zajko51
26.04.09,17:27
Prosím poradiť ako sa pestuje zeler,toho roku som prvykrát ho zasadila má asi 3cm a teraz neviem čo s ním,či sa má opäť presadiť alebo ho nechať rásť.Bola by som rada keby mi odpovedal niekto kto to robí a podrobne mi popísal ako sa to má pestovať aby som pre druhýkrat to vedela.Ďakujem.:)
lijana1
26.04.09,15:44
zeler si vysiala do truhlíka dnu alebo na stanovisko?ak je v truhlíku,je potrebné ho popresadzat ako bežnú priesadu dosť daleko od seba, aby sa mohli vytvárať buľvy.Pri vysádzaní pozor a nezasypať srdiečko lebo by rastlinka zahynula.Zeler potrebuje priestor. Ak ho máš vysiaty niekde pod foliou, nemusíš ho presádzať.
terezamaria
26.04.09,16:21
Zajko priesadu vysádzame po koreňový krčok, nie však hlbšie, ako rástla v parenisku, alebo vo válovci na okne. Srdiečko rastlinky sa nesmie zasypať. Po vysadení pôdu udržiavame kyprú a zeler polievame. Prestaneme polievať až mesiac pred zberom. Najlepšie ho dávať voľne do záhrady v máji. Minimálny spon musí byť aspoň 30 x 30 cm, aby sa mohli vytvárať buľvy. Niektorí pestovatelia volia spon až 50 x 30 cm.Počas vegetácie prihnojujeme Cereritom a robíme postrek proti hrdzi. Ale hlavne pôda, kde ho ideš sadiť by mala byť pri predplodine vyvápnená. Dobre znáša i meďnaté postreky.
Nikdy sa nesmie zabudnúť na vlahu. Tak do toho, tento rok to vyskúšaš a nabudúci už to budeš mať v malíčku.:):):)
zajko51
26.04.09,18:32
Ďakujem veľmi pekne za skorú odpoveď,milo ste ma prekvapili. Vďaka patrí lijane1 a Terezemárii.:):):)