SiS31
27.04.09,08:43
Dobrý deň,

chcel by som Vás poprosiť o radu. V máji budem mať 25, ale ešte študujem na vysokej škole, som v druhom ročníku. Popri škole pracujem na dohodu o vykonaní práce.
Chcem sa opýtať, že ako je to s platením zákonného poistenia poprípade čo ešte treba platiť po dovŕšení tohto veku.
Budem rád za každú radu.

Ďakujem za odpovede.
Chobot
27.04.09,06:50
Dobrý deň,

chcel by som Vás poprosiť o radu. V máji budem mať 25, ale ešte študujem na vysokej škole, som v druhom ročníku. Popri škole pracujem na dohodu o vykonaní práce.
Chcem sa opýtať, že ako je to s platením zákonného poistenia poprípade čo ešte treba platiť po dovŕšení tohto veku.
Budem rád za každú radu.

Ďakujem za odpovede.

Trochu upresni, aké zákonné poistenie máš na mysli. Pod zákonným poistením sa chápe zákonné poistenie motorových vozidiel, ale to asi nemyslíš. Ide ti o zdravotné poistenie alebo sociálne poistenie?

Pokiaľ si riadnym denným študentom, tak zdravotné poistenie platí za teba štát.
SiS31
27.04.09,07:22
Ďakujem za upozornenie. Písal som to kúsok na rýchlo. Áno jedná sa mi o zákonné zdravotné poistenie.
Neviem či ho škola bude aj naďalej platiť za mňa, keďže dovŕšim 25 rokov a navyše na vysokej škole aj keď študujem na dennom štúdiu, tak musím za neho platiť, keďže študujem nadštandardnú dĺžku štúdia.
Takže vôbec teraz neviem ako je to s tým poistením.
ivka70
27.04.09,07:33
Ďakujem za upozornenie. Písal som to kúsok na rýchlo. Áno jedná sa mi o zákonné zdravotné poistenie.
Neviem či ho škola bude aj naďalej platiť za mňa, keďže dovŕšim 25 rokov a navyše na vysokej škole aj keď študujem na dennom štúdiu, tak musím za neho platiť, keďže študujem nadštandardnú dĺžku štúdia.
Takže vôbec teraz neviem ako je to s tým poistením.
Skola neplati nic, plati za teba stat a to do ukoncenia skoly, to, ze platis za prekrocenie standardnej dlzky studia s tym nema nic spolocne, stale si studentom denneho studia.
SiS31
27.04.09,07:48
Čiže ono to nie je obmedzené vôbec vekom?? To sa mi nechce veriť. Ale keďže si skúsenejšia užívateľka fóra tak budem veriť.
Len ešte otázka prečo je tam obmedzenie vekom 25 alebo teda 26 rokov. Celkom tomu nerozumiem. Alebo teda presnejšie dovŕšením týchto hraníc veku, aké záväzky mne ako študentovi nastávajú?
Ďakujem.
Chobot
27.04.09,09:03
Čiže ono to nie je obmedzené vôbec vekom?? To sa mi nechce veriť. Ale keďže si skúsenejšia užívateľka fóra tak budem veriť.
Len ešte otázka prečo je tam obmedzenie vekom 25 alebo teda 26 rokov. Celkom tomu nerozumiem. Alebo teda presnejšie dovŕšením týchto hraníc veku, aké záväzky mne ako študentovi nastávajú?
Ďakujem.

25 rokov sa viaže k prídavkom na dieťa. Podľa zákona o prídavku na dieťa je nezaopatreným dieťaťom človek najviac do dovŕšenia 25 rokov:

(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, 3) najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak

a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.
...

Takže tvoji rodičia už nebudú na teba dostávať rodinné prídavky. Ale zdravotné poistenie nemá obmedzenie veku.
Xanti
27.04.09,09:07
A toto by ťa možno mohlo zaujímať,

http://www.modernaskola.sk/Index,p17...neho-stipendia (http://www.modernaskola.sk/Index,p17/Kalkulacka-na-vypocet-socialneho-stipendia)

sociálne štipendium. Sesterka ho dostáva, lebo má viac ako 25 rokov a nemá pravidelný príjem a je na dennom štúdiu VŠ.
ivka70
27.04.09,09:23
A toto by ťa možno mohlo zaujímať,

http://www.modernaskola.sk/Index,p17...neho-stipendia (http://www.modernaskola.sk/Index,p17/Kalkulacka-na-vypocet-socialneho-stipendia)

sociálne štipendium. Sesterka ho dostáva, lebo má viac ako 25 rokov a nemá pravidelný príjem a je na dennom štúdiu VŠ.
To uz ale neplati, bolo to zrusene ..neviem ale s platnostou od kedy.
SiS31
27.04.09,09:49
Ďakujem Vám všetkým za rady. Som rád, že zatiaľ nemusím ísť nič vybavovať a že moje platenie za štúdium na platenie zdravotného poistenia nemá vplyv.
Ešte raz ďakujem.