rickman
27.04.09,18:16
Ako hladam - tak hladam - neviem najst odpoved na moje otazky a stavim sa, ze uz tu minimalne raz boli zodpovedane. Vopred sa ospravedlnujem, jednoducho mi vyhladavanie na porade nejde.

Mam 2 otazky:

1. Nakupim tovar z 3.krajin, colny urad mi vyrubi DPH, ktoru mam na vstupe. Tento tovar predam do inej krajiny v EU. DPH, ktoru som zaplatil, dostanem naspat alebo je postup, akym dostat DPH na vystup?

2. Nakupim tovar s DPH v SK, ktory prevediem do osobneho uzivania vo VC bez DPH cez 491. Co bude s DPH?

Dakujem :).
Rozalka
27.04.09,17:21
1) Zaplatenú DPH colnému úradu si uplatníš. Ak nemáš iné výstupy, potom ti vznikne nadmerný odpočet, ktorý DÚ (nie hneď - pozri § 79) vráti

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

2) Odviesť DPH (zaúčtuješ MD 491 v cene s DPH)

Na záver: trojstranný obchod - v nadpise - je zavádzajúci, takýmto obchodom sa nazýva predaj medzi 3 účastníkmi, pričom každý z nich je registrovaný v inom členskom štáte (bližšie § 45)
rickman
27.04.09,18:54
Pardon, dakujem.