JankaV
25.04.09,18:24
Prajem pekný večer,
trápim sa s koeficientom. Prosím vás, pomôžte mi to pochopiť. Som plátca, mám predajňu v prenajatých priestoroch od plátcu DPH, potom mám prenajté parkovisko od plátcu a ja ďalej prenajímam plochy z tohto parkoviska ďalším osobám plátcom i neplátcom.
Neplátcom fakturujem prenájom plochy bez DPH. Tak by tu mal byť koeficient. Ale teraz neviem z akých vstupov, či celkom, t.j. aj vstupy predajne, alebo len tie, ktoré sa týkajú tých prenájmov plôch. Ale tam nemám žiadne vtupy, alebo len faktúru z prenájmu.
Prosím, vysvetlite mi to niekto. Týka sa to aj roka 2008. Možno budem musieť urobiť dodatočné.
Ďakujem za pomoc.
azla
25.04.09,16:36
Janka,
pozrela som sa do zákona a tam sa píše:

§ 38
(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

Mne to potom vychádza tak, že ak prenajímaš parkovisko, mala by si prenájom zdaňovať (každému).
Potom žiaden koeficient na parkovisku nebude.
JankaV
25.04.09,16:45
Je to pôvodne parkovisko, ale časť z toho je vyhradená pre predajné stánky a teda sa prenajíma pozemok pod tými stánkami, nie parkovisko na parkovanie.
azla
25.04.09,16:49
Ak prenajímaš nehnuteľnosť ako oslobodenú (pre neplatcov) aj pre platcov, tak potom všetky vstupy, ktoré súvisia s týmto prenájmom budeš krátiť koeficientom. Ak to nie je Tvoja plocha, ale prenajatá - tak dph z faktúry za prenájom si neodpočítaš celú, ale ju budeš krátiť koeficientom.
Ak by si mala ešte nejaké iné vstupy v súvislosti s prenájmom tejto plochy, tak krátiš aj tie.
Čo sa týka predajne, tak tam neriešiš nič. lebo vystupy máš zdaňované.
JankaV
25.04.09,16:56
Je to jasné, ďakujem za čas a ochotu.
azla
25.04.09,17:06
...ešte,
ak si nechceš komplikovať prácu, od 1.4.2009 je zmena v zákone.
Do 31.3.2009 si musela faktúrovať platcom nájom bez dane.
Od 1.4.2009 môžeš nájom zdaňovať aj neplatcom .

http://www.porada.sk/996211-post9.html
JankaV
25.04.09,17:17
Táto zmena zákona bola dôvodom, prečo som začala rozoberať koeficient a všetko čo s ním súvisí.
Ďakujem.
Benko
31.05.09,16:08
Znamená to, že ak firma počítala koeficient, tak od 1.4.2009 nemusí? A nevadí, že na DU je nahlásená ako koeficientovaná?
azla
31.05.09,16:16
Znamená to, že ak firma počítala koeficient, tak od 1.4.2009 nemusí? A nevadí, že na DU je nahlásená ako koeficientovaná?

Ak povedzme od 1.4.2009 nebudete mať na výstupe oslobodené činnosti, potom samozrejme nemáte dôvod "ošetrovať vstup". Na vstupe nebudete mať žiadny nákup, ktorý je potrebne krátiť koeficietom.

Nič na Dú nehlásite, jednoducho :
Máte oslobodené činnosti - ošetrujete, krátite.:rolleyes:
Nemáte oslobodené činnosti - neošetrujete, nekrátite.:)
Benko
31.05.09,16:20
Prosím ťa, ešte mi povedz, že čo na konci roka. I.Q. boli oslobodené plnenia a aj koeficient. Nebudem robiť prepočet?
azla
31.05.09,16:29
Budeš robiť prepočet. ;)

Počas 1.q. si prepočítaval dph koeficientom z r. 2008 (alebo odhadnutým). Na konci roku vypočítaš koeficient z údajov za rok 2009 a prepočítaš Vstupy za 1.q. , ktoré si krátil už presným koeficientom.