aninam
26.04.09,20:54
Chcem Vás požiadať o radu ohľadom VZ a rozhodujúceho obdobia pre výpočet materského príspevku, ak som bola pred nástupom na MD práceneschopná.
Môj hlavný prac.pomer trvá viac ako 4r. Pre účely nemocenského poistenia som vzdy platila odvody z horného stropu.
Od 6.2.09 som PN, pravdepodobne do 30.4.09.
Termin porodu je 7.10.09, tj. predpokladany nastup na MD 26.8.09.
Zaujíma ma akým spôsobom mi ovplyvní moja PN materský príspevok, a to, či sa toto obdobie započítava do rozhodujúceho obdobia pre výpočet materskej.
Ďakujem Vám veľmi za odpoveď.
brčko
26.04.09,19:09
Chcem Vás požiadať o radu ohľadom VZ a rozhodujúceho obdobia pre výpočet materského príspevku, ak som bola pred nástupom na MD práceneschopná.
Môj hlavný prac.pomer trvá viac ako 4r. Pre účely nemocenského poistenia som vzdy platila odvody z horného stropu.
Od 6.2.09 som PN, pravdepodobne do 30.4.09.
Termin porodu je 7.10.09, tj. predpokladany nastup na MD 26.8.09.
Zaujíma ma akým spôsobom mi ovplyvní moja PN materský príspevok, a to, či sa toto obdobie započítava do rozhodujúceho obdobia pre výpočet materskej.
Ďakujem Vám veľmi za odpoveď.

výšku tvojho materského to vôbec neovplyvní.

Tvoje rozhodujúce obdobie je r.2008 (predchádzajúci kalend.rok § 54 ods.1 zákon o sociálnom poistení) a aj v prípade, že by si bola PN v danom roku, tak samotná PN neznižuje výšku materského (aj ked pri max.VZ to výšku ovplyvniť môže, lebo sú rôzne maximá do 30.6. a od 1.7., takže by bolo výhodné mať PN v prvom polroku), lebo dni poberania nemocenského nie je povinnosť platiť odvody a tieto dni sa pri výpočte výšky nem.dávky vynímajú (vid § 54 ods.6 + § 140 myslím ods.1 písm. a, Z o SP).
aninam
27.04.09,06:44
ďakujem za odpoveď..
aninam
27.04.09,06:49
možno ešte predsa len jedna otazka:
v r.2008 som PN nebola vobec... odvody na nemocenske som platila z max.stropu cely rok (viem, že sa strop menil v july)... ak správne počítam, tak by mi mal výjsť nárok na MD vo výške 17,5146849 Eur na deň (neviem, ako sa to zaokruhluje). Je to tak? Ešte raz velmi dakujem za odpoved.