Matko82
26.04.09,09:48
Caute chcel by som poprosit nejaku zlatú osobu či by mi nepreložila abstrakt k mojej diplomke nakolko si s tym sám neviem rady a terminy tlačia:) Dakujem krásne.....

ABSTRAKT

TEŤÁK, Peter: Vývoj a transformácia priemyslu na Orave. [Diplomová práca]/ Peter Teťák. Prešovská univerzita v Prešove. Fakulta humanitných a prírodných vied; Katedra geografie a regionálneho rozvoja. Školiteľ: RNDr. Radoslav Klamár, PhD. Stupeň kvalifikácie: magister (Mgr.). Prešov: Fakulta humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity, 2009.

Práca sa zaoberá analýzou vývoja a transformácie priemyslu na Orave, pričom sa opiera o prácu Transformácia priemyslu v regióne Šariša (POPJAKOVÁ, 2000). Pokúša sa prispôsobiť jej postupy na región Orava.
Práca je rozdelená na päť častí, pričom v prvej sa venuje vymedzeniu fyzickogeografických a humánnogeografických predpokladov pre lokalizáciu a rozvoj priemyslu na území Oravy. V ďalšej sa zaoberá vývojom priemyselných aktivít od najstarších dôb až do konca 80. rokov 20. storočia. Najdôležitejšou je tretia časť, ktorá analyzuje proces transformačných zmien priemyselných podnikov v tomto regióne v 90. rokoch minulého storočia, ktoré ovplyvňujú odvetvovú štruktúru a zamestnanosť obyvateľstva v priemysle ešte aj v súčasnosti. Preto poskytuje v štvrtej časti aj analýzu zmien základných ukazovateľov vývoja štruktúry obyvateľstva a porovnanie základných ukazovateľov priemyselnej aktivity na Orave s celoslovenským priemerom v r. 1985, 1995 a 2005. Práca je doplnená i o SWOT analýzu, ktorá poskytuje základné informácie regiónu.
Kľúčové slová: Orava, priemysel, transformácia, okres Dolný Kubín, okres Námestovo, okres Tvrdošín, štruktúra priemyslu, štatistické údaje, región...
DominikaDominika
28.04.09,12:29
Ahoj Maťko.
Som dnes 1. krát na týchto stránkach a tak som tu zablúdila - aj k Tvojmu dotazu. Pozerám, že Ti zatiaľ nikto neodpísal. Ak to ešte nemáš vybavené, daj mi vedieť a preložím Ti to do nemeckého jazyka - ak Ti to nevadí :-) Po anglicky neviem tak dobre. Som vyštudovaný prekladateľ NJ. Ahojky, ozvi sa.:)