MOLLY
14.07.05,14:13
Poraďaci, prosím Vás poraďte, je potrebné aby firma,ktorá má jedného zamestnanca a zaoberá sa formátovaním nábytkárskych dielcov a lepením ABS a hranovacích pások, viedla skladové hospodárstvo? Počula som, že keď to ide priamo do spotreby, tak netreba?Iní zas vravia, že je to podľa zákona povinnosť!neviem,ktoá verzia je správna, ale dúfam, že sa viesť nemusí,lebo je pracujem s programom ALFA,včera som chcela dať sklad doporiadku, ale absolútne mi to nesedí. Som bezradná.
Ďakujem za Vaše odpovede.
Daska
14.07.05,12:39
Mne jedna pani na DU povedala, ze ak mas nejaky material alebo tovar na konci roka, musis ho mat v sklade a teda musis ho viest na kartach...
KEJKA
14.07.05,14:53
Poraďaci, prosím Vás poraďte, je potrebné aby firma,ktorá má jedného zamestnanca a zaoberá sa formátovaním nábytkárskych dielcov a lepením ABS a hranovacích pások, viedla skladové hospodárstvo? Počula som, že keď to ide priamo do spotreby, tak netreba?Iní zas vravia, že je to podľa zákona povinnosť!neviem,ktoá verzia je správna, ale dúfam, že sa viesť nemusí,lebo je pracujem s programom ALFA,včera som chcela dať sklad doporiadku, ale absolútne mi to nesedí. Som bezradná.
Ďakujem za Vaše odpovede.
skladové hospodárstvo - skladové karty sú nutné. Ak máš výrobu na konkrétne zákazky, môžeš po zaúčtovaní do spotreby zaevidovat spotrebu na jednotlivé zákazky - teda nie podľa druhu materiálu ale podľa zákazníkov a tých potom prepojíš na konkrétne faktúry. To čo na konci roka nebude vyfakturované, bude nedokončená výroba. Ak bude vyfakturované všetko, môže ti napriek tomu zostať nespotrebovaný materiál - tak ten si dáš na sklad len k 31.12.
MOLLY
15.07.05,05:21
A čo v prípade, že nemá výrobu. On tie dielce len napíli a ohraní. On nevyrába.
KEJKA
15.07.05,09:27
A čo v prípade, že nemá výrobu. On tie dielce len napíli a ohraní. On nevyrába.výroba = spracovanie = opracovanie materiálu. Inak by to bol náíkup tovaru a jeho predaj v nezmenenom stave. Tam by museli byť skladové karty na tovar.
Tuide o materiál. Ak sú to len hranoly, tak by som to prijala na jendu kartu s jednotkou množstva bud KG, alebo m3, asi lepšie kg, aby sa dal odsledovať odpad (technologická strata).
zukana
19.07.05,07:02
A čo ak sa to týka tovaru v predajni. Keďže v predajni sa nachádza iba registračná pokladnica, musí sa podľa dennej uzávierky vyhotoviť výdajka?
KEJKA
19.07.05,11:07
A čo ak sa to týka tovaru v predajni. Keďže v predajni sa nachádza iba registračná pokladnica, musí sa podľa dennej uzávierky vyhotoviť výdajka?odbiehame od témy. Ved otázka bola na opracovanie materiálu, nie na predaj tovaru. Ak je predajna. ktorá opracované dielce predáva ako tovar, to už predáva výrobky. A už je to zložitejšie. Mala by mať vrobky ocenené podľa vstupov teda podľa ceny materiálu, mzdy a iných súvisiacich nákladov. Cenu prepočíta na jednotku množstva (asi kg) a predáva ako výrobok. A áno, potom na to robí výdajku.
Ale tieto dve fazy by som osobne zlúčila do jednej, ved určite sa nevyrába na sklad ale operatívne podľa objednávky. Teda čo sa vyrobí to sa hned predá.