lenka76
26.04.09,14:42
Dobrý deň,
na začiatok sa priznám, že som nepozerala témy porady, lebo som dosť vyťažená a potrebovala by som od dobrého a múdreho človeka radu.
Od 1.1.2009 som nastúpila do práce ako štátny zamestnanec, v tom čase a aj teraz poberám rodičovský príspevok na dieťa (syn má teraz rok a deväť mesiacov). V máji mám nastúpiť na materskú, pretože koncom júna čakáme prírastok. Nárok na materské poskytované z nemocenského nedostanem, pretože som nesplnila podmienku nem. poistenia 270 dní. V novembri by som sa chcela vrátiť do práce a stále poberať rodičovský príspevok kontinuálne od syna, teda zasa brať aj plat aj rodičovský príspevok. Ako mám postupovať, aby som z toho maximálne vyťažila ? (chcela by som, aby mi po návrate do práce vyplácali RP aj s platom, o dieťa sa mi má kto postarať, do škôlky ho nechcem dať, tam by som už nedostala plný RP, tak mi to vysvetlila pani na úrade, že na mňa vzťahovala stará úprava o poberaní plného RP a zamestnania)
brčko
26.04.09,13:06
Dobrý deň,
na začiatok sa priznám, že som nepozerala témy porady, lebo som dosť vyťažená a potrebovala by som od dobrého a múdreho človeka radu.
Od 1.1.2009 som nastúpila do práce ako štátny zamestnanec, v tom čase a aj teraz poberám rodičovský príspevok na dieťa (syn má teraz rok a deväť mesiacov). V máji mám nastúpiť na materskú, pretože koncom júna čakáme prírastok. Nárok na materské poskytované z nemocenského nedostanem, pretože som nesplnila podmienku nem. poistenia 270 dní. V novembri by som sa chcela vrátiť do práce a stále poberať rodičovský príspevok kontinuálne od syna, teda zasa brať aj plat aj rodičovský príspevok. Ako mám postupovať, aby som z toho maximálne vyťažila ? (chcela by som, aby mi po návrate do práce vyplácali RP aj s platom, o dieťa sa mi má kto postarať, do škôlky ho nechcem dať, tam by som už nedostala plný RP, tak mi to vysvetlila pani na úrade, že na mňa vzťahovala stará úprava o poberaní plného RP a zamestnania)

takže od juna 2007 do 31.12.08 si bola nezamestnaná a nebola ani dobrovolne nem. poistená alebo povinne nem.poistená ako szčo?

Ak ozaj nárok na materské nebudeš mať, tak ťa môže lekár vypísať na PN, ktorú môžeš poberať až do 6týžd. po pôrode (do ukončenia šestonedelia) súčasne s rodič.príspevkom. Takto vraj to robia ak nárok na materské nie je. No to záleží aj od lekára.

Ak by si pracovala na dohodu, tak môžeš poberať rodič.príspevok na mladšie dieťa, inak (ak budeš pracovať na PP) nan stratíš nárok a môžeš poberať len príspevok na starostlivosť o dieťa (teda na dve deti), ak sa o deti bude starať niekto z rodiny, t.j. bez živnosti, tak vo výške 25% z RP na 1dieťa. Ak by sa o ne staral niekto na živnosť alebo chodili napr. do súkromnej škôlky a budeš mať doklad o tom, že platíš cca 4780,-Sk na 1dieťa, tak by si mohla dostať PnSoD vo výške cca 2x4780,-Sk (záleží od aktuálnej výšky RP v danom období, lebo PnSoD je pri preukázaných výdajoch max. do výšky RP na 1dieťa)

No či je možné stále bez prerušenia poberač RP na staršie dieťa, aby si mohla pracovať, tak to si netrúfam tvrdiť ani, že áno, ani nie. To by bolo treba poriadne pozrieť zákon o RP.
lenka76
27.04.09,22:10
predchádzajúci pracovný pomer mi skončil 30. júna 2007, pričom od 1. júna 2007som nastúpila na MD, syn sa narodil 30. júla 2007 a bola som pri ňom až do nástupu do práce. Teraz som v PP ako štátny zamestnanec, keďže malý nie je v škôlke, ale stará sa oňho manžel, ktorý je SZČO a manželovi v práci neprekáža starostlivosť o dieťa, ešte podľa starej úpravy som poberala aj plný rodičovský.
Ako to vlastne bude vlastne vyzerať? 6 týždňov pre plánovaným termínom pôrodu musím zostať doma, to je jasné. Ale žiadať sociálnu poisťovňu o materské? Alebo čo vlastne najlepšie urobiť, aby som nezostala na holičkách?