holubek
25.04.09,22:00
Ahojte. Mam DSL od T-comu, sluzbu Turbo 2+ cize 2 048 kbit/s bez obmedzenia dat. Delime sa o tuto linku cez WiFi celkom piati. Mam ale problem ze sem tam mi uzivatelia uplne zabiju linku tym ze pouzivaju P2P klientov ako Limewire alebo stahuju videa z Youtube, rapidshare.
Je mozne nejako spravodlivo na roteri Drytec Vigor 2700 VGST rozdelit zatazenie tak aby ked jeden stahoval neobmedzil uplne vsetkych? Dakujem za help.
whitewash
26.04.09,09:48
Da sa, musis sa cez prehliadac (najlepsie asi IE, vela routrov nema administracne rozhranie optimalizovane aj pre ine prehliadace :( ) prihlasit do administracie routera (VGST2700) - IP adresa ude najcastejsie 192.168.1.1 - ale zavisi od tvojej siete, mozno to mas inak.

V administracii kliknes na Riadenie pasma a potom na Limit sirky pasma. (da sa to aj cez QoS, ale tam sa to nastavuje zlozitejsie, no na druhej strane, mas viac moznosti.. ale myslim ze ten zakladny limit ti bude stacit.)
(kedze este nemam 15 prispevkov, screen ti nemozem poslat :rolleyes: )

Potom musis vediet, ake IP adresy su pridelovane tvojim susedom, s ktorymi zdielas linku.
Ked budes v nastaveniach limitu sirky pasma, najprv hore kliknes na radiobutton (ten kruzok) Zapnut. Dole potom zadas IP rozsah, ktoremu chces nastavit obmedzenie, zadas max. Rx a Tx (Rx je Receive, teda kolko max. mozu stahovat), Tx je zase limit upload rychlosti.Uz len kliknes na Pridat a potom na OK. Mozno bude treba este restart routera.

Toto je len staticke obmedzenie, cize daneho cloveka to nepusti nad tu rychlost, aj keby ostatni vobec nestahovali. ak chces nastavit relativne, cize aby ho to shapovalo len ak by brzdil prenosy ostatnych nad urcitu hranicu, treba sa pohrat s tym QoS.
holubek
23.06.09,10:37
Ahoj, dakujem za odpoved. Prave toto QoS by som potreboval blizsie rozobrat... Prosíím
mpca
23.06.09,11:00
holubek
23.06.09,12:31
Dakujeeem. Aj ked si to precita laik je to malo...

Potreboval by som nieco typu ak potrebujete pre uzivatelov v rozsahu 192.168.1.10 - 192.168.1.100 aby im islo rychlo prehliadanie stranok a maily nastavte v
Bandwith management >> Quality of service > do Index 1 rezervovany pomer pasma 80% vyberte Rozsirene nastavenie a tam napr. HTTP, HTTPS, POP3, SMTP

Tym zabezpecite ze ak vam niekto bude stahovat cez P2P siet nespomali internet vsetkym v sieti, ale prednost budu mat ti co stahuju iba stranky a maily.

Detto by som to potreboval ak niekto na sieti taha cez rapidshare a youtube aby nespomalili internet vsetkym...

Tak isto aby mal prednost VoIP pred vsetkym ostatnym...
mpca
23.06.09,13:07
hmm,,, youtube a rapid to nebude take jednoduche...
to by si musel mat nastavene na "jednotlive" IPcky serverov youtube a rapidu kedze prenos je cez HTTP cize na porte 80...
whitewash
24.06.09,07:17
Alebo medzi to dat nejaky starsi pc, na ten dat linux a na tom nastavit routovanie a nejaky transparentny proxy... tym ziskas podporu qos a v tom proxy servri mozes nastavovat pravidla o.i. aj podla URL/ip adresy servera, aj podla casu (napriklad rapidshare povolis len po veceroch atd...)
Orim
04.08.09,21:42
Ahojte. Mam DSL od T-comu, sluzbu Turbo 2+ cize 2 048 kbit/s bez obmedzenia dat. Delime sa o tuto linku cez WiFi celkom piati. Mam ale problem ze sem tam mi uzivatelia uplne zabiju linku tym ze pouzivaju P2P klientov ako Limewire alebo stahuju videa z Youtube, rapidshare.
Je mozne nejako spravodlivo na roteri Drytec Vigor 2700 VGST rozdelit zatazenie tak aby ked jeden stahoval neobmedzil uplne vsetkych? Dakujem za help.
Nejde u vás optika asi by to vyšlo lacnejšie a neboli by problémy s rýchlosťou.
Fero11
05.08.09,05:12
Alebo medzi to dat nejaky starsi pc, na ten dat linux a na tom nastavit routovanie a nejaky transparentny proxy... tym ziskas podporu qos a v tom proxy servri mozes nastavovat pravidla o.i. aj podla URL/ip adresy servera, aj podla casu (napriklad rapidshare povolis len po veceroch atd...)
Na laikoch s linuxom nechod, pretoze ak ma problem s vigorom, tak v linuxe sa asi nepohne (i ked OS zalozene na open/freeBSD (m0n0wal, pfsense) maju celkom prijemne web rozhranie aj tak by musel byt aspon mierne pokrocily sietar aby to jaks taks nastavil (linuxy typu, debian, mandriva ....atd ani nespominam).
Najlepsi router by bol asi RB450 pokial nepotrebuje wifi, alebo RB433 ak wifi potrebuje, ma vyhodu v tom, ze to bezi na OS zalozenom na linuxe a nezere to tolko elektriny ako PC. Konfigiracia sice nieje najruzovsia pre laika, ale nastavit sa tam da vsetko
Flinstone
05.08.09,08:36
Na laikoch s linuxom nechod, pretoze ak ma problem s vigorom, tak v linuxe sa asi nepohne (i ked OS zalozene na open/freeBSD (m0n0wal, pfsense) maju celkom prijemne web rozhranie aj tak by musel byt aspon mierne pokrocily sietar aby to jaks taks nastavil (linuxy typu, debian, mandriva ....atd ani nespominam).
Najlepsi router by bol asi RB450 pokial nepotrebuje wifi, alebo RB433 ak wifi potrebuje, ma vyhodu v tom, ze to bezi na OS zalozenom na linuxe a nezere to tolko elektriny ako PC. Konfigiracia sice nieje najruzovsia pre laika, ale nastavit sa tam da vsetko
linux mu nedoporučuješ lebo bežná lama to nenastaví... ale ak nevie nastaviť jednoduchý router, potom ten čo má zložitejšie nastavenie... Asi by mu bolo lepšie doporučiť, nech si dotiahne na polhodinku niekoho, kto to vie nastaviť. Trebárs aj nejakého technika od providera.