pipiskova81
27.04.09,11:01
Potrebujem poradiť. je možné podať tlačivo DPH za 1Q aj na inom daňovom úrade??? Napríklad: ked potrím pod Hlohovec - môžem ho odovzdať aj v Piešťanoch???Ďakujem
azla
27.04.09,09:05
Buď ho podáš na svojom príslušnom DÚ, alebo máš možnosť ho poslať aj poštou.
pipiskova81
27.04.09,09:19
Ďakujem krásne. Poštou to som vedela, len som si myslela, že ked to nestíham, tak to môžem aj na inom mieste podať...:confused: A aký doklad budem mať že som to dnes poslala poštou?? Len podací lístok?? Alebo mi daňový pošle potom naspäť to orazené potvrdenie???ďakujem veľmi pekne
Kazu
27.04.09,09:32
Budeš mať ten podací lístok. To potvrdenie ti potvrdia iba osobnom doručení na DÚ.
optimistka
27.04.09,14:08
neviem ako s dph, ale v marci mi v pohode vzali na du bb2 dp, ktoré miestne prináležalo na úplne inom du v inom meste, vraj si to prepošlú, dali mi prezentačnú pečiatku na potvrdenie a bolo ..
evina
27.04.09,14:29
neviem ako s dph, ale v marci mi v pohode vzali na du bb2 dp, ktoré miestne prináležalo na úplne inom du v inom meste, vraj si to prepošlú, dali mi prezentačnú pečiatku na potvrdenie a bolo ..

Ako vravím - vždy všetko záleží od ľudí ...
Lianka
27.04.09,14:30
optimistkina skusenost ma zaujala.

Pozerala som v zakone o DPH, aj daniach a poplatkoch a nenasla som nikde taxativne napisane, ze danove priznanie musi danovnik podavat len u miestne prislusneho spravcu dane... :eek:
betka
27.04.09,19:25
Zákon o správe daní a poplatkov par. 3-Miestna príslušnosť:

§ 3
Miestna príslušnosť


(1) Miestna príslušnosť správcu dane sa riadi, ak tento zákon alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, u právnickej osoby jej sídlom, inak miestom skutočného vedenia 6ec) a u fyzickej osoby jej trvalým pobytom, 2) inak miestom, kde sa obvykle zdržuje. 3)

(2) U fyzickej osoby, ktorá nemá na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, pričom sa tu obvykle zdržuje, sa miestna príslušnosť riadi miestom, kde sa táto osoba obvykle zdržuje po prevažnú dobu, t.j. v ktorom sa zdržuje najviac dní v roku. U fyzickej osoby, ktorá nemá na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, ani sa tu obvykle nezdržuje, je miestne príslušný Daňový úrad Bratislava I.

(3) Ak nemožno určiť miestnu príslušnosť podľa odseku 1, riadi sa miestom, kde má daňový subjekt stálu prevádzkáreň, alebo miestom, v ktorom daňový subjekt vykonáva hlavnú časť svojej činnosti, ktorej výsledky sú predmetom zdanenia, prípadne miestom, v ktorom sa nachádza na území Slovenskej republiky prevažná časť jeho nehnuteľného majetku.

(4) Ak nemožno určiť miestnu príslušnosť podľa odsekov 1 a 2, príslušný Daňový úrad Bratislava I, ak ide o daň, na správu ktorej sú príslušné daňové úrady.

(5) Ak vznikne daňová povinnosť okamihom prechodu štátnej hranice, riadi sa miestna príslušnosť miestom prechodu štátnej hranice, ak osobitný zákon4) neustanovuje inak.

(6) Pri poplatkoch sa riadi miestna príslušnosť správcu dane podľa osobitných predpisov.

(7) Pri daniach, kde predmetom zdanenia je nehnuteľnosť, je miestne príslušný správca dane, v ktorého územnom obvode sa predmetná nehnuteľnosť nachádza.

(8) Pri dani z príjmov zo závislej činnosti a z funkčných požitkov je miestne príslušný správca dane, v ktorého územnom obvode má sídlo organizačná jednotka, v ktorej platiteľ dane vykonáva výpočet mzdy, zostavuje a vedie mzdové listy, mzdu vypláca alebo pripisuje k dobru. Táto organizačná jednotka má rovnaké oprávnenia a povinnosti podľa tohto zákona ako platiteľ dane.

(9) Pri daniach vyberaných zrážkou z príjmov, ktorú vykonáva banka alebo pobočka zahraničnej banky (ďalej len banka ) a poisťovňa alebo pobočka zahraničnej poisťovne a zaisťovňa alebo pobočka zahraničnej zaisťovne (ďalej len poisťovňa ), je miestne príslušný správca dane podľa osobitného zákona. 4a)

(10) Na určenie miestnej príslušnosti pri dani

a) z nehnuteľností vyrubovanej na zdaňovacie obdobie je rozhodujúci stav k prvému dňu zdaňovacieho obdobia,
b) vyberanej zrážkou je rozhodujúci stav v čase vykonania zrážky.

(11) Ak je miestne príslušných niekoľko správcov dane, konanie vykoná ten z nich, ktorý ho začal ako prvý, ak sa príslušní správcovia nedohodnú inak. Spory o miestnu príslušnosť medzi daňovými úradmi, ako aj medzi colnými úradmi rozhoduje orgán im najbližšie nadriadený; spory medzi daňovým úradom a colným úradom rozhoduje Ministerstvo financií Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo").

(12) Ak dôjde u daňového subjektu k zmene miestnej príslušnosti, dovtedy príslušný správca dane vykoná len neodkladné úkony a odstúpi spisový materiál daňového subjektu za dobu, za ktorú dosiaľ nezaniklo právo vyrubiť daň alebo rozdiel dane alebo právo vybrať a vymáhať daňový nedoplatok tomu správcovi dane, ktorý sa stal miestne príslušným. Za rovnaké obdobie sa pripojí k spisovému materiálu i výpis z osobného účtu daňového subjektu. Ak sa u daňového subjektu vykonáva daňová kontrola alebo opakovaná daňová kontrola, dokončí daňovú kontrolu alebo opakovanú daňovú kontrolu ten správca dane, ktorý ju začal. Do ukončenia daňovej kontroly je miestne príslušným správcom dane ten, ktorý ju začal. Správca dane odstúpi spisový materiál podľa prvej a druhej vety až po ukončení daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Ak sa vykonáva proti daňovému subjektu daňová exekúcia, doterajší správca dane oznámi osobám, u ktorých je vykonávaná, zmenu správcu dane s uvedením príslušného čísla účtu správcu dane v banke. Už zaplatená daň, zaplatené preddavky na daň a zaplatené splátky dane sa novému správcovi dane neprevádzajú.

(13) Každý správca dane je v obvode svojej územnej pôsobnosti príslušný vykonať miestne zisťovanie podľa § 14. Miestne zisťovanie mimo obvodu územnej pôsobnosti, a to aj bez delegovania (§ 4), môže správca dane vykonať na základe písomného poverenia daňového riaditeľstva na účely dodržiavania osobitného predpisu, 4aa) ako aj v mieste, v ktorom daňový subjekt, u ktorého nedošlo k zmene miestnej príslušnosti, podniká mimo svojho sídla alebo trvalého pobytu. Rovnako bez delegovania môže správca dane vykonať úkony súvisiace so zabezpečením a prepadnutím tovaru a veci (§ 14a) a v súvislosti s výkonom správy daní podľa § 14c.

(14) Ak nie je možné určiť miestnu príslušnosť správcu dane podľa tohto alebo osobitného zákona, určí ju ministerstvo.

MiEstnu príslušnosť zistíme tu, len treba zadať správne údaje:

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPMTExBcmB2I76ke hCISamZjBRUyd9X4_83FR9b_0A_YLc0IhyR0VFAPpjU6c!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfVDQ1VA!!?nID=6_0_T 445&cID=6_0_T445''
betka
27.04.09,19:46
§ 78
Daňové priznanie a splatnosť vlastnej daňovej povinnosti


(1) Platiteľ je povinný do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie ..............a v tej istej lehote zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť. Platiteľ registrovaný podľa § 5 a 6 nie je povinný podať daňové priznanie, ak mu nevznikla v zdaňovacom období daňová povinnosť alebo právo na odpočítanie dane, s výnimkou platiteľa, ktorý je povinný platiť preddavok na daň podľa § 78a,a s výnimkou platiteľa, ktorý v zdaňovacom období dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 alebo podľa § 47 alebo dodal tovar podľa § 45.



......., však tu chýba, platiteľ je povinný do 25 dní po skončení ZO podať DP MIESTNE PRÍSLUŠNÉMU SPR8VCOVI DANE.

Ani odkaz tam nenájdeme. Naozaj by mali DP zobrať všade.
Myslím si, že by sa dalo hádať so správcom.
Zákon o správe hovorí, ktorý úrad je miestne príslušný. :D:D
Lianka
28.04.09,06:05
......., však tu chýba, platiteľ je povinný do 25 dní po skončení ZO podať DP MIESTNE PRÍSLUŠNÉMU SPR8VCOVI DANE.

Ani odkaz tam nenájdeme. Naozaj by mali DP zobrať všade. ...

Po tychto suvislostiach som v zakone patrala aj ja a dospela som k zaveru, ako aj ty. Miestna prislusnost je jedna vec, ale povinnost podat na miestne prislusnom DU nie je nikde uvedena.
betka
26.05.09,08:22
Ospravedlňujem sa zúčastneným tejto debaty. Priznám sa, že som našla, to čo sa hľadalo.

§ 20
Začatie konania


(1) Konanie je začaté dňom, keď sa podanie daňového subjektu doručilo orgánu príslušnému konať vo veci, alebo dňom, keď daňový subjekt na výzvu tohto príslušného orgánu doručil doplnené podanie. Ak sa konanie začína z podnetu orgánu príslušného konať vo veci, konanie sa začína dňom, keď tento orgán vykonal voči daňovému subjektu alebo inej osobe, voči ktorej je podľa tohto zákona oprávnený konať, prvý úkon v konaní.

(2) Daňové subjekty podávajú príslušnému správcovi dane priznania alebo hlásenia spôsobom a plnia registračnú a oznamovaciu povinnosť podľa § 31, ak tento zákon alebo osobitný zákon /4/ neustanovuje inak.

(3) Iné podania v daňových veciach možno urobiť písomne alebo ústne do zápisnice alebo iným vhodným spôsobom, ak daňové predpisy výslovne neustanovujú, že majú byť vykonané písomne.

(4) Podanie urobené telegraficky, telefaxom, ďalekopisom alebo elektronickými prostriedkami, ak nie je podpísané zaručeným elektronickým podpisom, 6aa) alebo urobené v súlade s dohodou podľa odseku 8 treba doručiť aj v písomnej forme, a to do piatich pracovných dní od jeho odoslania, inak sa nepovažuje za doručené.

(5) Pre konanie je rozhodujúci obsah podania, i keď je nesprávne označené. Z podania musí byť zrejmé, kto ho podáva, čoho sa týka a čo sa navrhuje.

(6) Podanie sa predkladá u miestne príslušného správcu dane a na požiadanie musí byť prijatie podania potvrdené.

(7) Podanie urobené elektronickými prostriedkami sa prijíma na adresu elektronickej podateľne správcu dane. Adresu elektronickej podateľne zverejní správca dane na mieste obvyklom na oznamovanie informácií.

(8) Na podania daňových subjektov urobené elektronickými prostriedkami, adresované správcovi dane, sa primerane vzťahujú ustanovenia § 17a. Ak daňový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, je povinný písomne oznámiť správcovi dane údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na internetovej stránke daňového riaditeľstva a na internetovej stránke colného riaditeľstva. O takomto postupe uzavrie správca dane s daňovým subjektom písomnú dohodu, na ktorú sa primerane vzťahuje § 11. Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania podania urobeného elektronickými prostriedkami a spôsob preukazovania doručenia.

(9) Ak má podanie nedostatky, pre ktoré nie je spôsobilé na prerokovanie, vyzve správca dane daňový subjekt, aby ich podľa jeho pokynu a v určenej lehote odstránil. Súčasne ho poučí o následkoch spojených s ich neodstránením.

(10) Ak bude podanie opravené v určenej lehote, hľadí sa naň tak, akoby bolo predložené bez nedostatkov v deň pôvodného podania. Ak bude opravené podanie predložené až po uplynutí určenej lehoty, považuje sa za podané dňom, kedy bolo podané po oprave. Ak sa výzve správcu dane nevyhovie, hľadí sa na toto podanie, akoby nebolo podané.
azla
26.05.09,09:11
Buď ho podáš na svojom príslušnom DÚ, alebo máš možnosť ho poslať aj poštou.

a vyplýva to z ....

§ 20
Začatie konania

(2) Daňové subjekty podávajú príslušnému správcovi dane priznania alebo hlásenia spôsobom a plnia registračnú a oznamovaciu povinnosť podľa § 31, ak tento zákon alebo osobitný zákon /4/ neustanovuje inak.
Milan Benka
26.05.09,09:38
Vyplýva to z §20 odst. 6, nie odst. 2. zák. 511/92 Zz.

Avšak aj podanie na iný daňový úrad bude akceptované s ohľadom na §21 zák. 511/92 Zz. ( určite však by som to pravidelne nevyužíval )

K §20/2
" príslušný správca dane " nie je to isté ako "miestne príslušný správca dane"

Príslušný správca dane môže byť: daňový úrad, obec, colný úrad.
betka
26.05.09,10:49
Vyplýva to z §20 odst. 6, nie odst. 2. zák. 511/92 Zz.

K §20/2
" príslušný správca dane " nie je to isté ako "miestne príslušný správca dane"

Príslušný správca dane môže byť: daňový úrad, obec, colný úrad.

TAkže moje DP podám príslušnému správcovi dane, čiže i Tvojmu.:)

Alebo poďme všetci podať jednému správcovi, napr. napr. PP a urobíme stretko :D:D
azla
26.05.09,11:04
mimotemy... a len tak som si všimla....
Vlado "už Ťa opravili" ?, že nedávaš po dva súhlasy ? (bolo to také zaujímavo-výnimočné a hlavne nevedeli sme príčinu):D
betka
26.05.09,11:51
Príklad:
Betka je na stretku v BA s poraďákmi, kt. sa koná 25.5.2009. Zrazu zistí, že má u seba nepodané DP DPH.
Čo teraz?

Mám možnosti:
1. Odfaxujem ho správcovi-daňovému úradu, a do 5 dní ho doručim DP DPH a správca dane mi potvrdí podanie DP k DPH. t.j. odsek 4

2. Ak sa budem riadiť odsekom 2, podám DP v BA, podanie bolo uskutočnené, potvrdenie na požiadanie bolo správcom- DU v BA, ale dôsledky sú nasledovné:
- podanie malo byť podľa odseku 6, t. j. miestne príslušnému správcovi, a tým malo podanie i nedostatky, kde som bola výzvou upozornená, že DU v BA nie je miestne príslušný. Som povinná na základe výzvy odstrániť tieto nedostatky, inak bude pokuta v zmysle zákona. Ak bude podanie opravené do lehoty určenej DU, dátum podania bude 25.5. (lepší prípad)

- správca, t.j. daňový úrad BA bol príslušný, môže ho postúpi ďalšiemu a ďalšiemu DU napr. v RS, ktorý opať nemusí byť miestne príslušný.


§ 20
Začatie konania

(2) Daňové subjekty podávajú príslušnému správcovi dane priznania alebo hlásenia spôsobom a plnia registračnú a oznamovaciu povinnosť podľa § 31, ak tento zákon alebo osobitný zákon /4/ neustanovuje inak.

(4) Podanie urobené telegraficky, telefaxom, ďalekopisom alebo elektronickými prostriedkami, ak nie je podpísané zaručeným elektronickým podpisom, 6aa) alebo urobené v súlade s dohodou podľa odseku 8 treba doručiť aj v písomnej forme, a to do piatich pracovných dní od jeho odoslania, inak sa nepovažuje za doručené.

(6) Podanie sa predkladá u miestne príslušného správcu dane a na požiadanie musí byť prijatie podania potvrdené.

(9) Ak má podanie nedostatky, pre ktoré nie je spôsobilé na prerokovanie, vyzve správca dane daňový subjekt, aby ich podľa jeho pokynu a v určenej lehote odstránil. Súčasne ho poučí o následkoch spojených s ich neodstránením.

(10) Ak bude podanie opravené v určenej lehote, hľadí sa naň tak, akoby bolo predložené bez nedostatkov v deň pôvodného podania. Ak bude opravené podanie predložené až po uplynutí určenej lehoty, považuje sa za podané dňom, kedy bolo podané po oprave. Ak sa výzve správcu dane nevyhovie, hľadí sa na toto podanie, akoby nebolo podané.

§ 21
Postúpenie

(1) Ak nie je správca dane, ktorému bolo podanie v daňovej veci doručené, príslušný na prerokovanie veci a na rozhodnutie, je povinný podanie bezodkladne postúpiť príslušnému správcovi dane a upovedomiť o tom toho, kto podanie urobil.

(2) Ak bola podaním dodržaná lehota, považuje sa za zachovanú i u správcu dane, ktorému vec bola postúpená.

(3) Ak dôjde správcovi dane podanie, ktorého vybavenie nepatrí do jeho pôsobnosti ani do pôsobnosti iného správcu dane, vráti ho odosielateľovi.

(4) Správca dane je povinný umožniť nazeranie do spisov verejnému ochrancovi práv v súvislosti s výkonom jeho pôsobnosti.7)

Milan si jednička, veľmi pomôže, keď sa takto prikmotríš do debaty, naučíš človeka rozoberať slovíčka, a opravíš nás. Vďaka.
betka
26.05.09,12:05
Pozn.
Podaním sa rozumie::D:D:D
- podanie: z rúčky do rúčky "príslušného dokumentu" správcovi
- podanie: Človek - stroj (vstup) - stroj (výstup) "príslušného dokumentu" správcovi

Potvrdením sa rozumie: :D:D:D
- "papier" o podaní "príslušného dokumentu" s označením, čoho sa týka, obdobia, kt. sa týka, údajom o subjekte..... z rúčky do rúčky štamplom DU
- výstupom zostavy (stroj), že bolo podanie doručené správcovi.

Potvrdenie nemusí byť, ale treba pýtať na všetko. ;)
dufulus
26.05.09,12:09
no ale zas to nepreháňajte s podaniami a potvrdeniami :D :D

jednoducho DÚ Vám pošle papierik alebo zavolá že ste podali DP zlému správcovi dane :) a myslím že si to medzi sebou aj prepošlú, takže ušetríte na poštovnom :D
Lianka
26.05.09,13:27
Skor na obavam, ze v podatelni natrafime na tetu, ktora sa ohradi, ze take DP, ktore ich DU nepatri, NEPRIJME! S niecim podobnym som sa stretla v SP v BA.
dufulus
26.05.09,18:01
práve preto to posielam poštou ...čo už im iné zostane :D