jpm01
26.04.09,21:54
Mám USB kľúč A-DATA Jogr, ktorý mám zaheslovaný a mám tam odložené nejaké dáta. Keďže som ho dosť dlho nepoužil, tak si teraz neviem spomenúť na heslo. Vie mi niekto poradiť ako sa dostať k tým dátam. Ďakujem
Chobot
27.04.09,06:20
Mám USB kľúč A-DATA Jogr, ktorý mám zaheslovaný a mám tam odložené nejaké dáta. Keďže som ho dosť dlho nepoužil, tak si teraz neviem spomenúť na heslo. Vie mi niekto poradiť ako sa dostať k tým dátam. Ďakujem

To asi máš nejakú aplikáciu na šifrovanie dát. Asi ťa sklamem, ale pokiaľ si to neuložil len klasicky zipovaním s heslom (max. do 6 znakov), tak tie dáta asi nedostaneš. Dnešné šifrovacie softy nie je také ľahké prekonať, musel by si nájsť dobre šikovného hackera, ktorý by dokázať prelúskať to heslo.

Tá aplikácia ale má jedno políčko, ktoré sa volá "Hint", pokiaľ si zadával heslo, tam si si mohol uložiť nejakú pomôcku (napr. heslo by si mal Dunčo a hint - Meno môjho prvého psa.) Ak si si ani to nezadal, tak ťažko nájdeš heslo.
jpm01
27.04.09,17:52
To si ma teda nepotešil. Nie je to aplikácia na šifrovanie dát, len sa dá zamknúť prístup na kľúč. Môžem kľúč rozdeliť na dve rôzne časti a zamknúť prístup len do jednej časti kľúča. Ak si nespomeniem, skúsim ho sformátovať a potom to dostať nejakým softom na stratené dáta.
Stefan2005
27.04.09,18:27
... ak sformátuješ šifrované dáta, a potom ich obnovíš, nedostaneš zase šifrované dáta :rolleyes: ?
vyr skalny
27.04.09,19:40
A budu po sformatovani vobec nejake data..?
Chobot
27.04.09,21:29
To si ma teda nepotešil. Nie je to aplikácia na šifrovanie dát, len sa dá zamknúť prístup na kľúč. Môžem kľúč rozdeliť na dve rôzne časti a zamknúť prístup len do jednej časti kľúča. Ak si nespomeniem, skúsim ho sformátovať a potom to dostať nejakým softom na stratené dáta.

Ja viem, už som si to pozrel v návode na ich stránke:

http://www.adata-group.com/downloadfile/1166684254_s_manual_English_version.pdf

DAj pozor, lebo keď to sformátuješ, stratíš nenávratne všetky dáta.
kergulaan
28.04.09,05:52
DAj pozor, lebo keď to sformátuješ, stratíš nenávratne všetky dáta.

Toz neviem, tot som cital, ze sformatovanim sa vsetky data nestracaju.
Pre zaujimavost tu je link:
http://pocitace.sme.sk/c/4818154/zmazane-neznamena-znicene.html
vyr skalny
28.04.09,16:15
V tom clanku je rec o zmazani nie o sformatovani, to je dost podstatny rozdiel.
Stefan2005
28.04.09,16:48
V tom clanku je rec o zmazani nie o sformatovani, to je dost podstatny rozdiel.

.... treba si prečítať aj diskusiu k článku :).
mpca
29.04.09,04:54
ano daju sa obnoviť ale ked sformatujes klasicky "magneticky" disk a nie flashku ;)
teda daju sa oboviť aj z flashky ale ono to je ovela narocnejsie ako sa zda....
Chobot
29.04.09,06:56
Toz neviem, tot som cital, ze sformatovanim sa vsetky data nestracaju.
Pre zaujimavost tu je link:
http://pocitace.sme.sk/c/4818154/zmazane-neznamena-znicene.html

Tam nepísali o formátovaní, ale o mazaní disku (či už HDD alebo flash). HDD ak vymažeš, môžeš obnoviť, keď sformátuješ, čiastočne sa tiež dá obnoviť.

Ak zmažeš flash (flash pamäť je aj USB kľúč), tak dá sa obnoviť súbor. Ak ho ale sformátuješ, tak už neobnovíš. Skúsil som to a recovery program mi na kľúči nič nenašiel. Sformátovaním sa pamäťové miesta resetujú, vytvoria sa nové sektory, ktoré čakajú na nový zápis.

Ale v tvojom prípade je to jedno, lebo ty tie súbory na kľúči máš, len ich máš chránené heslom v samostatnej, šifrovanej partícii. Keby si vymazal celý kľúč a potom obnovil súbory, zase budeš len na začiatku, lebo stále budú šifrované, obnovou (recovery) šifrovanie neodstrániš. A formátovaním stratíš aj tú zaheslovanú partíciu, takže ak si aj po roku spomenieš na heslo, nebudeš mať čo odheslovať.

Formátovanie slúži na to, že ak máš na kľúči napr. 5 GB súborov zamknutých heslom a zabudneš heslo, normálne ich nevymažeš, ak chceš znovu využívať plnú kapacitu kľúča. Preto formátovaní sa odstráni tá zaheslovaná partícia a kľúč je voľný v celej svojej kapacite. Preto výrobca pri zabudnutí hesla ponúka formátovanie, nie na obnovu zaheslovaných súborov.
vyr skalny
29.04.09,16:00
.... treba si prečítať aj diskusiu k článku :).

Diskusiu som samozrejme cital no nikto tam nepise ze by sa mu podarilo obnovit data po sformatovani flash disku.
Stefan2005
29.04.09,17:58
...podarilo obnovit data po sformatovani flash disku.

... existujú i softvérové riešenia na obnovu dát, napr. http://www.easeus.com/resource/USB-drive-format-recovery.htm , ale i špecializované firmy, ktoré to robia (samozrejme treba zvážiť pomer ceny obnovy / ceny dát ). Formátovanie sa berie za softvérové "zničenie" dát, vo všeobecnosti sa mu pripisuje lepšia možnosť obnovy pred fyzickým zničením (napr. silným prepätím). Samozrejme, veľa zavisí i od spôsobu formátovania (quick, low-level,...), či došlo k následnému zápisu dát, a pod. Ale faktom je, že 100% obnova málokedy je...