lijana1
26.04.09,17:15
Moja dcéra maturuje v máji, t. j. ukončí štúdium na strednej škole.Podala si prihlášky na vysokú školu.Dokedy štát platí zdravotné poistenie. Kedy sa absolvent má prihlásiť na úrad práce?Hned po ukončení štúdia alebo až v septembri ak sa nedostane na vysokú?
ivka70
26.04.09,15:30
Pre stredoskolakov palti moznost poslednych prazdnin ..to znamena, ze po maturite su este poisteni ako studenti do 31.8. skolskeho roka, v ktorom maturuju.
Pokial sa na vysoku skolu nedostane a nechce byt dobrovolne nezamestnana, musi sa prihlasit najneskor 8.9. na urade prace.
mirpo
29.04.09,10:38
Pre stredoskolakov palti moznost poslednych prazdnin ..to znamena, ze po maturite su este poisteni ako studenti do 31.8. skolskeho roka, v ktorom maturuju.
Pokial sa na vysoku skolu nedostane a nechce byt dobrovolne nezamestnana, musi sa prihlasit najneskor 8.9. na urade prace.
Evidencia na UPSVaR je dobrovoľná, ale aby nevzniklo obdobie bez platenia ZP, treba sa prihlásiť na UPSVaR do 7 kalendárnych dní /po ukončení štúdia, zamestnania,.../ t.j. do 07.09.
katka50
29.04.09,10:49
Pre stredoskolakov palti moznost poslednych prazdnin ..to znamena, ze po maturite su este poisteni ako studenti do 31.8. skolskeho roka, v ktorom maturuju.
Pokial sa na vysoku skolu nedostane a nechce byt dobrovolne nezamestnana, musi sa prihlasit najneskor 8.9. na urade prace.
Nie 8.9., ale 7.9. - do siedmich kalendárnych dní.
ANNAP
28.05.09,03:21
keď končí študent 1-stupeň ( bakalar ) 27.5.2009 a má podanú prihlášku na ďalsie pokracovanie na inej vysokej škole musí sa evidovať na úrade práce, a má nárok na daňový bonus a prídavky?
Lucida
15.04.10,16:56
ak som okamzite ukoncila PP z dovodu nevyplatenej mzdy.
do 7 kal. dní sa pojdem zaevidovat na UP. musim?
co ak by som chcela byt dobrovolny platitel poistneho (ZP aj SP)? ma to nejake vyhody?

co navrhujete?
Xanti
15.04.10,16:59
ak som okamzite ukoncila PP z dovodu nevyplatenej mzdy.
do 7 kal. dní sa pojdem zaevidovat na UP. musim? Nemusíš, nie je to povinné. Nebudeš mať nárok na podporu v nezamestnanosti ak si splnila podmienky na jej priznanie, resp. sociálne dávky v hmotnej núdzi ak máš viac ako 25 rokov.
co ak by som chcela byt dobrovolny platitel poistneho (ZP aj SP)? ma to nejake vyhody? Žiadne okrem jednej, nemusíš sa chodiť hlásiť na UP.

co navrhujete? zaevidovať sa, ak by si si našla zamestnanie po nejakom čase tak UP dáva rôzne príspevky v texte.
adam
03.01.11,11:06
Zamestnanec skončil PP 31.12.2010 , na úrad práce sa musí prihlásiť do 7.1.2011 ? Ďakujem...
veronikasad
03.01.11,11:11
Zamestnanec skončil PP 31.12.2010 , na úrad práce sa musí prihlásiť do 7.1.2011 ? Ďakujem...
Nemusí, žiadny zákon mu neukladá evidovať sa na úrade práce.

Ak sa zaeviduje do 7 dní, UP ho zaeviduje spätne od 1. dňa a nemusí doplácať zdr. poistenie.

Ak na UP príde po 7. dni, UP ho zaeviduje až dňom doručenia žiadosti a v zdr. poisťovni si musí doplatiť ZP ako smoplatitel.
mirpo
03.01.11,11:12
Áno, do 07. 01. 2011.
Nemusí, ale môže. Evidencia je dobrovoľná. ;)
mirpo
03.01.11,11:15
Veronikasad si ma predbehla :D
adam
03.01.11,11:17
Zamestnanec skončil PP 31.12.2010 , na úrad práce sa musí prihlásiť do 7.1.2011 ? Ďakujem...
Ide mi o to, aby ju neobracali pre neskoré nahlásenie sa, pretože má nárok na podporu...
veronikasad
03.01.11,11:20
Ide mi o to, aby ju neobracali pre neskoré nahlásenie sa, pretože má nárok na podporu...
Nárok na dávku v nezamestnanosti jej vznikne (ak splňa podmienky) ododňa zaradenia do evidencie. Ktorý deň to bude, závisí od toho, kedy sa prvýkrát prihlási na UP.
adam
03.01.11,11:27
Ďakujem všetkým...
u.erika
21.06.11,18:46
Neterka skončila 1. stupeň /Bc/, prihlásila sa na inú školu, vlastne nenastúpi na 2. stupeň. Bude to denné štúdium, má 24 rokov, musí sa prihlásiť na ÚP, aby nemusela platiť ZP.
ivka70
21.06.11,19:02
Neterka skončila 1. stupeň /Bc/, prihlásila sa na inú školu, vlastne nenastúpi na 2. stupeň. Bude to denné štúdium, má 24 rokov, musí sa prihlásiť na ÚP, aby nemusela platiť ZP.

Ak sa na UP neprihlasi, bude si musiet sama platit zdravotne poistenie od statnic az do zapisu.

Ak ide opatovne studovet I.stupen VS, ktory uz ma absolvovany, napriek tomu, ze este nema 25 rokov a je to denne studium , nebude mat narok na pridavky na dieta ani na danovy bonus ani p ozapise do 1.rocnika.
so zdravotnym poistenim som si nie uplne ista, ale zda sa mi, ze ani tam uz nebude poistencom statu.
u.erika
21.06.11,19:19
Ak sa na UP neprihlasi, bude si musiet sama platit zdravotne poistenie od statnic az do zapisu.

Ak ide opatovne studovet I.stupen VS, ktory uz ma absolvovany, napriek tomu, ze este nema 25 rokov a je to denne studium , nebude mat narok na pridavky na dieta ani na danovy bonus ani p ozapise do 1.rocnika.
so zdravotnym poistenim som si nie uplne ista, ale zda sa mi, ze ani tam uz nebude poistencom statu.
ďakujem, tak zajtra musí všetko vybaviť, lebo 15-ého mala štátnice.
Ešte jedna otázka?: zatiaľ nemá žiadny doklad o tom, že ukončila štúdium, ako to preukázať?
ivka70
21.06.11,19:40
ďakujem, tak zajtra musí všetko vybaviť, lebo 15-ého mala štátnice.
Ešte jedna otázka?: zatiaľ nemá žiadny doklad o tom, že ukončila štúdium, ako to preukázať?

Doklad jej musia vydat na poziadanie na studijnom oddeleni.