dael10
26.04.09,19:45
Zdravím Vás všetkych. Potrebovala by som poradiť ohľadne odpočtu dph
pri finančnom leasingu. Podnikateľ v 11/2008 obstaral automobil kategorie
N1 ešte ako neplatca dph. V 01/2009 sa stal platcom dph, má nárok
na odpočet dph z leas. splátok aj keď uzatvoril leasingovú zmluvu ako neplatca. Dúfam, že mi niekto poradí. Vopred ďakujem.
Marína
26.04.09,17:56
Zdravím Vás všetkych. Potrebovala by som poradiť ohľadne odpočtu dph
pri finančnom leasingu. Podnikateľ v 11/2008 obstaral automobil kategorie
N1 ešte ako neplatca dph. V 01/2009 sa stal platcom dph, má nárok
na odpočet dph z leas. splátok aj keď uzatvoril leasingovú zmluvu ako neplatca. Dúfam, že mi niekto poradí. Vopred ďakujem.
Áno, má. Platiteľ DPH si môže uplatniť odpočítanie DPH len zo splátok splatných po registrácii za platiteľa DPH, nemôže si uplatniť odpočítanie DPH zo splátok pred registráciou.
dael10
26.04.09,18:02
Dakujem pekne Marína, zamotala som sa s tým platcom a neplatcom dph a nevedela som ako ďalej.
azla
26.04.09,18:09
Ak splátkový kalendár plní funkciu faktúry, je potrebné, aby bol aktualizovaný, aby obsahoval IČ DPH nájomcu.

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

(2) Faktúra musí obsahovať
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,

(3) Za faktúru sa považuje aj
a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
kyty
26.04.09,20:50
Dobry vecer,
viete mi niekto poradit aky dovod ma vypocitavanie dph-cky len z urokov? Mam splatkovy kalendar na leasing na auto. Je na nom vycislena istina a uroky a z toho celeho dph-cka (okrem inych veci). Predosly uctovnik ale vypocitaval sam dph (a uplatnil) len z urokov! Istina isla ako oslobodena od dane. Je to spravne? Pri akej prilezitosti sa ma takto postupovat? Prosim o radu - nemam skusenosti s leasingom :mee:.. velmi pekne dakujem!!!
Marína
26.04.09,21:05
Vo všeobecnosti si nájomca, platiteľ DPH môže odpočítať DPH z jednotlivých splátok. Z možnosti odpočítania dane zákon v § 49 ods. 7 vylučuje odpočítanie DPH pri nájme osobného automobilu. Osobný automobil je definovaný v § 49 ods. 7 ako MV registrované v kategórii M1.
azla
26.04.09,21:07
Dobry vecer,
viete mi niekto poradit aky dovod ma vypocitavanie dph-cky len z urokov? Mam splatkovy kalendar na leasing na auto. Je na nom vycislena istina a uroky a z toho celeho dph-cka (okrem inych veci). Predosly uctovnik ale vypocitaval sam dph (a uplatnil) len z urokov! Istina isla ako oslobodena od dane. Je to spravne? Pri akej prilezitosti sa ma takto postupovat? Prosim o radu - nemam skusenosti s leasingom :mee:.. velmi pekne dakujem!!!

Ak ide o osobný automobil - nie je nárok na odpočet Dph. (na žiadnu časť)

Ak ide o úžitkový automobil - je nárok na odpočet Dph. (celú).

Ak nemáš skúsenosti s leasingom, je tu veľa tém ohľadom leasingu. Na začiatok skús napr. :
http://www.porada.sk/t58836-p4-leasing-auto-omega.html
Marína
26.04.09,21:20
Ako pomôcka ti poslúži http://www.porada.sk/t109712-leasing-tabulka-v-exceli_aktualizovana.html Stiahni si, pre teba vhodný, súbor.
kyty
27.04.09,05:10
Jasne - takze ak som spravne pochopila nie je dovod uplatnovat si dph len z urokov. Jednoducho ked je narok dla zakona na odpocet tak si ju odpocitam z istina+uroky, ak nie je narok tak si ju neuplatnim. Idem zistit ako je to zaradene v papieroch. Pekne dakujem za rady!!
Ingrid 73
30.04.09,13:01
Prosím Vás, poradí mi niekto ako mám postupovať pri predčasnom ukončení leasingu? Osobný automobil bol obstaraný 3/2006 a tento rok 3/09 bol daný do bazáru ako protihodnota. Teda ho bazar odkúpil a cena zaň bola odpočítaná z akontácie daľšieho osobného automobilu. Ako mám zaúčtovať predčasné ukončenie leasingu? A ako mám postupovať pri účtovaní odkúpenia jedného automobilu,keď zároveň tržba z jeho predaja bola odrátaná z prvej splátky??? Ďakujem.
cathyc
06.04.10,09:18
Skúsim obnoviť túto tému. Potrebovala by som poradiť. Mám lízingovú zmluvu na ojazdené osobné vozidlo. V lízingovej zmluve je uvedené, že sa pri odpočte DPH má postupovať podľa § 66 zákona o DPH. Základ dane nie je ani základom z istiny, úroku či poistenia. Netuším z akej sumy je vlastne stanovený tento základ a či je v tomto prípade možnosť odpoštu DPH. Jedná sa o lízingovú zmluvu uzatvorenú do 31.12.2009. Ja som neuvážene túto DPH uplatňovala a teraz sa hrozím toho ako to celé napraviť v uzavretých účtovných obdobiach. Budem vďačná za každú dobrú radu.

Kôň má štyri nohy a tiež sa potkne.
azla
06.04.10,09:59
Skúsim obnoviť túto tému. Potrebovala by som poradiť. Mám lízingovú zmluvu na ojazdené osobné vozidlo. V lízingovej zmluve je uvedené, že sa pri odpočte DPH má postupovať podľa § 66 zákona o DPH. Základ dane nie je ani základom z istiny, úroku či poistenia. Netuším z akej sumy je vlastne stanovený tento základ a či je v tomto prípade možnosť odpoštu DPH. Jedná sa o lízingovú zmluvu uzatvorenú do 31.12.2009. Ja som neuvážene túto DPH uplatňovala a teraz sa hrozím toho ako to celé napraviť v uzavretých účtovných obdobiach. Budem vďačná za každú dobrú radu.

Kôň má štyri nohy a tiež sa potkne.

Ako sa postupuje pri režime podľa § 66 - nájdeš v priženom linku (je tam pokyn).
http://www.porada.sk/1028258-post14.html

Avšak, uvádzaš, že ide o osobné vozidlo a tam pri zmluvách uzatvorených do 31.12.2009 nebol nárok na odpočet Dph (§49).
Ak nebol nárok na odpočet a Ty si si ho uplatňovala, maš dve možnosti.
a) nechať tak (s vedomím rizika;))
b) správne riešenie je iba oprava cez DDP k Dph. (v každom zdaňovacom období je potrebné znížiť nárok na odpočet)
Neviem ako ďaleko dozadu siaha tento problém (?!:D).

Ak by si sa rozhodla pre DDP k Dph, znížiš si nárok na odpočet Dph a učtovne opraviš až v r. 2010 (oprava chýb minulých období) . Znížiž 343 zvýšiš 548 (na tento účet sa učtuje Dph na ktorú nie je nárok na odpočítanie).
Napriek tomu, že sa to týka minulých období, tým že to opraviš v r. 2010 bude Ti ovplyvňovať náklady r. 2010 a nemusíš podavať DDP k dani z príjmov rokov minulých. (využiješ ustanovenie § 17, odst. 29 ).
cathyc
06.04.10,10:09
Ako sa postupuje pri režime podľa § 66 - nájdeš v priženom linku (je tam pokyn).
http://www.porada.sk/1028258-post14.html

Avšak, uvádzaš, že ide o osobné vozidlo a tam pri zmluvách uzatvorených do 31.12.2009 nebol nárok na odpočet Dph (§49).
Ak nebol nárok na odpočet a Ty si si ho uplatňovala, maš dve možnosti.
a) nechať tak (s vedomím rizika;))
b) správne riešenie je iba oprava cez DDP k Dph. (v každom zdaňovacom období je potrebné znížiť nárok na odpočet)
Neviem ako ďaleko dozadu siaha tento problém (?!:D).

Ak by si sa rozhodla pre DDP k Dph, znížiš si nárok na odpočet Dph a učtovne opraviš až v r. 2010 (oprava chýb minulých období) . Znížiž 343 zvýšiš 548 (na tento účet sa učtuje Dph na ktorú nie je nárok na odpočítanie).
Napriek tomu, že sa to týka minulých období, tým že to opraviš v r. 2010 bude Ti ovplyvňovať náklady r. 2010 a nemusíš podavať DDP k dani z príjmov rokov minulých. (využiješ ustanovenie § 17, odst. 29 ).
Veľmi pekne Ti ďakujem za rýchlu odpoveď. Nejako takto som si to predstavovala, len som si nebola istá. Nie je to obrovská suma. Prvý odpočet bol v 08/2008 a mesačne sa jednalo o sumu cca, 6,75 €. Zisk bol aj v roku 2008 a aj v roku 2009 dosť vysoký, takže ten § 17 by nemal byť problém.
Ešte raz vrelá vďaka.
azla
06.04.10,10:13
Nie je vôbec dôležité, či v minulých obdobiach bol zisk alebo strata.
Uplatnenie §17/29 nie je tým podmienené.

http://www.porada.sk/1319960-post47.html
hanelie
06.04.10,10:30
Ako sa postupuje pri režime podľa § 66 - nájdeš v priženom linku (je tam pokyn).
odpočet DPH autobazar

Avšak, uvádzaš, že ide o osobné vozidlo a tam pri zmluvách uzatvorených do 31.12.2009 nebol nárok na odpočet Dph (§49).
Ak nebol nárok na odpočet a Ty si si ho uplatňovala, maš dve možnosti.
a) nechať tak (s vedomím rizika)
b) správne riešenie je iba oprava cez DDP k Dph. (v každom zdaňovacom období je potrebné znížiť nárok na odpočet)
Neviem ako ďaleko dozadu siaha tento problém (?!).

Ak by si sa rozhodla pre DDP k Dph, znížiš si nárok na odpočet Dph a učtovne opraviš až v r. 2010 (oprava chýb minulých období) . Znížiž 343 zvýšiš 548 (na tento účet sa učtuje Dph na ktorú nie je nárok na odpočítanie).
Napriek tomu, že sa to týka minulých období, tým že to opraviš v r. 2010 bude Ti ovplyvňovať náklady r. 2010 a nemusíš podavať DDP k dani z príjmov rokov minulých. (využiješ ustanovenie § 17, odst. 29 ).
__________________
oceňujem 100 bodov:) je vidno, že si odborník vo svojom fachu
cathyc
06.04.10,11:12
Nie je vôbec dôležité, či v minulých obdobiach bol zisk alebo strata.
Uplatnenie §17/29 nie je tým podmienené.

http://www.porada.sk/1319960-post47.html
pomýlila som si to s odsekom 31. Tam sa to riešilo v usmernení z DRSR.
azla
06.04.10,11:29
Nič si si nepomýlilia.:)

V r. 2009 v zákone je to § 17/ odst. 31
V r. 2010 ....................§ 17/ odst. 29
cathyc
06.04.10,11:35
Nič si si nepomýlilia.:)

V r. 2009 v zákone je to § 17/ odst. 31
V r. 2010 ....................§ 17/ odst. 29
v Tom prípade podľa vyjadrenia drsr je možné uplatniť tento odstavec len do výšky zisku dosiahnutého v roku, ktorého sa táto oprava týka. Musím niekde vyhrabať to vyjadrenie. Niekde sa to tu na porade už preberalo.
Viera
18.04.10,15:14
Chcela by som poprosiť o radu. FO - neplatiteľ DPH, uzavrel v roku 2008 leasingovú zmluvu na osobné auto. Od 1.1.2010 sa zaregistroval za plátcu DPH. Má nárok na odpočet DPH zo splátok leasingu od januára 2010 ?
cathyc
18.04.10,15:29
Chcela by som poprosiť o radu. FO - neplatiteľ DPH, uzavrel v roku 2008 leasingovú zmluvu na osobné auto. Od 1.1.2010 sa zaregistroval za plátcu DPH. Má nárok na odpočet DPH zo splátok leasingu od januára 2010 ?
Nie, lízingová zmluva bola uzatvorená pred 01.01.2010