IvanD
13.07.04,11:02
Dobrý deň,
som uplný novic nielen do DPH ale aj do podnikania a prosím poradiť ohľadne dodatočného odpočtu DPH. Momentálne nie som registrovaný platič DPH,
prevadzkujem koz. salón od Februára 2004. V Máji 2004 som doviezol odevy z tretích krajín, po vyclení som zaplatil DPH. Moja otázka je, či sa dá požiadať o vratenie tejto DPH ak sa stanem registrovaným platičom DPH od 1. Augusta?
Ďakujem.
Luckasari
13.07.04,11:30
§55 zakona o DPH
tuto dan je mozne odpocitat v prvom zdanovacom obdobi, ak je k dispozicii faktura, v tomto pripade je to JCD, takze ak je tovar pouzity na podnikatelske ucely (TOTO JE PODMIENKA) a pouzity na vykony, ktore podliehaju DPH, tak vznika narok na plne odpocitanie z toho JCD, ktore bolo zaplatene v maji
IvanD
13.07.04,11:37
Ďakujem za odpoveď,
Ingrid
13.07.04,11:48
Pozri si par.55 - odpočítať daň si môžeš len viažucu sa k majetku, nie k tovaru
IvanD
13.07.04,12:06
Ano, par.55 sa o tovare nezmienuje. Čiže podla par.55 si viem odpočítať daň zo zariadenia salónu, ale nie tovaru. Vie sa k tomu este niekto vyjadriť či je nejaka cesta ako odpočítať daň z tovaru?
bea
13.07.04,12:08
V § 55 je myslené majetkom aj tovar. Nie je to len dlhodobý hmotný a nehmotný majetok odpisovaný.
V prípade dovezeného tovaru pred registráciou si pri registrácii môže platiteľ uplatniť odpočet dane, ak má JCD a doklad o zaplatení DPH.
Pripomínam, že musíte vedieť, či použijete ten tovar na svoje podnikanie. Len vtedy môžete odpočítať DPH v plnej výške.
IvanD
13.07.04,12:10
To je výborné,
ďakujem.
Luckasari
13.07.04,12:45
ano presne tak ako Bea pise - majetkom sa rozumie vsetko, aj zasoby
IvanD
13.07.04,14:00
Takze si mozem uplatnit odpocet dane len na tovar ktory momentalne vlastnim? ak som uz predal 30% dovezeneho tovaru na ktory mam JCD a dokald o zaplateni DPH pred registraciou, tak sa DPH za tento tovar odpocitat neda, spravne?
dakujem za neocenitelne rady vsetkym v tomto fore!
Beata
13.07.04,14:17
§55 to jasne hovorí: "Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ." Tým sa rozumie, že môžete odpočítať DPH len z tovaru, ktorý ešte máte a použijete ho na dodávky ako platiteľ.
vladan
14.07.04,04:24
odporučujem urobiť inventarizačný zápis - stav zásob, tovaru, aby ste dokázali daňovákom, že ste ho skutočne mali. My ste to takto urobili a odpočítali sme si daň - v prvom daňovom priznaní.