sklenkova
14.07.05,17:59
Moja mladá od 1.8.ide podnikať,prešvihla 2 mesačnú výpoveď a keď to povedala majitelke tá nesúhlasila a pohádali sa a povedala jej,že jej dá okamžitú výpoveď! Luba že teda hneď,ale dohodou ináč ju dá na súd.A teraz nevieme kolko má nárok na dovolenku-píšete že za 3 mesiace má niekto nárok 5dní-Luba tam robila od3.1.-11.7.ona tvrdí že 9 dní má nárok na dovolenku.PP sa jej ukončí po vyčerpaní dovolenky.Myslím že má nárok na 11 dní +1deň na hľadanie zamestnania a musí jej dať zápočtový list a vyhlásenie o príjme
Zita4
14.07.05,16:44
Moja mladá od 1.8.ide podnikať,prešvihla 2 mesačnú výpoveď a keď to povedala majitelke tá nesúhlasila a pohádali sa a povedala jej,že jej dá okamžitú výpoveď! Luba že teda hneď,ale dohodou ináč ju dá na súd.A teraz nevieme kolko má nárok na dovolenku-píšete že za 3 mesiace má niekto nárok 5dní-Luba tam robila od3.1.-11.7.ona tvrdí že 9 dní má nárok na dovolenku.PP sa jej ukončí po vyčerpaní dovolenky.Myslím že má nárok na 11 dní +1deň na hľadanie zamestnania a musí jej dať zápočtový list a vyhlásenie o príjme
Ak pracovala od 3.1. do 11.7., to znamená, že odpracovala viac ako 60 dní, čiže má nárok na dovolenku za kalendárny rok, a to 1/12 za každý celý odpracovaný mesiac. (§ 101 a 102 Zákonníka práce). Celé mesiace sú u nej: február, marec, apríl, máj a jún. T.j. má nárok na 5/12.
sklenkova
14.07.05,18:20
Takže za január a júl,nemá nárok na dovolenku-je to teda 9 dní
Zita4
14.07.05,20:09
Áno, je to tak. :(
Chrusťo
24.07.05,22:11
a čo v takom prípade ked zamestnanec pracuje na dobu neurčitu a požiada o výpoved, ma zamestnavateľ právo aby od neho žiadal vrátenie preplatenej dovolenky a z poslednej výplaty aby mu stiahol odvody za dva mesiace,a do ukončenia prac.zmluvy napísal porušenie prac.dysciplíny,to sa stalo môjmu bratovy.
Chobot
25.07.05,07:47
Z toho co si napísal mi nie je jasné, co sa presne stalo. Co sa týka tej samotnej dovolenky, tak na to má zamestnávatel právo, aby stiahol neoprávnene vyplatenú dovolenku zo mzdy. Napr. zamestnanec vycerpá vo februári 10 dní dovolenky (zamestnávatel mu ju poskytne, nakolko sa predpokladá, ze odpracuje celý rok=nie je to v rozpore so ZP) a v marci dá výpoved. PP skonci 31.5, cize zamesntnaec mal skutocný nárok na 5/12 dovolenky, t.j. 8 dní, cize 2 dni cerpal neoprávnene. Z jeho strany to vsak nie je porusenie prac. disciplíny, pretoze vo februári este nevedel, ze dá výpoved, ani ho nikto nemôze zaväzovat, ze nesmie dst výpoved, lebo cerpal dovolenku.

Jednoducho situácia nastala, nikto neporusil zákonné ustanovenia, v súlade so ZP vráti tie 2 vyplatenej dovolenky a je to vyriesené. Neviem kvôli comu teda zamestnávatel kvalifikoval výpoved ako prusenie prac disciplíny. Nebolo za tým este nieco iné?

A to ostatné by si musel presnejsie popísať, aké odvody mu stiahol zamestnávatel a preco.
Ľudmila
25.07.05,13:01
Nesúhlasím, pretože ak nastúpila 3.1 odpracovala celý január a na D má nárok. Teda celkom 6/12, t.j. 20:12x6=9,99 (10 dní). Záleží na tom či sa jej nebude písať A, vtedy by mala nárok krátený a už by bol iný.
Zita4
25.07.05,15:26
§ 102 Zákonníka práce hovorí, že: Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok. Nie je tam nič o odpracovaných dňoch, takže trvám na svojom predchádzajúcom stanovisku. :) Ty si to asi mýliš s dovolenkou za odpracované dni, ktorá by pripadala do úvahy, keby nebola odpracovala 60 dní. ;)
Chrusťo
25.07.05,17:33
čo sa tyka tej dovolenky tak on robí turnusovo tak že on dovolenku nečerpal,ale inač ja súhlasím s tebou len som si nebola istá
Chobot
26.07.05,07:17
čo sa tyka tej dovolenky tak on robí turnusovo tak že on dovolenku nečerpal,ale inač ja súhlasím s tebou len som si nebola istáTak teraz tomu uz nerozumiem vôbec. Tak cerpal dovolenku alebo nie? A co to znamená, ze robil turnusovo? Ze týzden robil a dva týzdne nie?
Chrusťo
29.07.05,22:32
:o :rolleyes:
Nerozumiem, okrem iného, aj tejto časti príspevku:

Chrusťo, môžeš vysvetliť trochu podrobnejšie? Ď.:p
No to je tak januar a februar nebol v robote lebo boli mrazy ,on je murar a roby na stavbach, a zamestnávateľ mu nedal nahradnu robotu a za tie dva mesiace nedostal ani korunu tak nechapem prečo mu teraz ked dal vystup chce z poslednej výplaty stiahnut za odvody,a pritom čo ja viem tak on nieje problemovy zamestnanec ako niektory že napr.piju,alebo su lavy že nevedia poridne robyt....
Chrusťo
29.07.05,22:38
Tak teraz tomu uz nerozumiem vôbec. Tak cerpal dovolenku alebo nie? A co to znamená, ze robil turnusovo? Ze týzden robil a dva týzdne nie?
.....dovolenku nečerpal ,a robit turnusovo znamena že dvadsat dni robi a 5je doma alebo mesiac a 5dni je doma :rolleyes:
Chrusťo
31.07.05,17:01
dakujem Andrej :) ! Chrusťo
DanielaSL
31.07.05,17:38
Chrusťo, zdá sa, že podľa Tvojho popisu ide o nejakého "príliš múdreho" zamestnávateľa. Tie odvody za dva mesiace mi nelezú do hlavy. Ak nedostal ani korunu mzdy za dva mesiace, tak nebol dôvod ani na odvody. Ak boli odvody, mala byť aj nejaká mzda.
Odporúčal by som nechať trochu "prevetrať" takéhoto extra zamestnávateľa buď cez odbory alebo cez inšpektorát práce. Samozrejme, predtým by bolo vhodné prejsť si s niekým pracovnú zmluvu a prípadné interné mzdové predpisy zamestnávateľa. Ale ja chápem aké odvody mu chce stiahnuť. Tak to robia stavebné firmy bežne , keď v zime nie je práca , tak zamestnanci síce nepracujú , ale zamestnávateľ im mzdu vykáže a zaplatí odvody, aby im nič nechýbalo v poistení. V prípade , že potom zamestnanec nechce robiť ďalej a dá výpoveď , tak im tie zaplatené odvody stiahnu. Týka sa to poväčšine neserióznych zamestnancov, takých čo pijú , alebo behajú z firmy do firmy a robia prúsery.
Chrusťo
03.08.05,17:33
Ale ja chápem aké odvody mu chce stiahnuť. Tak to robia stavebné firmy bežne , keď v zime nie je práca , tak zamestnanci síce nepracujú , ale zamestnávateľ im mzdu vykáže a zaplatí odvody, aby im nič nechýbalo v poistení. V prípade , že potom zamestnanec nechce robiť ďalej a dá výpoveď , tak im tie zaplatené odvody stiahnu. Týka sa to poväčšine neserióznych zamestnancov, takých čo pijú , alebo behajú z firmy do firmy a robia prúsery.
NO,DOBRE,píšeš že sa to týka povečšine takých neseriozných zamestnancov to znamená že teraz to mam chápať tak že ten neseriozny je ten zamestnávateľ,ale ja ho možem žalovať a vymáhať od neho mzdu za tie dva mesiace,mam u neho odrobené 12rokov bez pruseru. :cool:
nikulik
04.08.05,06:00
Ahojte, poradili by ste mi v jednej veci? Mame jednu pracovnicku, ktora za posledne mesiace raz pracovala, potom bola na PN-ke, a traz uz od júna je na PN,-ke, navyse zamestnavatel s nou vobec nie je spokojny, ale vypoved jej len tak z nicoho nic nemoze dat, k tomu vsetkemu este nam aj prisli dve reklamacie za nespravne balenie vyrobkov, a nemame jej to ako stiahnut, lebo ziadnu vyplatu teraz nema, da sa s tym nieco robit??
Zita4
04.08.05,06:08
Ak je zamestnávateľ s ňou nespokojný, napíše upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny. V tom liste sa uvedie, že ak sa to bude opakovať, zamestnávateľ bude postupovať podľa § 63 ZP.
nikulik
04.08.05,06:23
A možte mi vysvetliť § 63 ods.1 pism.c) konkretne: ak zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku...atd. dlhodobo sposobilosť vykonávať doterajšiu prácu


Najlepšie by sedel § 63 ods.4, ale to by musel zamestnavatel napomenut zamestnanca za posledných 6 mesiacov....to je ten problem
Zita4
04.08.05,06:34
§ 63 odst. 1 písm. c) je jednoznačný: lekár napíše do posudku, že zamestnanec nemôže vykonávať prácu, ktorú doteraz vykonával. Vtedy je nárok ešte aj na odstupné podľa § 76 odst. 1 ZP. Ak je zamestnávateľ nespokojný, nič iné mu nezostáva, ako písomné upozornenie a potom čakať, či sa zamestnanec polepší. Ak nie, nasleduje výpoveď.
nikulik
04.08.05,06:40
No, je to tazsie ako som si myslela, ale dakujem :)
ajka
04.08.05,07:52
Takže za január a júl,nemá nárok na dovolenku-je to teda 9 dní
Ale vychádza to 8 dní....8,333
Zita4
04.08.05,08:25
Ja by som to zaokrúhlila na 8,5 dňa. (Aby bol aj vlk sýty, aj zajac celý :D .)
DanielaSL
04.08.05,12:09
Je to 8.5 dňa.
Chrusťo
16.08.05,18:37
Chrusťo, bolo by dobré (ak očakávaš od Poraďákov konkrétnu pomoc) uviesť trochu viac informácií o zmluvných podmienkach, ktoré boli dohodnuté medzi Tebou a Tvojim bývalým zamestnávateľom. Netreba menovať firmu a ani nie je nutné uvádzať nepodstatné detaily. Na základe Tvojich doterajších informácií sme zatiaľ nedokázali "vojsť do obrazu" do takej miery, aby sme Ti mohli odporučiť podrobný návod na riešenie Tvojho problému.
Dakujem všetkým čo sa my snažili pomôcť,ale zdá sa že sa ten zamestnávateľ aspoň trošku ,,spametal,,a nakoľko mi dal ukončenie prac. zmluvy z paragrafom tak mi nakoniec poslednu výplatu vyplatil riadne bez tych zrážok. :) :p :p :) :)
Prue
16.08.05,22:00
Tiež som bola svedkom v jednej firme ako "pán podnikateľ" vyhodil zamestnanca len tak, lebo mal zlú náladu (inak ju mával dosť čast zlú) a to bez výpovede, mzdy...... len zo slovami : "Zmizni mi z očí, tu už nepracuješ!" Nikto z nás ostatných nepochopil, prečo ho vlastne vyhodil. Ten človek sa išiel prihlásiť na Úrad práce, kde mu poradili, aby okamžite odišiel na Inšpektorát práce a porozprával tam svoju skúsenosť. Inšpektorát práce začal okamžite konať vo veci. Prišli k nám na kontrólu a "pán podnikateľ" vyhodil aj ich z firmy. To bol však zásadný omyl, ktorý urobil, pretože po roku naťahovania sa po súdoch mu aj tak Inšpektorát práce vymeral mil. pokutu. A okrem iného, keďže so zamestnancom nebol celú tu dobu ukončený pracovný pomer, musel mu vyplatiť aj mzdu za celé to obdobie spätne.