habib
27.04.09,14:24
Zdravím,téma asi nie je vhodne zvolená pre túto kategoriu,ale dúfam aj tak že sa niekto nájde a poradí.
Takže trochu som brúzdal po nete,zaujímali ma veci ako získat vodičské oprávnenie...konkrétne samozrejme cena,dlžka kurzu a podobne...to sa aj vypátrat dá,aj ked tu cenu niektoré autoškoly vobec neuvádzajú čo je fakt idiotizmus...a u autoškol ktoré cenu uvedú to tiež nemusí byt skutočna cena,len cena ako niekoho ulovit.
Zaujímalo by ma preto viac konkrétnych vecí od človeka ktorý si vodičák práve robí alebo ho zvládol nedávno(máme novy cestný zákon) tak aby to bolo aktuálne......plus by ma zaujímali veci potrebné k získaniu oprávnenia ako napr. aj zdravotné testy,psychotesty...neviem čo ešte sa vyžaduje,ako kde to zíslat a ceny.Dakujem
Chobot
27.04.09,21:33
Zdravím,téma asi nie je vhodne zvolená pre túto kategoriu,ale dúfam aj tak že sa niekto nájde a poradí.
Takže trochu som brúzdal po nete,zaujímali ma veci ako získat vodičské oprávnenie...konkrétne samozrejme cena,dlžka kurzu a podobne...to sa aj vypátrat dá,aj ked tu cenu niektoré autoškoly vobec neuvádzajú čo je fakt idiotizmus...a u autoškol ktoré cenu uvedú to tiež nemusí byt skutočna cena,len cena ako niekoho ulovit.
Zaujímalo by ma preto viac konkrétnych vecí od človeka ktorý si vodičák práve robí alebo ho zvládol nedávno(máme novy cestný zákon) tak aby to bolo aktuálne......plus by ma zaujímali veci potrebné k získaniu oprávnenia ako napr. aj zdravotné testy,psychotesty...neviem čo ešte sa vyžaduje,ako kde to zíslat a ceny.Dakujem

Tak neviem, buď teda chcem VP a zaplatím a absolvujem to, čo je potrebné, alebo teda nechcem. Alebo sa rozhuduješ podľa ceny, či si urobíš VP alebo nie?

Veď keď si rozhodnutý, tak si nájdi autoškolu do svojho limitu. A jasné, že to nie je konečná cena, keď neurobíš skúšky alebo jazdu, tak sa ti cena navýši o dodatočné jazdy a doškolenie. Lekárska prehliadka je povinná. Ostatné poplatky sú už v porovnaní s cenou kurzu len bagateľ (http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=1&aid=147)(nejaké kolky, poplatok za skúšku a pod.).

Všeobecne o VP máš tu:

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=117
alla66
27.04.09,21:44
Dnes sme riešili tento problém....je nutné sa prihlásiť prv do autoškoly, ako začne kurz ( cez prázdniny), alebo čakať na poslednú chvíľu? Ja chcem okamžite a sb mi frfle, že robím paniku....
Chobot
28.04.09,05:47
Dnes sme riešili tento problém....je nutné sa prihlásiť prv do autoškoly, ako začne kurz ( cez prázdniny), alebo čakať na poslednú chvíľu? Ja chcem okamžite a sb mi frfle, že robím paniku....

:D Tak to už len je problém.... Ja by som sa prihlásil hneď, po začiatku kurzu nemusia mať už voľné miesta. Ak teda chceš naozaj ten VP.
alla66
28.04.09,06:20
Tiež si myslím, lepšie skôr ako o päť minút dvanásť. Nie sebe, ja mám ešte vodičák z dvadsiateho storočia :-).
habib
28.04.09,07:30
Tak neviem, buď teda chcem VP a zaplatím a absolvujem to, čo je potrebné, alebo teda nechcem. Alebo sa rozhuduješ podľa ceny, či si urobíš VP alebo nie?

Veď keď si rozhodnutý, tak si nájdi autoškolu do svojho limitu. A jasné, že to nie je konečná cena, keď neurobíš skúšky alebo jazdu, tak sa ti cena navýši o dodatočné jazdy a doškolenie. Lekárska prehliadka je povinná. Ostatné poplatky sú už v porovnaní s cenou kurzu len bagateľ (http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=1&aid=147)(nejaké kolky, poplatok za skúšku a pod.).

Všeobecne o VP máš tu:

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=117

Sme sa moc nepochopili,ja som len nahodil tému a myslel som si že za den dva to mám sfúknuté,že každy niečo napíše a dopracujeme sa k výsledku a jasné mohol som si obehnút autoškoly v okolí a tam by mi to vysvetlili tiež ale chcel som ušetrit čas a behanie a o to predsa v Poradni ide,nie?
Plus peniaze som neriešil,zaujímala ma len orientačne cena ako sa líši pre regiony a sorry ale tvojmu nápadu s nájdením autoškoly do mojho limitu som neporozumel,ono ak je v jednom meste viac autoškol alebo je jedno o čom sa bavíme skoro vždy sú te ceny podobné,skor rovnaké....proste platí heslo nebudem predsa ja najhlúpejší a najlacnejší.........takže ak by som nejaký limit mal,tak by som si našiel najvýhodnejšiu autoškolu asi niekde na konci sveta pri Svidníku,Rožnave....ale už si neviem realne predstavit že by som tam 7týždnov dochádzal alebo sa tam prestahoval,to by to už asi najvýhodnejšie byť prestalo.
Ale ako píšem,cenu som neriešil,len som prehodil,že to ja asi slovenská tradícia neuvádzat cenu,uplne najviac ma to pobaví pri inzerátoch na prácu kde si človek prečíta miliardu podmienok pre uchádzača ale v kolonke nástupny plat je napísané DOHODA....to sa idem smiechom umlátiť,ale to len na okraj.
Takže stále platí moja otázka pre čerstvo minulých a v prítomnosti riešiacich adeptov,konkrétne na aké vybavovanie sa má človek ešte okrem chodenia na jazdy,školenie a neviem ešte čo pripravit?Proste taký malý postup.Dakujem
arizona
28.04.09,08:39
Myslím, že treba aj absolvovať kurz prvej pomoci (SČK okolo 20€)
alla66
02.06.09,17:50
Zdravím,téma asi nie je vhodne zvolená pre túto kategoriu,ale dúfam aj tak že sa niekto nájde a poradí.
Takže trochu som brúzdal po nete,zaujímali ma veci ako získat vodičské oprávnenie...konkrétne samozrejme cena,dlžka kurzu a podobne...to sa aj vypátrat dá,aj ked tu cenu niektoré autoškoly vobec neuvádzajú čo je fakt idiotizmus...a u autoškol ktoré cenu uvedú to tiež nemusí byt skutočna cena,len cena ako niekoho ulovit.
Zaujímalo by ma preto viac konkrétnych vecí od človeka ktorý si vodičák práve robí alebo ho zvládol nedávno(máme novy cestný zákon) tak aby to bolo aktuálne......plus by ma zaujímali veci potrebné k získaniu oprávnenia ako napr. aj zdravotné testy,psychotesty...neviem čo ešte sa vyžaduje,ako kde to zíslat a ceny.Dakujem

Aké kolky potrebujete v súčasnej dobe v autoškole?

• kolok na záverečné skúšky „B“: 33,00 € (994,16 Sk)
• kolok na záverečné skúšky „A“: 16,50 € (497,08 Sk)
• kolok na záverečné skúšky „A“ + „B“: 49,50 € (1491,24 Sk)
• kolok na záverečné skúšky – opravná skúška „B“: 8,00 € (241,00 Sk)
• kolok na záverečné skúšky – opravná skúška „A“: 4,00 € (120,50 Sk)

Kolkové známky sa vydávajú v týchto hodnotách a v tejto farbe vrchnej tlače:
a) 0,5 eura oceľovomodrej,
b) 1, 3 a 5 eur fialovej,
c) 10 a 20 eur trávovozelenej,
d) 50 eur oranžovej,
e) 100 eur čiernohnedej

V súlade s uvedeným zákonom kolkové známky vydané v mene Sk budú platné do 16. 1. 2009 a od 17. 1. 2009 sa budú môcť používať len eurové kolkové známky.

Od 17. 1. 2009 do 1. 4. 2009, bude Ministerstvo financií SR prostredníctvom Slovenskej pošty, a. s., na všetkých poštách odkupovať neplatné kolkové známky na základe žiadosti, ku ktorej žiadateľ pripojí nepoužité kolky. Po overení pravosti kolkov bude žiadateľovi vyplatená nominálna hodnota odkúpených kolkov, buď na jeho účet v banke, alebo prostredníctvom PPPE v hotovosti.
Od 1. 4. 2009 bude Ministerstvo financií SR odkupovať neplatné kolkové známky prostredníctvom Slovenskej pošty, a. s., len na vybraných 27 poštách v krajských mestách.
Korunové kolkové známky „Vzor 2007“ bude SP, a. s., odkupovať bezplatne.

Podľa § 7 zákona č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch možno, okrem kolkových známok, poplatky vyberané správnymi orgánmi, súdmi a prokuratúrou uhradiť aj v hotovosti do pokladnice správneho orgánu, poštovým poukazom na účet príslušného správneho orgánu alebo prevodom z účtu v banke. Kolkovými známkami a v hotovosti do pokladnice správneho orgánu sa môžu platiť poplatky, len ak v jednotlivom prípade neprevyšujú sumu 300 eur.
V čase od 1. 1. 2009 do 16. 1. 2009 pošty nebudú odkupovať nepoškodené kolky v mene Sk, ani vymieňať poškodené kolky v mene Sk.


http://www.rmjet.sk/rmjet_files/autoskola/rmjet_files/fotky/sipka1.jpg Informácie:
http://www.rmjet.sk/rmjet_files/autoskola/rmjet_files/fotky/ciarka1.jpg


Dňa 1.2.2009 nadobudol účinnosť nový zákon o cestnej premávke č. 8/2009. Z dôvodu, že obsahovo pozmeňuje a upravuje doteraz platnú legislatívu, uvádzam pre Vás aktuálne znenie tých častí, ktoré definujú:


- vodičské oprávnenie všeobecne,
- rozsah a členenie skupín a podskupín motorových vozidiel,
- rozsah a členenie skupín a podskupín vodičského oprávnenia,
- podmienky na udelenie vodičského oprávnenia,
- vek na udelenie vodičského oprávnenia a vedenie motorových vozidiel




Všeobecné ustanovenia
§ 73

(1) Vodičské oprávnenie je právo osoby viesť motorové vozidlo určitej skupiny alebo podskupiny.

(2) Držiteľ vodičského oprávnenia je osoba, ktorej bolo v Slovenskej republike alebo v inom štáte udelené vodičské oprávnenie.

(3) Vodičské oprávnenie udeľuje orgán Policajného zboru. Na rozhodovanie o udelení vodičského oprávnenia je príslušný orgán Policajného zboru podľa miesta, kde žiadateľ o udelenie vodičského oprávnenia (ďalej len „žiadateľ“) skladá skúšky z odbornej spôsobilosti.

(4) Prvé vodičské oprávnenie je vodičské oprávnenie udelené žiadateľovi, ktorý nie je držiteľom vodičského oprávnenia udeleného v Slovenskej republike alebo v cudzom štáte.

(5) Ďalšie vodičské oprávnenie je vodičské oprávnenie udelené žiadateľovi, ktorý je držiteľom prvého vodičského oprávnenia.

(6) Ďalšie vodičské oprávnenie sa neudeľuje držiteľovi vodičského preukazu vydaného iným štátom, ako je Slovenská republika alebo iný zmluvný štát Dohody o Európskom hospodárskom priestore (ďalej len „štát Európskeho hospodárskeho priestoru“).



§ 74

Motorové vozidlo určitej skupiny alebo podskupiny smie viesť len osoba, ktorá je držiteľom vodičského oprávnenia príslušnej skupiny alebo podskupiny.



§ 75
Rozsah a členenie skupín a podskupín motorových vozidiel


(1) Na účely udeľovania vodičských oprávnení sa motorové vozidlá členia na skupiny A, AM, B, B+E, C, C+E, D, D+E a T a podskupiny A1, B1, C1, C1+E, D1 a D1+E.

(2) Do skupiny motorových vozidiel AM patria
a) dvojkolesové motorové vozidlá alebo trojkolesové motorové vozidlá s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou 25 až 45 km.h-1, ktoré sú charakterizované 1. ak ide o dvojkolesové vozidlo motorom, ktorého zdvihový objem valcov motora nepresahuje 50 cm3 v prípade spaľovacieho motora alebo ktorého najväčší trvalý menovitý výkon nie je väčší ako 4 kW v prípade elektrického motora, a
2. ak ide o trojkolesové vozidlo motorom, ktorého zdvihový objem valcov motora nepresahuje 50 cm3 v prípade zážihového motora, najväčší čistý výkon nie je väčší ako 4 kW v prípade spaľovacieho motora alebo ktorého najväčší trvalý menovitý výkon nie je väčší ako 4 kW v prípade elektrického motora, a b) štvorkolesové motorové vozidlá, ktorých prevádzková hmotnosť je menšia ako 350 kg bez hmotnosti batérií v prípade elektrických vozidiel, ktorých najväčšia konštrukčná rýchlosť nepresahuje 45 km.h-1, a ktorých 1. zdvihový objem valcov motora nepresahuje 50 cm3 v prípade zážihových motorov,
2. najväčší čistý výkon nie je väčší ako 4 kW v prípade iných spaľovacích motorov, alebo
3. najväčší trvalý menovitý výkon nie je väčší ako 4 kW v prípade elektrického motora.

(3) Do podskupiny motorových vozidiel A1 patria motorové vozidlá skupiny A s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou vyššou ako 45 km.h-1, ktorých zdvihový objem valcov motora nepresahuje 125 cm3 a výkon nie je väčší ako 11 kW.

(4) Do skupiny motorových vozidiel A patria dvojkolesové motorové vozidlá bez postranného vozíka alebo s postranným vozíkom vybavené motorom, ktorých najväčšia konštrukčná rýchlosť je viac ako 45 km.h-1 alebo ktorých zdvihový objem valcov motora je väčší ako 50 cm3 v prípade spaľovacieho motora.

(5) Do podskupiny motorových vozidiel B1 patria
a) motorové vozidlá s tromi symetricky usporiadanými kolesami, ktorých zdvihový objem valcov motora je väčší ako 50 cm3 v prípade spaľovacieho motora alebo ktorých najväčšia konštrukčná rýchlosť je vyššia ako 45 km.h-1, a
b) motorové vozidlá so štyrmi kolesami, ktorých 1. prevádzková hmotnosť je 350 kg až 550 kg bez hmotnosti batérií v prípade elektrických vozidiel
2. najväčšia konštrukčná rýchlosť presahuje 45 km.h-1,
3. zdvihový objem valcov motora presahuje 50 cm3 v prípade zážihových motorov, najväčší čistý výkon je väčší ako 4 kW v prípade iných spaľovacích motorov alebo ktorých najväčší trvalý menovitý výkon je 4 kW až 15 kW v prípade elektrického motora.

(6) Do skupiny motorových vozidiel B patria a) motorové vozidlá okrem vozidiel skupiny A a T a podskupiny A1, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahuje 3 500 kg a ktoré nemajú okrem miesta pre vodiča viac ako osem miest na sedenie; k motorovému vozidlu tejto skupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 750 kg,
b) jazdné súpravy zložené z ťažného vozidla skupiny B a prípojného vozidla, ak najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy nepresahuje 3 500 kg a najväčšia prípustná celková hmotnosť prípojného vozidla nepresahuje prevádzkovú hmotnosť ťažného vozidla.

(7) Do skupiny motorových vozidiel B+E patria jazdné súpravy zložené z motorového vozidla skupiny B a prípojného vozidla, ak nejde o jazdnú súpravu podľa odseku 6 písm. b).

(8) Do podskupiny motorových vozidiel C1 patria motorové vozidlá okrem vozidiel skupiny D a T a podskupiny D1, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť je 3 500 kg až 7 500 kg; k motorovému vozidlu tejto podskupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 750 kg.

(9) Do podskupiny motorových vozidiel C1+E patria jazdné súpravy zložené z motorového vozidla podskupiny C1 a prípojného vozidla, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 750 kg. Najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy však nesmie presahovať 12 000 kg a najväčšia prípustná celková hmotnosť prípojného vozidla nesmie presahovať prevádzkovú hmotnosť ťažného vozidla.

(10) Do skupiny motorových vozidiel C patria motorové vozidlá okrem vozidiel skupiny D a T a podskupiny D1, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 3 500 kg; k motorovému vozidlu tejto skupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 750 kg.

(11) Do skupiny motorových vozidiel C+E patria jazdné súpravy zložené z motorového vozidla skupiny C a prípojného vozidla, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 750 kg.

(12) Do podskupiny motorových vozidiel D1 patria motorové vozidlá na dopravu osôb, ktoré majú okrem miesta pre vodiča 9 až 16 miest na sedenie; k motorovému vozidlu tejto podskupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 750 kg.

(13) Do podskupiny motorových vozidiel D1+E patria jazdné súpravy zložené z motorového vozidla podskupiny D1 a prípojného vozidla, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 750 kg a ktoré nie je určené na dopravu osôb. Najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy však nesmie presahovať 12 000 kg a najväčšia prípustná celková hmotnosť prípojného vozidla nesmie presahovať prevádzkovú hmotnosť ťažného vozidla.

(14) Do skupiny motorových vozidiel D patria motorové vozidlá na dopravu osôb, ktoré majú okrem miesta pre vodiča viac ako osem miest na sedenie; k motorovému vozidlu tejto skupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 750 kg.

(15) Do skupiny motorových vozidiel D+E patria jazdné súpravy zložené z motorového vozidla skupiny D a prípojného vozidla, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 750 kg.

(16) Do skupiny motorových vozidiel T patria poľnohospodárske traktory a lesné traktory, ako aj iné zvláštne motorové vozidlá; k motorovému vozidlu tejto skupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo.



§ 76
Rozsah a členenie skupín a podskupín vodičského oprávnenia


(1) Vodičské oprávnenie sa člení podľa skupín a podskupín motorových vozidiel.

(2) Žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel skupiny AM sa udeľuje vodičské oprávnenie skupiny AM. Vodičské oprávnenie skupiny AM oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny AM, a to len na území Slovenskej republiky.

(3) Žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel podskupiny A1 sa udeľuje vodičské oprávnenie podskupiny A1. Vodičské oprávnenie podskupiny A1 oprávňuje viesť motorové vozidlá podskupiny A1, ako aj motorové vozidlá skupiny AM.

(4) Žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel skupiny A sa udeľuje vodičské oprávnenie skupiny A. Vodičské oprávnenie skupiny A oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny A, ako aj motorové vozidlá skupiny AM a podskupiny A1.

(5) Žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel podskupiny B1 sa udeľuje vodičské oprávnenie podskupiny B1. Vodičské oprávnenie podskupiny B1 oprávňuje viesť motorové vozidlá podskupiny B1, ako aj motorové vozidlá skupiny AM.

(6) Žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel skupiny B sa udeľuje vodičské oprávnenie skupiny B. Vodičské oprávnenie skupiny B oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny B, ako aj motorové vozidlá skupiny AM a podskupiny B1.

(7) Žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel skupiny B+E možno udeliť vodičské oprávnenie skupiny B+E, len ak už je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny B. Vodičské oprávnenie skupiny B+E oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny B+E, ako aj motorové vozidlá skupiny B a AM a podskupiny B1.

(8) Žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel podskupiny C1 možno udeliť vodičské oprávnenie podskupiny C1, len ak už je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny B. Vodičské oprávnenie podskupiny C1 oprávňuje viesť motorové vozidlá podskupiny C1, ako aj motorové vozidlá skupiny B, T a AM a podskupiny B1.

(9) Žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel podskupiny C1+E možno udeliť vodičské oprávnenie podskupiny C1+E, len ak už je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny C1. Vodičské oprávnenie podskupiny C1+E oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny C1+E, ako aj motorové vozidlá skupiny B, T, B+E a AM a podskupiny B1 a C1, ako aj motorové vozidlá podskupiny D1+E, ak je jeho držiteľ držiteľom vodičského oprávnenia podskupiny D1.

(10) Žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel skupiny C možno udeliť vodičské oprávnenie skupiny C, len ak už je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny B. Vodičské oprávnenie skupiny C oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny C, ako aj motorové vozidlá skupiny B, T a AM a podskupiny B1 a C1.

(11) Žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel skupiny C+E možno udeliť vodičské oprávnenie skupiny C+E, len ak už je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny C. Vodičské oprávnenie skupiny C+E oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny C+E, ako aj motorové vozidlá skupiny C, B, T, B+E a AM a podskupiny B1, C1 a C1+E, ako aj motorové vozidlá skupiny D+E, ak je jeho držiteľ držiteľom vodičského oprávnenia skupiny D, alebo motorové vozidlá podskupiny D1+E, ak je jeho držiteľ držiteľom vodičského oprávnenia podskupiny D1.

(12) Žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel podskupiny D1 možno udeliť vodičské oprávnenie podskupiny D1, len ak už je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny B. Vodičské oprávnenie podskupiny D1 oprávňuje viesť motorové vozidlá podskupiny D1, ako aj motorové vozidlá skupiny AM, B, C a T a podskupiny B1 a C1.

(13) Žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel podskupiny D1+E možno udeliť vodičské oprávnenie podskupiny D1+E, len ak už je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny D1. Vodičské oprávnenie podskupiny D1+E oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny D1+E, ako aj motorové vozidlá skupiny B, C, T, B+E, C+E a AM a podskupiny B1, C1, D1 a C1+E.

(14) Žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel skupiny D možno udeliť vodičské oprávnenie skupiny D, len ak už je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny B. Vodičské oprávnenie skupiny D oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny D, ako aj motorové vozidlá skupiny C, B, T a AM a podskupiny B1, C1 a D1.

(15) Žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel skupiny D+E možno udeliť vodičské oprávnenie skupiny D+E, len ak už je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny D. Vodičské oprávnenie skupiny D+E oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny D+E, ako aj motorové vozidlá skupiny C, B, D, T, C+E, B+E a AM a podskupiny B1, C1, D1, C1+E a D1+E.

(16) Žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel skupiny T sa udeľuje vodičské oprávnenie skupiny T. Vodičské oprávnenie skupiny T oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny T, a to len na území Slovenskej republiky.


§ 77
Podmienky na udelenie vodičského oprávnenia


(1) Vodičské oprávnenie sa udelí žiadateľovi, ktorý k dátumu udelenia vodičského oprávnenia

a) dosiahol vek ustanovený týmto zákonom na udelenie vodičského oprávnenia,
b) má na území Slovenskej republiky pobyt v trvaní najmenej 185 dní v kalendárnom roku, v ktorom požiada o udelenie vodičského oprávnenia; ak od 1. januára kalendárneho roka, v ktorom žiadateľ požiada o udelenie vodičského oprávnenia, neuplynulo 185 dní, je na udelenie vodičského oprávnenia rozhodujúce, či sa táto podmienka splnila v predchádzajúcom kalendárnom roku; to neplatí, ak dokladom o štúdiu preukáže, že študuje na území Slovenskej republiky viac ako šesť mesiacov,
c) čestným vyhlásením alebo inak dôveryhodne preukáže, že na území Slovenskej republiky má zvyčajné bydlisko alebo dokladom o štúdiu preukáže, že študuje na území Slovenskej republiky viac ako šesť mesiacov,
d) je zdravotne spôsobilý,
e) je psychicky spôsobilý,
f) podrobil sa príprave na vedenie motorového vozidla v autoškole, ak tento zákon neustanovuje inak,
g) získal odbornú spôsobilosť,
h) nemá súdom alebo iným príslušným orgánom Slovenskej republiky uložený zákaz činnosti viesť motorové vozidlo,
i) nemá príslušným orgánom uloženú povinnosť podrobiť sa preskúmaniu zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti alebo preskúšaniu odbornej spôsobilosti,
j) nie je držiteľom iného vodičského preukazu; to neplatí, ak žiada o udelenie ďalšieho vodičského oprávnenia,
k) nemá zadržaný vodičský preukaz,
l) nemá odobraté vodičské oprávnenie,
m) nemá súdom alebo iným príslušným orgánom cudzieho štátu uložený zákaz činnosti viesť motorové vozidlo,
n) nemá vodičské oprávnenie udelené v cudzine odobraté, obmedzené, pozastavené alebo zrušené,
o) nie je držiteľom iného vodičského preukazu vydaného cudzím štátom s udeleným vodičským oprávnením tej skupiny alebo podskupiny motorových vozidiel, akej je vodičský preukaz, o ktorého vydanie žiada, alebo rovnocennej skupiny alebo podskupiny.


(2) Zvyčajným bydliskom na účely tohto zákona je miesto, kde sa osoba zvyčajne zdržiava najmenej 185 dní v každom kalendárnom roku
a) z dôvodu jej osobných väzieb a pracovných väzieb,
b) z dôvodu osobných väzieb preukazujúcich úzke spojenie medzi touto osobou a miestom, kde sa zdržiava, ak osoba nie je pracovne viazaná,
c) z dôvodu jej osobných väzieb, ak osoba je pracovne viazaná v inom štáte Európskeho hospodárskeho priestoru ako v mieste osobných väzieb a do miesta osobných väzieb sa pravidelne vracia; podmienka pravidelného návratu nemusí byť splnená, ak osoba žije v inom štáte Európskeho hospodárskeho priestoru ako v mieste osobných väzieb preto, aby vykonávala úlohu určitého trvania, pričom navštevovanie univerzity alebo školy neznamená zmenu zvyčajného bydliska.


(3) Ak má orgán Policajného zboru podozrenie, že žiadateľ nespĺňa podmienky podľa odseku 1, požiada o ich preverenie príslušný orgán štátu Európskeho hospodárskeho priestoru alebo cudzieho štátu; o udelení vodičského oprávnenia rozhodne až po získaní požadovanej informácie.



§ 78

Vek na udelenie vodičského oprávnenia a vedenie motorových vozidiel


(1) Minimálny vek na udelenie vodičského oprávnenia je

a) 15 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny AM,

b) 16 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia podskupiny A1 a B1,

c) 17 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny T,

d) 18 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny A na vedenie motorového vozidla s výkonom motora nepresahujúcim 25 kW alebo s pomerom výkon/najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahujúcim 0,16 kW.kg-1 alebo motocykla s postranným vozíkom s pomerom výkon/najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahujúcim 0,16 kW.kg-1, skupiny B, B+E, C, C+E a podskupiny C1 a C1+E,

e) 21 rokov pre žiadateľa o udelenie vodičského oprávnenia skupiny A bez obmedzení podľa písmena d), skupiny D, D+E a podskupiny D1 a D1+E,


(2) Vodičské oprávnenie skupiny A bez obmedzení podľa odseku 1 písm. d) možno udeliť aj osobe, ktorá je držiteľom vodičského oprávnenia skupiny A podľa odseku 1 písm. d) a ktorá predloží čestné vyhlásenie o tom, že má najmenej dvojročnú prax vo vedení takéhoto motorového vozidla; takáto osoba sa nemusí podrobiť príprave na vedenie motorového vozidla v autoškole.

(3) Osobe s ťažkým zdravotným postihnutím možno udeliť vodičské oprávnenie skupiny B a skupiny B+E, ak dovŕšila vek 17 rokov.
kaco11
02.06.09,18:02
čo sa týka ceny vodičského preukazu je rozhodne rozdiel zastaviť sa v autoškole v Bratislave alebo napríklad v Trnave alebo niekde v Ziline. Rozdiel v cene tam určite je. Myslím, že to ti chcel Chobot povedať. Čo sa týka cien a informácií, ktoré ťa v autoškole naučia určite neplatí, že v drahšej autoškole dostaneš viac informácií. Oni pred teba prásknu zákon a ten sa proste naučiť musíš. Oni ti len majú vysvetliť križovatky a podobne, ale aj to je všetko v zákone napísané. Čo sa týka kurzu prvej pomoci tak aspoň môj drahý to ,mal tak, že keď si rozširoval VP na motorku teraz nedávno, tak ho poslali z autoškoly, že toto ešte potrebuje, povedali mu kam má isť, kedy má termín a koľko má zaplatiť. Jednalo sa o pár hodinovú záležitosť a následne sa už len zastavil na testoch a jazde s policajtom. Po skončení testov mu povedali či spravil a o dva týždne si mal prísť pre VP na ODI tam a tam.