IgyPop
28.04.09,07:51
Caute,
potreboval by som poradit, ci je vhodné použiť vnútorný nosný múr z tehly, hrúbky 24cm do RD s obytným podkrovím. Pevnostne je tehla na tom rovnako ako 30cm obv.murivo, len sa obávam ci zasekávanie káblov a potrubia kriticky neoslabí takú stenu. Dal by som tam kludne 30cm tehlu, ale máme dost úzky dom, tak sa snazím rozumne vyuzit priestor.

Dakujem za rady.
maldzo
28.04.09,06:44
Nie je problém. Tá tehla je na to určená a niejaké drážky na elektriku a vodu to znesie.
chandler
28.04.09,13:52
igy, velmi rozuma otazka, dokonca aj odbornikov je malokedy taka pocut... nanestastie :(

zvisle rozvody su bez problemov. ale vodorovne su problem, pretoze si vlastne odrezes zo steny. treba si ustrazit aby boli zo najmensie, vodu by som vobec nedaval. do takej tenkej steny.

a v skutocnosti je stena z 30 o dost pevnejsia ako z 24 hoci tehly maju rovnaku pevnost.
IgyPop
29.04.09,07:00
Dakujem za rady.

V prípade ak sa zasekaný priestor vyplní betónom (napr. ked sa zasekávajú schody a tie sa následne vybetónujú), tak predpokladám, ze pevnost steny to neohrozí.
chandler
29.04.09,09:32
ak to je dobre spravene tak nie. ale urcite je lepsie vybetonovat schody a potom pokracovat s murovanim