,06:01
Já mám okná už 5 rokov - Fenestra profil REHAU. Bez problémov. Kým sme si okná dali vymeniť, prečítali sme množstvo literatúry čo sa týka pliesni, vetrania atď. Takže podľa odporúčania odborníkov:na panelák sa odporúčajú plastové, čím vyššie poschodie, tým viac komôr a výstuže v ráme, štrbinové vetranie.
Rosný bod v byte, t.j. kde vznikajú pliesne sa odstrániť nedá ináč len zateplením a to zvonku prosím. Preto: nesušte v byte prádlo, udržujte rovnakú teplotu a sledujte si rohy, kúty a okolie okien, nezvyšujte vlhkosť varením v otvorených hrncoch, atď. Zaručene pliese ustriehnete. Pravidelne vetrajte. Dá sa to.
Hlinkovx
19.07.05,06:21
Silvi,

ale tie komory to je vo vnútri a to nevidno.. lepšie sú 5 komorové ,ale ja som zástanca príírody :D ja som za drevo :D aj v činžáku boli a aj teraz na dom dám ale teraz sme s manželom rozhodli o meranti ... nie smreku..
ale hrubší rám vidíš....nemusíš okná rozpiľovať :D:D:D:D
KEJKA
19.07.05,12:09
prosím a čo dvere? Kde by som zohnala dobré, lacné vstupné dvere doštandardného bytu? Nutne potrebujemm vymeniť.
Chobot
19.07.05,12:31
Dobré a lacné? :-)

Nové nebudú lacné, aj keď nie sú bezpecnostné. Ak fakt chceš usetrit a nepotrebujes nové, tak skús pozriet na inzeráty, alebo sama si daj inzerát. Mnoho ludí mení v tomto období dvere za bezpecnostné a pôvodné dvere niektorí predávajú. Ja som tie moje predal pred 2 rokmi takto za 800 a susedka za 1000. Obe boli v dobrom stave (nedeformované, neposkodené).
Manual
19.07.05,14:16
prosím a čo dvere? Kde by som zohnala dobré, lacné vstupné dvere doštandardného bytu? Nutne potrebujemm vymeniť.Synovi montovala firma, stáli 23.000,- komplet aj so zárubňami, 5-bodové istenie, chrómové kovanie. Celková montáž trvala 4 hodiny, odovzdali klúče a dividenia. Solídna firma. Ak chceš zistím kontakt.
Pekný deň želám...
Chobot
19.07.05,14:20
Manual, Lida chcela lacné dvere. ;)

Za 23 tisíc Ti dvere namontuje aj Sherlock alebo Adlo.:confused:
Manual
19.07.05,14:28
Manual, Lida chcela lacné dvere. ;)

Za 23 tisíc Ti dvere namontuje aj Sherlock alebo Adlo.:confused:A čo sa myslí "lacné" ? Veď slušné interierové dvere stoja vrátane zámku a kovania cca 7.000,- a nie bezpečnostné. Alebo nechce bezpečnostné ? Veď to nekupuje na 3 sezóny
KEJKA
19.07.05,16:14
vdaka, naozaj neviem sama, čo sú lacné, ale chcem vymeniť, lebo staré sú poškoené, chcem aby pasovali, t.j. že si ich doveziem a nasadím na panty, to je celé. 2-3 tisic.
O bezpenostných budem uvažovať až pri celkovej rekonštrukcii bytu.
Manual
19.07.05,16:31
vdaka, naozaj neviem sama, čo sú lacné, ale chcem vymeniť, lebo staré sú poškoené, chcem aby pasovali, t.j. že si ich doveziem a nasadím na panty, to je celé. 2-3 tisic.
O bezpenostných budem uvažovať až pri celkovej rekonštrukcii bytu.Lidka,
tak to som Ťa špatne pochopil. Ale možno by stálo za to spojiť sa s firmou, čo robí bezpečnostné dvere, pretože oni tie staré odvážajú a likvidujú a zrovna by sa Ti mohli niektoré hodiť. Nakontaktuj sa s nimi možno sa niečo podarí. Držím palce
Pekný večer želám...
maturantka
19.07.05,16:32
Ľudkovia, od soboty máme prvé plastové päťkomorové okno, na ďalších sa pracuje. Prosím Vás:
a/ čo je to mikrovetranie - vraj na tom okne je
b/ na čo je taký malý oválny otvor na spodnom ráme /vidno ho iba zvonku/? Nejaký odtokový kanálik na dažďovú vodu alebo pary?
Ď.
KEJKA
19.07.05,17:32
Ľudkovia, od soboty máme prvé plastové päťkomorové okno, na ďalších sa pracuje. Prosím Vás:
a/ čo je to mikrovetranie - vraj na tom okne je
b/ na čo je taký malý oválny otvor na spodnom ráme /vidno ho iba zvonku/? Nejaký odtokový kanálik na dažďovú vodu alebo pary?
Ď. mikrovetranie nemám, ale viem - okno sa dá nastaviť tak, že sa otvorí lewn tak, aby dnu šiel vzduch, dá sa tak vetrať aj v zime a v izbe sa neochladí.

Vraj je to super - tuším ani muchy nenalietajú.
KEJKA
19.07.05,17:33
Lidka,
tak to som Ťa špatne pochopil. Ale možno by stálo za to spojiť sa s firmou, čo robí bezpečnostné dvere, pretože oni tie staré odvážajú a likvidujú a zrovna by sa Ti mohli niektoré hodiť. Nakontaktuj sa s nimi možno sa niečo podarí. Držím palce
Pekný večer želám...MANUAL - vdaka za tip.
Pepa
19.07.05,17:40
Ľudkovia, od soboty máme prvé plastové päťkomorové okno, na ďalších sa pracuje. Prosím Vás:
a/ čo je to mikrovetranie - vraj na tom okne je
b/ na čo je taký malý oválny otvor na spodnom ráme /vidno ho iba zvonku/? Nejaký odtokový kanálik na dažďovú vodu alebo pary?
Ď.
Mikrovetranie - nastavíš polohu kľučky - ono sa ti to tam zastaví a zostane ti pár mm na vetranie, nevidíš to, ale keď tam dáš prst zistíš to. Ja mám dve polohy na mikrovetranie. Ale pozor je to na tej časti okna, kde je vetračka /vyklápačka/. To čudo zvonku je na odvod vody.
maturantka
19.07.05,20:47
Áno, už som to vyskúšala, je to tak, Erika. A to čudo tiež tú vodu odvádzalo. Inak tu na Považí hróóózne veľa pršalo.
eviketa
22.07.05,13:18
a ako je to pri plast.oknách s kovaním ? na trhu je ich viac, ako je dôležité kovanie ?
Hlinkovx
22.07.05,13:24
a ako je to pri plast.oknách s kovaním ? na trhu je ich viac, ako je dôležité kovanie ?no...pokiaľ máš kovanie zlé...máš problémy s otváraním a zatváraním okien....
takže si myslím...že je to dosť dôležité.....
napr. winkhaus, maco....si myslím, patria k tým kvalitnejším
maturantka
22.07.05,15:41
Hu, to mi odľahlo - máme maco. Ale to by ma ani nenapadlo, čo všetko musí taký chudák zákazník ustriehnuť. Dúfam, že plná stena zarámovaných certifikátov kvality je aspoň akou-takou zárukou. U nás v meste je aspoň 10 rôznych firiem ponúkajúcich plastové okná. Sme sa nachodili...
KEJKA
22.07.05,17:46
Lidka,
tak to som Ťa špatne pochopil. Ale možno by stálo za to spojiť sa s firmou, čo robí bezpečnostné dvere, pretože oni tie staré odvážajú a likvidujú a zrovna by sa Ti mohli niektoré hodiť. Nakontaktuj sa s nimi možno sa niečo podarí. Držím palce
Pekný večer želám...len pre zaujímavosť, spojila som sa s firmou, vraj sa všetko likviduje, bud to ide do šrotu alebo to likvidujú inak, proste nejaký dverový seconhand neexistuje. Ale nevadí. Dvere mi otvorili, vymenili sme fabku ajeto.
Manual
22.07.05,18:37
len pre zaujímavosť, spojila som sa s firmou, vraj sa všetko likviduje, bud to ide do šrotu alebo to likvidujú inak, proste nejaký dverový seconhand neexistuje. Ale nevadí. Dvere mi otvorili, vymenili sme fabku ajeto.Ja som mal na mysli asi toto:
-povedať im rozmer dverí aký máš /lavé alebo pravé/
-až by taký typ menili niekde, že by Ťa skontaktovali a by si si povedala ano-nie
-ak ano Ty by si si ich odviezla a oni by nemali starosť s likvidáciou
-to ale záleží na ochote tej firmy a možno za /flašku?/
-ale všetko sa dá keď sa chce... no nie ???
Pekný večer...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
ixula11
07.06.13,06:13
DD TRADE a p. Dobias POZOOOOOOOOR klamár najvacsieho rázu !!!!! NIKDY VIAC- oklamal nás priamo do očí, že nám naccenil trojsklo a nakoniec dodali dvojsklo!!!!!!!!!! POZOR NA NICH SU TO FUŠERÁAACI!!!!!!!!!!
DD TRADE
18.07.13,11:17
Dobrý deň.
K uvedenému príspevku uvádzame, že objednávateľka obdržala výrobky v kvalite podľa objednávky a jej príspevok nie je pravdivý. Zakladáme si na dobrej povesti našej spoločnosti a vždy sa snažíme našim zákazníkom vyjsť maximálne v ústrety a plníme si svoje záväzky riadne a včas. Pisateľku príspevku týmto vyzývame k upusteniu od šírenia nepravdivých informácií o našej spoločnosti, pretože sa touto činnosťou dopúšťa porušovania zákona, keď poškodzuje dobré meno našej spoločnosti.

Právne oddelenie RI OKNA
Tel.: +420 518 389 555
tomas1955
02.07.15,11:31
Treba si uvedomit, ze dobre okna sa zatial este nevyrabaju. Vsetky co sa teraz predavaju vyrazne zaostavaju v tepelnoizolacnych parametroch za ostatnymi castami domu.
Ono aj tie najlepsie ramy s 3sklom dosahuju tepelny odpor celeho okna iba nejakych R=1.3, bezne je to len R=1. Sklo je na tom lepsie, teoreticky moze 3 sklo dosiahnut v strede okna odpor az R=2. Ale to je teoreticky, nikto vam neda zaruku, ze aj o 5 rokov bude mat to sklo take iste parametre, ze ten plyn odtial neunikne, atd. A vy si to nemate vobec ziadnu sancu skontrolovat. Zbytocne je platit z taku vec co si nemozete overit. Tu konci zdravy rozum a zacina viera. Verim, ze mam tie najlepsie okna emoticon))
Cela debata ma zmysel len v tom, ci si kupite 3sklo alebo 2sklo. Ak 2sklo, staci tensi ram, okolo 70mm sirka. Ak trojsko, tak je potrebny silnejsi ram, viac ako 80mm. To dnes uz ponuka kazdy vyrobca. Ci je tam 5,6,7,8,10 komor je uplne nepodstatne. Aj to ci je tam napis salamander, trocal, rehau, incon, veka, ... Vzdy totizto dostanete iba to iste. Vzdy budete mat okna, cez ktore unikne nasobne viac tepla z domu ako napriklad cez mury alebo strop.
Ak totiz postavite taky bezny NED dom, z nejakeho ytongu, date nan 12-15cm eps, tak sa dostavate s murom na tepelny odpor R>6. Ale okna budete mat vzdy iba okolo R=1. Nech robite co robite, tak budu 5x horsie izolovat ako mur.
Vid tieto fotky:
http://www.upnito.sk/0/pn9ux8u6rga8648quqpytauz3dzfqrt5.jpg
V tomto pripade sa jedna o rehau geneo. Ale uplne rovnako by vyzerali tie fotky aj s hocijakym inym profilom.
Cize vyberal by som podla ceny. Najlacnejsie 3sklo, s ramom sirky aspon 80mm.Prva rozumna najlacnejsia ponuka vyhrava. Vykaslite sa na marketing a recicky okolo. Rozumne okna na rodinny dom sa pohybuju okolo 2000-3000eur. Priplatit si 500-1000eur za nejaku znacku nema ziaden zmysel. Ten cenovy rozdiel sa nikdy nevrati. Tie "lepsie" okna nikdy neusetria tolko penazi. Na tepelnom odpore nehra 1 desatinka ziadnu rolu. Nijako sa to neprejavi.
A verim, ze onedlho sa zacnu konecne vyrabat kvalitne tepelnoizolacne okna. Ram siroky 100mm, vnutri termomoduly a 4skla a Rw > 2.
Takze ja som mal ponuku od SLOVAKTUALU. Ta ponuka bola jedna z tych drahsich no nakoniec sme sa rozhodli pre okna od BBrealservis okna alupast vo farbe zlaty dub uz su dva a pol roka namontovane, s trojsklami a zatiaľ uplná spokojnosť. aj my sme zvažovali inú firmu , ale cena bola o dosť vyssia rozpocet bol limitovaný.Takže odporúčam
adelkaT
17.10.16,15:42
NOVES KOSIE spolocnost NEODPORUCAM!!!!zaluzie a sietky neboli dodane nacas. Po dodani neboli naistalovane spravne - na opravu som opat cakala vyse mesiaca. Na dohodnuty termin nikto neprisiel a ani mi nedali vediet. S produktom som nebola spokojna, nakolko dvierka na balkone sa same nedovieraju. Odpoved firmy: nevieme to inac urobit, je to na mieru a nevieme vam pomoct.zaver: zly pristup, zly produkt -> nikdy viac
Pavol5
12.05.17,12:52
najlepšie okná sú také, ktoré zapadnú do daného priestoru ... alebo aspoň to nám bolo povedané u niekoľkých firiem, keď sme si okná zhotovovali. Ale treba cenovo vychádzajú lepšie plastové okná, než drevené ... Podľa môjho sedliackeho rozumu, si ale myslím, že je to rovnako jedno a je to o preferenciách daného človeka. Ja som do okien treba nemohol toľko investovať, tak som u Vekry vybral plastové okná a som rád, že som tak urobí, ale chápem, že drevené okná sú pre niekoho lepšie, tak si ich dá ... - čo by som hovoril, tiež by sa mi páčili, ale rozpočet ma bohužiaľ na ne nevystačil.
Gorzil
16.06.17,10:57
Ja mám teraz čerstvú skúsenosť s výmenou okien, konkrétne od firmy vekra. Kúpil som si drevené okná, aj keď bola trošku drahšie. Montáž bola dlhšia ako som očakával, chlapom to nešlo moc od ruky, ale okná teraz tesní a vyzerajú dobre, zatiaľ som nerobil ani žiadnu údržbu až na klasické umývanie. Premýšľal som že po tejto skúsenosti nechám za rok na jar spraviť aj okná na našej chate. :)
buchač
16.06.17,11:01
Ja mám teraz čerstvú skúsenosť s výmenou okien, ..... ale okná teraz tesní a vyzerajú dobre, zatiaľ som nerobil ani žiadnu údržbu až na klasické umývanie. Premýšľal som že po tejto skúsenosti nechám za rok na jar spraviť aj okná na našej chate. :)

Premýšľaj radšej, čo za sprostosti píšeš ... ale šak ono je to jedno, ide predsa o urvatie reklamy.
vicktor
16.06.17,12:19
Nooo ked sa niekto opyta ake, lepsia odpoved je vyrobca nez "take co zapadnu do interieru".
Gorzil
22.06.17,12:28
Dobrý deň, naozaj to nebolo to myslené ako reklama, chcel som sa len podeliť so svojou dobrou skúsenosťou. Sám viem aké problémy môžu byt s oknami, môj sused má okná o chvíľku dlhšie ako ja a aj keď na nich pár tisíc ušetril tak už teraz mu netesní, preto som chcel odporučiť to, čo si myslím že je kvalitné.
Nivela
18.07.17,16:38
V byte máme plastové okná dvanásty rok. Absolútne bez problémov, ako nové. Na chalupu sme si dali eurookná pred ôsmymi rokmi, už s nimi začínajú problémy. Nechcelo sa mi tomu veriť, ale je to žiaľ realita. Asi musí mať človek aj šťastie. Lebo aj jedny aj druhé môžu byť nekvalitné.
buchač
18.07.17,16:44
V byte máme plastové okná dvanásty rok. Absolútne bez problémov, ako nové. Na chalupu sme si dali eurookná pred ôsmymi rokmi, už s nimi začínajú problémy. Nechcelo sa mi tomu veriť, ale je to žiaľ realita. Asi musí mať človek aj šťastie. Lebo aj jedny aj druhé môžu byť nekvalitné.
...a čo tak hľadať príčinu niekde úúúúplne inde a nie v oknách ?

...a ozaj...o aké problémy ide ?