binaural
27.04.09,21:02
Dobry den,

som zacinajuci zivnostnik. Chodim na sluzobne cesty do zahranicia (3x do tyzdna) a mam podla zakona narok na diety. Tieto diety si fakturujem ako nahradu cestovnych nakladov. Ak su k dnom ked som bol v zahranici prilozene cestovne prikazy tym padom sa ta suma na fakture nezdanuje (nuluje)? Ako postupovat v pripade ze si budem chciet uplatnit pausalnu dan na buduci rok (mam to ratat do zisku alebo nie)?

Vdaka
optimistka
28.04.09,04:50
ty si živnostník, nemôžeš si sám sebe nič fakturovať
vypíšeš cestovný príkaz, kde si rozpíšeš km x 5,50 ako sadzba základnej náhrady plus náhrada za spotrebované PHM /cena PHM x km x priem. spotreba uvedená v TP vozidla, ktoré si použil na služobnú cestu
k tomu stravné určené pre príslušnú krajinu a vreckové min. 5 max 40 % z hodnoty stravného
toto spočítaš a uplatníš ako výdavok ovplyvnujúci základ dane-prevádzková réžia
tento postup budeš uplatňovať, ak budeš viesť účtovníctvo /skutočné výdavky/
ak bude pre teba výhodnejší a rozhodneš sa pre paušálne výdavky, tak podľa charakteruu živnosti 40 % z príjmov plus odvody do SP a ZP
Xanti
28.04.09,05:33
ty si živnostník, nemôžeš si sám sebe nič fakturovať
vypíšeš cestovný príkaz, kde si rozpíšeš km x 5,50 ako sadzba základnej náhrady plus náhrada za spotrebované PHM /cena PHM x km x priem. spotreba uvedená v TP vozidla, ktoré si použil na služobnú cestu
k tomu stravné určené pre príslušnú krajinu a vreckové min. 5 max 40 % z hodnoty stravného
toto spočítaš a uplatníš ako výdavok ovplyvnujúci základ dane-prevádzková réžia
tento postup budeš uplatňovať, ak budeš viesť účtovníctvo /skutočné výdavky/
ak bude pre teba výhodnejší a rozhodneš sa pre paušálne výdavky, tak podľa charakteruu živnosti 40 % z príjmov plus odvody do SP a ZP Optimistka, on to zrejme myslel tak že faktúruje tieto "diety" človeku, pre ktorého túto prácu v zahraničí robí.

Podľa môjho názoru je toto tvojím príjmom, nič sa ti nenuluje. Ani nemôže. Pri paušalnych výdavkov zrátaš príjmy ( všetky aj tie vyúčtované "diety" nad rámec práce ) odrátaš z toho paušal 40% alebo 60% dalej odrátaš odvody do ZP a SP. Potom nezdan. minimum a z toho zvyšku vyrátaš daň.
Lianka
28.04.09,08:33
U SZCO nie su prijate "cestovne nahrady" PNZD.
binaural
28.04.09,10:27
Presne to som mal na mysli. Vdaka