matur
26.04.09,21:20
Chcem sa informovať ohľadom DPH.

Som platca DPH a uhradila som zálohovú faktúru v marci platcovi DPH. Táto zálohová faktúra bola vystavená bez DPH. Ako zúčtovací doklad som dostala Faktúru – daňový doklad v apríli ,kde je dátum vystavenia aj dodania, teda zdaniteľného plnenia apríl.
Moja otázka je či nie je povinnosť vystaviť zálohovú alebo riadnu faktúru so zdaniteľným plnením v mesiaci, v ktorom je prijatá platba takejto zálohovej faktúry.
Prípadne ako postupovať ak sa tak nestane.
Ďakujem.
Maja
evina
26.04.09,19:28
Chcem sa informovať ohľadom DPH.

Som platca DPH a uhradila som zálohovú faktúru v marci platcovi DPH. Táto zálohová faktúra bola vystavená bez DPH. Ako zúčtovací doklad som dostala Faktúru – daňový doklad v apríli ,kde je dátum vystavenia aj dodania, teda zdaniteľného plnenia apríl.
Moja otázka je či nie je povinnosť vystaviť zálohovú alebo riadnu faktúru so zdaniteľným plnením v mesiaci, v ktorom je prijatá platba takejto zálohovej faktúry.
Prípadne ako postupovať ak sa tak nestane.
Ďakujem.
Maja

Dátum daňovej povinnosti = dátum prijatia platby
Dátum vystavenia = najneskôr 15 dní odo dňa daňovej povinnosti.

problém má predovšetkým partner - oni musia DPH odviesť v marci. ty si môžeš odpočítať v apríli bez problémov. Môžeš aj žiadať opravu dokladu, ale už to asi veľmi nestíhaš :)
matur
26.04.09,19:39
Dakujem pekne za rychlu odpoved.
Pekny vecer.
Maja
azla
26.04.09,19:40
Zálohová faktúru - doklad, na základe ktorého ste zaplatili platbu je "iba" výzva na úhradu zálohy. Neobsahuje daň, neučtuje sa.
Ak bola platba uhradená v mesiaci marec, príjemca platby je povinný vystaviť doklad k prijatej platbe na účely Dph - datum dodania = deň prijatia platby.

Ďalší doklad, ktorý je dodávateľ povinný vystaviť, je doklad k dodaniu tovaru alebo služby. Ak bolo dodanie tovaru alebo služby v mesiaci apríl, tak doklad bude s dátumom dodania aprílovým.

Vzhľadom k tomu, že sú dodania (1. z titulu prijatej platby a 2. z titulu dodania tovaru alebo služby) uskutočnené v dvoch rôznych mesiacoch (
marec, apríl), dodávateľ je povinný vystaviť dva samostatné doklady, každý do príslušného obdobia.

Ak tak neurobil, treba ho vyzvať s odkazom na §71, odst.1 (ale čas je už veeeľmi vysoký).:D
Ak budete mať k dispozícii doklad k prijatej platbe, budete si môcť uplatniť právo na odpočet k zaplatenej zálohe už za mesiac marec.

PS: až ked som odoslala príspevok, som si všimla, že v rovnakom duchu bola odpoveď predomnou.