Tadeáš
27.04.09,10:00
Prosím poraďte mi. Staviame rodinný dom. Dočítal som sa, že "0" na stavbe sa nazýva vrch základovej dosky. Viem, že vnútorné izolácie a podlahové kúrenie pôjdu do výšky cca 25 cm /X/ na základovú dosku. Netuším pokiaľ má byť z vonjkajšej stranny hlina. Po "0" alebo "0+X", resp. "0-X".
Ďakujem za radu :)
alltracboy
27.04.09,09:08
to ti zrejme zameraju v akej vyske mas mat 0. zem by mala byt logicky nizsie ako vrch zakladovej dosky. Stare domy mali prve podlazie aj o pol metra vyssie, asi kvoly mrazom, dnes sa uz stavia skoro na urovni terenu.. ja by som typoval tak 10-15cm nad okolity teren-rovinaty. Inak aj mna to zaujima ako vysoko robit deku, lebo sa mi zatial zda, ze to robia len od oka :D
Miloš Mičega - CIMOM TN
27.04.09,17:38
Prosím poraďte mi. Staviame rodinný dom. Dočítal som sa, že "0" na stavbe sa nazýva vrch základovej dosky. Viem, že vnútorné izolácie a podlahové kúrenie pôjdu do výšky cca 25 cm /X/ na základovú dosku. Netuším pokiaľ má byť z vonjkajšej stranny hlina. Po "0" alebo "0+X", resp. "0-X".
Ďakujem za radu :)

1. ± 0,000 je výška podlahy na prízemí, resp. 1.nadzemnom podlaží. To je výška už budúcej kompletnej podlahy, teda aj s izoláciou, poterom, podlahovou krytinou. Neni to výška základovej dosky.

2. V PD musí byť rez stavbou. Z tohto rezu by malo byť zrejmé, aká je výška upraveného terénu (UT).

3. Ak má táto kóta +-ovú hodnotu, (napr. + 0,150), tak je terén vyššie ako budúca podlaha ± 0,000.

4. Ak má táto kóta --ovú hodnotu, (napr. - 0,150), tak je terén nižšie ako budúca podlaha ± 0,000.


CIMOM
220870
27.04.09,18:30
Doporučujem minimálne jeden schod nad okolitým terénom ,alebo aspoň vyspádovaný terén 20-30 cm pod základovú dosku na ktorej je izolácia.Stavať dom na úrovni terénu je hlúposť.pri daždi a silnejšom vetríku riskujete potopu.
AnnaZam
27.04.09,18:37
Schodík môže byť, ale niekto rieši RD aj ako bezbarierový. Určite treba pozrieť projekt.
Milan.Žiška
28.04.09,05:34
Prosím poraďte mi. Staviame rodinný dom. Dočítal som sa, že "0" na stavbe sa nazýva vrch základovej dosky. Viem, že vnútorné izolácie a podlahové kúrenie pôjdu do výšky cca 25 cm /X/ na základovú dosku. Netuším pokiaľ má byť z vonjkajšej stranny hlina. Po "0" alebo "0+X", resp. "0-X".
Ďakujem za radu :)

Neviem, kde si čítal tieto informácie, ale podmienky pre teba sú zahrnuté v PD, podľa ktorej staviaš. Ak by si začal robiť zeny v PD rôznymi úpravami na základe info ktoré si niekde čítal , veľmi lahko sa môžeš zamotať do súvislostí výškovo a aj technologicky. Nehovoriac o tom ak máš spracovanú PD aj pre profesie ( kúrenie, voda, elektro ....).
Samozrejme zmeny sú prípustné a aj riešitelné, ale nechal by som to na odborníkov...

Somínanéinfo najdeš v PD v rezoch objektom resp. ak sú dodané v detaile osadenia/detail základania. Hlavne osadenie objektu je treba robiť veľmi presne aby si Rd neutopil resp. opačne. Sú s tým spojené množstvá zeminy na dorovnanie terúnu (UT z PD).