pucifalek
27.04.09,20:00
zdravím všetkých! viete mi poradiť, či je vhodné použiť asfaltový šindel na novostavbu? akú to má životnosť? ide o bungalov, nízky sklon strechy, jednoduchá sedlová.
ďakujem za všetky príspevky
tromso
28.04.09,15:06
Nevidim problem, preco nie. Samozrejme treba pouzit kvalitny sindel a nechat si ho dobre polozit. Zivotnost u kvalitnych sa vyrovna zivotnosti plechu si skridle. Pokryval som uz niekolko striech sindlom dokonca aj v Norsku, kde su s tym tiez spokojni.
pucifalek
28.04.09,19:22
ďakujem moc
lijana1
02.05.09,16:02
Nevidim problem, preco nie. Samozrejme treba pouzit kvalitny sindel a nechat si ho dobre polozit. Zivotnost u kvalitnych sa vyrovna zivotnosti plechu si skridle. Pokryval som uz niekolko striech sindlom dokonca aj v Norsku, kde su s tym tiez spokojni.

Potrebovali sme prekryť strechu novou krytinou.Boli sme na dovolenke v Tatrách a a tam sme si všímali čím majú pokryté sterchy.Asfaltový šindeľ používajú aj na pokrytie stiech chát vo vysokohorskom prostedí.Strecha je zateplená, odhlučnená.Sme spokojní:)
legolas
02.05.09,18:01
... neodporúčam, tie lepenkové šindle majú lepáky a tie sa po čase odlepujú a sú s tým problémy, zateká cez ne.
petmar
02.05.09,19:17
Je dôležité dodržať všetko, čo sa vyžaduje od podkladu - plné latenie, kvalitné podloženie tou drahšou IPOu so zosilujúcou mriežkou, už si riadne nepamätám či to nebola 2x krížová vrstva. Drží mi to úplne bezva cca 7 rokov na takej bočnej stavbe...No ako hlavnú strechu na dom -neviem, neviem či by som riskol. Pritom som videl aj domy, kde im to odúvalo a liezlo dole. Robí sa to pomerne lahko svojpomocne
A keď je teplo, nesmieš po tom liezť.
tromso
03.05.09,05:44
Treba si vybrat kvalitny sindel, ziadny ,,no name za par korun,, a nic sa neodliepa ani nezateka. Pri spravnom polozeni je u tych kvalitnejsich zaruka 30 rokov a viac (ako napr. niektore plech krytiny ci skridla).
220870
03.05.09,07:29
Nezabudnite kvalitne odvetrať strechu!!!
Milan.Žiška
03.05.09,11:35
Kvalitne sa dá robiť aj s materiálom s nižšou kvalitou, ale je potrebné kvalitné prevedenie. Nie je problémom dobabrat prácu aj s kvalitným materiálom. Rozhodujúci je ludský faktor a snaha urobiť prácu čo najlepšie.
Ideálny stav je vedieť čo sa bude robiť a dohliadnuť si nato osobne, inak je vysoký predpoklad poruchovosti. Veľa info je na nete. :)
" U nás na Slovensku je to tak." zatiaľ , no dúfam, že už nie dlho.:)
misomiso
03.05.09,12:35
Mne z toho lezu klince von. Neviem preco, ale klince, ktorymi je to pribite do dosak sa postupne vysuvaju a hoci maju velku hlavicku, tak prederavuju sindel. Ak by nenastal tento problem, tak sindel sam o sebe by bol O.K.
220870
03.05.09,18:33
Mne z toho lezu klince von. Neviem preco, ale klince, ktorymi je to pribite do dosak sa postupne vysuvaju a hoci maju velku hlavicku, tak prederavuju sindel. Ak by nenastal tento problem, tak sindel sam o sebe by bol O.K.
Máte strechu dobre odvetranú?tento problém sa vyskytuje pri mokrom (vlhkom)dreve( krútisa dosky ).Alebo pri použití dosiek z veľkou šírkou pod šindel.Dosky môžu mať max 12 cm , a musia byť suché a musia byť pribité min 80-kami klincami. Originál klince do šindlu sú zatočené podobne ako paletové klince,hrubé cca 2 až 2,5mm.
tromso
04.05.09,16:28
Pod sindel odporucam OSB dosky 22 mm, klince moc nie, ani lepenkace, vzdy som to bil pneumatickou sponkovackou, spony na sindel, nikdy zieden problem ani reklamacia. :-)
tromso
04.05.09,17:43
hej, aj menej kvalitny sindel sa da polozit aby bolo ok, ja mam na dome cesky Dechtochema co je povazovany za smejd uz peknych par rokov a vyzera ako keby som ho kladol dnes poobede. Takze ak je dobre polezeny, preco nie. :-)