simkka
28.04.09,07:13
Sme zaradené v 8.platovej triede, máme dosiahnutý vek 50 rokov prcujeme
V RO v školstve, vykonávame komplexné účtovníctvo, financovanie a rozpočtovanie. Máme úplné stredoškolské vzdelanie, výnimku zo vzdelania
sme doteraz nemali udelenú. Je možné si uplatniť zaradenie do 9.platovej triedy. Prosíme Vás o radu.
judita1971
28.04.09,06:15
výnimky zo vzdelania bolo možné udeľovať podľa predpisov platných do 31.decembra 2003. Zákon 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zam. ....
umožňuje tieto výnimky ponechať viď § 30 prechodné ustanovenia.
Sabadka
28.04.09,08:24
Sme zaradené v 8.platovej triede, máme dosiahnutý vek 50 rokov prcujeme
V RO v školstve, vykonávame komplexné účtovníctvo, financovanie a rozpočtovanie. Máme úplné stredoškolské vzdelanie, výnimku zo vzdelania
sme doteraz nemali udelenú. Je možné si uplatniť zaradenie do 9.platovej triedy. Prosíme Vás o radu.
Podľa mňa áno pozri si zákon č. 39/2009 platný od 21.2.209 ,§ 5 ods.9. bol doplnený aj katalóg pracovných činností, tým čo nemajú 50 r. a teda aj menej odpracovaných rokov odporúčam do pozornosti §7 ods. 4.
judita1971
28.04.09,10:54
Podľa mňa áno pozri si zákon č. 39/2009 platný od 21.2.209 ,§ 5 ods.9. bol doplnený aj katalóg pracovných činností, tým čo nemajú 50 r. a teda aj menej odpracovaných rokov odporúčam do pozornosti §7 ods. 4.


idem študovať, lebo sa to týka aj mňa :D
Sabadka
28.04.09,11:15
idem študovať, lebo sa to týka aj mňa :D
Ja som to tiež študovala veeeeeeeeeeeľmi pozorne, hlavne ten §7 ods. 4. A pozri si ak katalóg pracovných činností, tá definícia sa mi veľmi veľmi páči.:---:---:---:---
pavlinka
28.04.09,11:22
zamestnavatel môže zaradiť napr. do najvyššieho platoveho stupňa zamestnanca aj keď nemá toľko rokov praxe,ako to platilo predtým iba u manuálnych zamestnancov, keď sa to ošetri vo vnútornej smernici, ale to udelovanie výnikmy sa mi nezdá .
Sabadka
28.04.09,11:26
zamestnavatel môže zaradiť napr. do najvyššieho platoveho stupňa zamestnanca aj keď nemá toľko rokov praxe,ako to platilo predtým iba u manuálnych zamestnancov, keď sa to ošetri vo vnútornej smernici, ale to udelovanie výnikmy sa mi nezdá .
To nie je výnimka, to je klasické zaradenie zamestnanca do 9. platovej triedy so stredoškolským vzdelaním, preto som písala, že tam bol doplnený aj katalóg pracovných činností. Kuknite na to viaceré, možno som si to len ja zle vysvetlila.
mzdarka renca
28.04.09,11:26
Toto by zaujímalo aj mňa, ako to je.
mzdarka renca
28.04.09,11:27
To nie je výnimka, to je klasické zaradenie zamestnanca do 9. platovej triedy so stredoškolským vzdelaním, preto som písala, že tam bol doplnený aj katalóg pracovných činností. Kuknite na to viaceré, možno som si to len ja zle vysvetlila.
idem čítať, len si musím na nete nájsť katalóg prac. činností
Sabadka
28.04.09,11:35
idem čítať, len si musím na nete nájsť katalóg prac. činností
Ak si stiahneš 39/2009 úplné znenie 553-ky t ak tam v prílohe máš aj katalóg prac. činností.
simkka
11.05.09,08:54
Naša mzdárka tvrdí,že katalog pracovných činností pre 9. tiedu hovorí, že musí byť podmienka vysokoškolské vzdelanie.
Sabadka
11.05.09,09:14
Naša mzdárka tvrdí,že katalog pracovných činností pre 9. tiedu hovorí, že musí byť podmienka vysokoškolské vzdelanie.
V príspevku 10 je číslo zákona, 553 bola novelizovaná a doplnená a katalóg pracovných činností tiež a do 9 platovej triedy vsunuli aj stredoskolské vzdelanie.
judita1971
11.05.09,19:10
Dôležité je však, či bolo novelizované aj nariadenie vlády č.341/2004 Z.z., ktorým boli stanovené katalógy pracovných činností, v časti 01 platová trieda 9. Či sú v 9 PT stanovené pracovné činnosti vyžadujúce úplné stredné vzdelanie .
Sabadka
12.05.09,08:32
Dôležité je však, či bolo novelizované aj nariadenie vlády č.341/2004 Z.z., ktorým boli stanovené katalógy pracovných činností, v časti 01 platová trieda 9. Či sú v 9 PT stanovené pracovné činnosti vyžadujúce úplné stredné vzdelanie .
Ano sú, ak neveríte čítajte.
mzdarka renca
12.05.09,08:36
Ano sú, ak neveríte čítajte.
Aďka, hoď nám to sem :---
judita1971
12.05.09,09:12
Sabadka, je jedna vec,
že v 39/2009 je :


9. PLATOVÁ TRIEDA
Kvalifikačné predpoklady: úplné stredné vzdelanie a osobitný kvalifikačný predpoklad ustanovený osobitným predpisom
alebo vyššie odborné vzdelanie a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom alebo vysokoškolské
vzdelanie prvého stupňa a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom.

ale pri zaraďovaní do platových tried musíš vychádzať z nar. vlády č. 341/2004 Z.z. - hľadáš najnáročnejšiu pracovnú činnosť v katalógu, nar. vlády bolo novelizované 151/2007, 588/2008, je ešte niečo novšie ? Ak nie tak sme tie čo nemáme výnimky v 8 PT. Mrkla som sa do katalógu v 9 PT sú pekne vypísané jednotlivé pracovné činnosti ale tie vyžadujú vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa alebo druhého stupňa 588/2008 sa len doplnili niektoré činnosti.

Rada by som bola aj ja v 9 PT, ale podľa toho jednoducho nemôžem.
Jednoducho sa nemôžem zatriediť podľa 39/2009 prílohy č. 1, ak mám nariadenie vlády 341/2004.
Sabadka
12.05.09,09:37
Plího číslo 1 k zákonu č. 553/2003 Z.z. -
Charakteristiky platových tried pre pracovné činnosti s prevahou duševnej práce pri výkone práce vo verejnom záujme
9. PLATOVÁ TRIEDA
Kvalifikačné predpoklady: úplné stredné vzdelanie a osobitný kvalifikačný predpoklad ustanovený osobitným predpisom
alebo vyššie odborné vzdelanie a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom alebo vysokoškolské
vzdelanie prvého stupňa a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom.
a potom pokračuje zaradenie pracovnej činnosti:

Odborné špecializované práce vo vymedzenej oblasti s vysokými nárokmi na myslenie a rozhodovanie o voľbe správneho postupu na základe metodických usmernení, práce vyžadujúce si odborné konzultácie pri riešení problémov a spoluprácu s viacerými subjektami mimo vlastného zamestnávateľa. Samostatné zabezpečovanie zložitých úloh a agend alebo vykonávanie čiastkových tvorivých činností, s väzbami a súvislosťami presahujúcimi rámec daného odboru činností, spojené so zvýšenou psychickou záťažou. Analytická a hodnotiaca činnosť pri príprave podkladov na rozhodovací proces s dôsledkami na viaceré subjekty mimo vlastného zamestnávateľa.


Ja tiež nemám 9. -ku ale poznám ženy, ktorým to zamestnávateľ na základe horecitovaných vecí dal. Preto som chcela vedieť aj Váš názor. Ja som netvrdila, že je to tak 100%-tne. Kolegyne sa odvolávajú na túto 39 ako úplné znenie 553-ky. Má byť vydaný znovu aj katalóg pracovných činností - a tam už tieto veci by mali byť doplnené. Pokým nie je vydaný nový katalóg prac.činn. platí starý, ale 39/2009 platí od 01.01.2009 aj s prílohami, tak teraz ako?
kvet
12.05.09,11:35
Podľa § 5 ods. 1 zákona č. 553/2003 Z. z. ... zamestnávateľ zaradí zamestnanca pri výkone práce vo verejnom záujme do platovej triedy podľa najnáročnejšej vykonávanej pracovnej činnosti, pričom zamestnanec musí spĺňať kvalifikačné predpoklady ustanovené na vykonávanie tejto pracovnej činnosti.
Kvalifikačné predpoklady sú vo všeobecnosti ustanovené v charakteristikách platových tried (príloha č. 1 a 2 k zákonu č. 553/2003 Z.z.).
Konkrétne kvalifikačné predpoklady, ktoré sú potrebné pre jednotlivé pracovné činnosti sú uvedené v katalógu pracovných činností (príloha č. 1 a 2 k NV SR č. 341/2004 Z.z.). Pod nadpisom príslušnej platovej triedy sú uvedené všeobecné kvalifikačné predpoklady tak, ako sú ustanovené v charakteristike platových tried. Pracovné činnosti sú rozdelené do skupín, pričom každá skupina má v nadpise ustanovený konkrétny kvalifikačný predpoklad. Tento kvalifikačný predpoklad musí zamestnávateľ rešpektovať.
V prvej časti katalógu "01. Spoločné pracovné činnosti" v 9. platovej triede sú len pracovné činnosti, ktoré si vyžadujú vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa lebo druhého stupňa.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že zamestnávateľ nemôže zaradiť zamestnanca do 9. platovej triedy, ak nespĺňa kvalifikačný predpoklad vzdelania ustanovený v katalógu, t.j. VŠ I. alebo II. stupňa.
kvet
12.05.09,11:39
Ešte chcem poznamenať, že príloha č. 1 a 2 k zákonu č. 553/2003 Z.z. ..., t.j. všeobecné charakteristiky platových tried sa vôbec nemenili od účinnosti zákona č. 553/2003 Z. z., t.j. od 1.1.2004 !
Nový katalóg činností určite nebude vydaný, nie je dôvod.
Sabadka
14.05.09,07:55
Ešte chcem poznamenať, že príloha č. 1 a 2 k zákonu č. 553/2003 Z.z. ..., t.j. všeobecné charakteristiky platových tried sa vôbec nemenili od účinnosti zákona č. 553/2003 Z. z., t.j. od 1.1.2004 !
Nový katalóg činností určite nebude vydaný, nie je dôvod.

Dovolím si oponovať, pretože 39/2009 je úplneé znenie 553 - ky po všetkých novelizáciách a tam máš doplnenú aj prílohu číslo 1 a 2 a sú v nich zmeny, sú doplnené platové triedy o činnosti, ktoré v katalógu nemáš, preto som písala, že typujem, že bude vydané aj úplné znenie katalógu pracovných činností ako sumár, lebo bol už viac krát novelizovaný a doplňovaný.


Ale opať je to len môj názor:confused::confused::confused:
gabriela2579
14.05.09,08:51
Vážené dámy, už sa tu rozprúdila docela slušná debata o zaraďovaní.
Myslím, že každá z nás má na to iný názor. Ale podstata problému je, že kam je ochotný vás váš nadriadený zaradiť. Ak máte silu, môžete kľudne bojovať za zaradenie do 9.-tky. Na začiatku tohto príspevku bola otázka ohľadne zaradenia 2 účtovníčok.


TOTO je v 8. triede - príloha zákona 39/2009:
Samostatné ucelené odborné práce so zvýšenými nárokmi na myslenie vyžadujúce spracúvanie nových a spravidla neúplných informácií so značným rozsahom väzieb v rámci príslušného úseku činností podľa všeobecne záväzných právnych predpisov alebo podľa metodických usmernení s rámcovo stanovenými výstupmi. Práce vyžadujúce osobitné podklady pri riešení zložitých problémov a spoluprácu s viacerými organizačnými útvarmi mimo vlastného zamestnávateľa a so zodpovednosťou za výsledky práce, prípadne za rozhodnutia s dôsledkami na organizačné útvary týchto subjektov, prípadne na tieto subjekty samotné.

TOTO JE v 9. triede - príloha zákona 39/2009:
Odborné špecializované práce vo vymedzenej oblasti s vysokými nárokmi na myslenie a rozhodovanie o voľbe správneho postupu na základe metodických usmernení, práce vyžadujúce si odborné konzultácie pri riešení problémov a spoluprácu s viacerými subjektami mimo vlastného zamestnávateľa. Samostatné zabezpečovanie zložitých úloh a agend alebo vykonávanie čiastkových tvorivých činností, s väzbami a súvislosťami presahujúcimi rámec daného odboru činností, spojené so zvýšenou psychickou záťažou. Analytická a hodnotiaca činnosť pri príprave podkladov na rozhodovací proces s dôsledkami na viaceré subjekty mimo vlastného zamestnávateľa.




341/2004 Z. z. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú katalógy pracovných činností pri výkone práce vo verejnom záujme a o ich zmenách a dopĺňaní
(v znení č. 151/2007 Z. z., 588/2008 Z. z.)

Zo dňa: 19. 5. 2004

Platný od: 1. 6. 2004
Účinný od: 1. 1. 2009
Na určenie najnánočnejšej pracovnej činnosti sa uplatní pracovná činnosť uvedená v ktorejkoľvek časti katalógu za podmienky, že sa zachová
určený kvalifikačný predpoklad a náročnosť pracovnej činnosti.


Samozrejme ja sama mám len stredoškolské vzdelanie ekonomického smeru s maturitou a vykonávam prácu, ktorá je podľa 341/2004 - katalógu zaradená v 9.platovej triede a vyžaduje sa pre túto činnosť VŠ vzdelanie.
A zamestnávateľ ma nezaradil do 9.triedy.
Podotýkam, že robím na obecnom úrade.
janka303
14.05.09,10:51
Dobrý deň ja pracujem ako účtovníčka v PO patriacej pod VUC mam VŠ som zaradená do 8 PT. Podľa môjho zamestnávateľa na túto pracu nie je potrebné vysokoškolské vzdelanie a t.j. nemám nárok na 9 PT...
janka
wagner
14.05.09,11:22
Všetko záleží od zamestnávateľa. Pokiaľ viem, tak samospráva je výnimka, rada prideľuje prácu vo vyššej triede a zaradí Ťa do nižšej triedy. A skús odmietnuť - odpoveďou bude"keď sa Ti nepáči,môžeš ísť". To platí aj pre obce a aj pre VUCky. Jenoducho na tú prácu určia triedu a dievčence makajte, však ste platené z daní Vašich občanov, resp.voličov. To je tiež moja vlastná skúsenosť. Keď som si triedu vydupala, tak po krátkom čase mi zrušili miesto. A vytvorili po troch mesiacoch nové miesta a namiesto mňa prijali dve zamestnankyne. To je paradox pre samosprávy. Treba pokorné - čo budú makať a držať hubu. Žiaľ, nebudem komentovať, lebo .............
kvet
14.05.09,11:26
Zákon č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní ..., bol k 1.1.2009 celkovo deväťkrát novelizovaný. Dal som si tú robotu a prešiel som novelu po novele. Príloha č. 1 - Charakterisky platovných triede pre pracovná činnosti s prevahou duševnej práce pri výkone práce vo verejnom záujme, bola novelizovaná len jedenkrát, a to zákonom č. 474/2008 Z. z., ktorý nadobudol účinnosť 1.1.2009. Zmena spočíva len v tom, že v kvalifikačných predpokladoch v platovej triede 12 až 14 sa za slovami "osobitným predpisom" bodka nahradila čiarkou a doplnili sa slová "alebo vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom.".
To je celá zmena Prílohy č. 1 od 1.1.2004, t.j. od účinnosti zákona č. 553/2003 Z. z..
Táto zmena bola samozrejeme premietnutá aj do novely NV SR č. 341/2004 Z.z., novela zákonom č. 588/2008 Z.z., ktorá nadobudla účinnosť od 1.1.2009.

Na základe uvedeného, s prihliadnutím na problém témy, som sa vyjadril tak, ako som uviedol v predchádzajúcej odpovedi.
mzdarka renca
14.05.09,11:37
Ja som sa našla v 01 a 03/9 trieda + v 10. tirede 02.
Ale začala som na sebe pracovať, aby som sa nemusela handrkovať.
Chcem ešte podotknúť, že je to choré, nakoľko robíme aj činnosti, ktoré si vyžadujú vysokoškolské vzdelanie a pritom sme zaradené v 8.triede:eek::confused::mee::mad::mad::mad:

09. PLATOVÁ TRIEDA

Kvalifikačné predpoklady: úplné stredné vzdelanie a osobitný kvalifikačný predpoklad ustanovený osobitným predpisom alebo vyššie odborné vzdelanie a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom, alebo vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom, alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom.

Pracovné činnosti vyžadujúce vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa:

01 Samostatné zabezpečovanie ekonomiky práce.

02 Samostatné zabezpečovanie rozpočtovania alebo financovania.

03 Metodická činnosť pri zabezpečovaní a spracúvaní mzdovej agendy z úrovne zamestnávateľa na celoštátnej úrovni alebo s priamo riadenými zamestnávateľmi.

04 Samostatné zabezpečovanie a spracúvanie návrhov cenových ponúk vrátane tvorby cien.

05 Samostatná odborná práca v súvislosti s čerpaním finančných prostriedkov z predvstupových nástrojov Európskej únie alebo zo štrukturálnych nástrojov Európskej únie.


10. PLATOVÁ TRIEDA
Kvalifikačné predpoklady: vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom, alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom.

Pracovné činnosti vyžadujúce vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa:

01 Komplexné zabezpečovanie personálnej politiky (napr. vykonávanie personálneho marketingu, výber, prijímanie a umiestňovanie zamestnancov, hodnotenie zamestnancov).

02 Komplexné zabezpečovanie ekonomiky práce vrátane mzdovej oblasti u zamestnávateľa s rozmanitou profesijnou štruktúrou zamestnancov.
malalulu
15.05.09,07:40
súhlas s renčou, činnosť, ktorú vykonávame, nájdeme aj v 11.PT, ale keďže od 9 PT je vymedzená činnosť len pre vysokošk. vzdelanie, "holt" musíme makať len v 8 PT (mali sme študovať).
mzdarka renca
15.05.09,08:42
súhlas s renčou, činnosť, ktorú vykonávame, nájdeme aj v 11.PT, ale keďže od 9 PT je vymedzená činnosť len pre vysokošk. vzdelanie, "holt" musíme makať len v 8 PT (mali sme študovať).
Ale musím povedať, že tento systém je chorý, veď uznajte, že robíme prácu dobre, či s maturitou, alebo VŠ. Stále robíme to isté. Zdá sa mi to nespravodlivé a môžem povedať z praxe, že niektoré prípady s VŠ nedosahujú také profesionálne zručnosti a vedomosti, ako ľudia so SŠ.
PS: preto som sa dala na štúdium;)
Sojka 007
15.05.09,10:40
Ahojte . Ja mám VŠ a som v 9PT .No musím povedať, že akonáhle sa vytrápite na výške potom sa vám aj 9 PT bude zdať platovo malá a vaša práca nedocenená.Takže je to jedno či máme stredné alebo vysokoškolské vzdelanie, vždy budeme poškuľovať po vyššej triede.
Sabadka
15.05.09,10:46
Ahojte . Ja mám VŠ a som v 9PT .No musím povedať, že akonáhle sa vytrápite na výške potom sa vám aj 9 PT bude zdať platovo malá a vaša práca nedocenená.Takže je to jedno či máme stredné alebo vysokoškolské vzdelanie, vždy budeme poškuľovať po vyššej triede.
A čo tak uzákoniť dohodu ohľadom platu medzi za-com a za-ľom. My si navrhneme a zamestnávateľ schváli!:D:D:D:D

Každá vie oceniť svoju prácu najlepšie!!!!!
Elinam
15.04.11,06:16
Chcela by som sa opýtať či môžem pri určení platu ekonómky a personalistky uplatniť §7 ods.4 zákona 553/2003 pokiaľ to bude uvedené v kolektívnej zmluve.
Sabadka
15.04.11,09:38
Chcela by som sa opýtať či môžem pri určení platu ekonómky a personalistky uplatniť §7 ods.4 zákona 553/2003 pokiaľ to bude uvedené v kolektívnej zmluve.

Môžeš a nemusíš to mať ani v kolektívnej zmluve, stačí okruh zamestnancov, na ktorých sa to má vzťahovať vymedziť vo vnútornom platovom predpise. Stačí dať aj dodatok k tomuto predpisu a v ňom vyznačiť okruh zamestnancov a dátum účinnosti.
Elinam
18.04.11,09:07
Sabadka, ďakujem za odpoveď :-)