nelka123
28.04.09,07:53
Prosím Vás, som sa tu v jednej téme dočítala, že ak mi dá zamestnávateľ výpoveď, mám právo mu pred začatím výpovednej doby ponúknuť dohodu o skončení pracovného pomeru, s vyplatením 2 výplat, ak proste tie dva mesiace nechcem chodiť do práce, pre veľmi dusnú atmosféru...je pravda že zamestnávateľ nemôže môju dohodu odmietnuť...teda že s ňou musí súhlasiť, a vyplatiť mi 2 prislúchajúce výplaty...
Ďakujem za pomoc
drobeceva
28.04.09,05:57
Prosím Vás, som sa tu v jednej téme dočítala, že ak mi dá zamestnávateľ výpoveď, mám právo mu pred začatím výpovednej doby ponúknuť dohodu o skončení pracovného pomeru, s vyplatením 2 výplat, ak proste tie dva mesiace nechcem chodiť do práce, pre veľmi dusnú atmosféru...je pravda že zamestnávateľ nemôže môju dohodu odmietnuť...teda že s ňou musí súhlasiť, a vyplatiť mi 2 prislúchajúce výplaty...
Ďakujem za pomoc
je to možné, ak nemáte výslovne zakotvenú podmienku v zmysle par. 62, odst. 3
Chobot
28.04.09,06:01
Prosím Vás, som sa tu v jednej téme dočítala, že ak mi dá zamestnávateľ výpoveď, mám právo mu pred začatím výpovednej doby ponúknuť dohodu o skončení pracovného pomeru, s vyplatením 2 výplat, ak proste tie dva mesiace nechcem chodiť do práce, pre veľmi dusnú atmosféru...je pravda že zamestnávateľ nemôže môju dohodu odmietnuť...teda že s ňou musí súhlasiť, a vyplatiť mi 2 prislúchajúce výplaty...
Ďakujem za pomoc

Keď ten príspevok bol písaný, ešte to bola pravda. Od niektorej novely, neviem z hlavy od ktorej, to už možné nie je. Po doručení výpovede musíš pracovať ešte počas výpovednej doby. Nemôžeš z vlastného podnetu ukončiť PP. Jedine, že by zamestnávateľ súhlasil so skončením, vtedy by ste mohli uzatvoriť dohodu o skončení PP z dôvodu organizačných zmien.
katka50
28.04.09,06:01
Prosím Vás, som sa tu v jednej téme dočítala, že ak mi dá zamestnávateľ výpoveď, mám právo mu pred začatím výpovednej doby ponúknuť dohodu o skončení pracovného pomeru, s vyplatením 2 výplat, ak proste tie dva mesiace nechcem chodiť do práce, pre veľmi dusnú atmosféru...je pravda že zamestnávateľ nemôže môju dohodu odmietnuť...teda že s ňou musí súhlasiť, a vyplatiť mi 2 prislúchajúce výplaty...
Ďakujem za pomoc
Nemusí súhlasiť-je to dohoda. Viď Zákonník práce
§ 60
Dohoda o skončení pracovného pomeru
(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.
nelka123
28.04.09,06:20
Ďakujem Vám za pomoc, mám ten problém, že zamestnávateľ mi ponúkol dohodu, údaujne nie sú peniaze na výplaty a musia znižiť počet zamestnancov. S dohodou som nesúhlasila, lebo zostať zo dňa na deň bez práce si nemôžem dovoliť, oponovala som že mám zo zákona nárok na 2 výpovednú dobu, a on že teda mi z práce spraví peklo ak chcem zostať pracovať. Potom som mu navrhla dohodu, z dôvodu zrušenia prac. miesta, a prislúchajúce 2 výplaty za 2 mesiace výpovednej doby aby mi vyplatil vo forme odstupného, ak nechce aby som tam už pracovala. a v konečnom dôsledku by ho to stálo menej, lebo by ušetril na odvodoch a stravných lístkoch, a vyplatil by mi len 2 výplaty. Jeho posledný návrh bol že mi dá jednu výplatu ako odstupné. Je ešte nejaký spôsob ako sa dá v tejto situácii postupovať???
katka50
28.04.09,06:27
Ďakujem Vám za pomoc, mám ten problém, že zamestnávateľ mi ponúkol dohodu, údaujne nie sú peniaze na výplaty a musia znižiť počet zamestnancov. S dohodou som nesúhlasila, lebo zostať zo dňa na deň bez práce si nemôžem dovoliť, oponovala som že mám zo zákona nárok na 2 výpovednú dobu, a on že teda mi z práce spraví peklo ak chcem zostať pracovať. Potom som mu navrhla dohodu, z dôvodu zrušenia prac. miesta, a prislúchajúce 2 výplaty za 2 mesiace výpovednej doby aby mi vyplatil vo forme odstupného, ak nechce aby som tam už pracovala. a v konečnom dôsledku by ho to stálo menej, lebo by ušetril na odvodoch a stravných lístkoch, a vyplatil by mi len 2 výplaty. Jeho posledný návrh bol že mi dá jednu výplatu ako odstupné. Je ešte nejaký spôsob ako sa dá v tejto situácii postupovať???
A na základ akého § s Tebou končí PP ?
drobeceva
28.04.09,06:29
Ďakujem Vám za pomoc, mám ten problém, že zamestnávateľ mi ponúkol dohodu, údaujne nie sú peniaze na výplaty a musia znižiť počet zamestnancov. S dohodou som nesúhlasila, lebo zostať zo dňa na deň bez práce si nemôžem dovoliť, oponovala som že mám zo zákona nárok na 2 výpovednú dobu, a on že teda mi z práce spraví peklo ak chcem zostať pracovať. Potom som mu navrhla dohodu, z dôvodu zrušenia prac. miesta, a prislúchajúce 2 výplaty za 2 mesiace výpovednej doby aby mi vyplatil vo forme odstupného, ak nechce aby som tam už pracovala. a v konečnom dôsledku by ho to stálo menej, lebo by ušetril na odvodoch a stravných lístkoch, a vyplatil by mi len 2 výplaty. Jeho posledný návrh bol že mi dá jednu výplatu ako odstupné. Je ešte nejaký spôsob ako sa dá v tejto situácii postupovať???
dohodou by som nesúhlasila. Nech Ti dajú výpoveď, len Ty si dávaj pozor, aby Ti nenašili porušenie PD, lebo sú zákeráci, čo sú toho schopní.
nelka123
28.04.09,06:33
To sa ešte stále nevyjadril...skúša a hľadá ako obísť to, že mi dá 2 výplaty alebo výpovednú dobu...myslím, že nemá možnosť mi dať taký § aby mi neprislúchala 2 mesačná výpovedná doba, a len zastrašuje s tým, že ak nebudem súhlasiť s tým 1 mesačným odstupným, tak mi ponúkne prácu skladníka atď....ale viem že to nemôže, pretože som obchodný zástupca...a skladník je kvalifikačne iná práca...a pritom mám právo s jeho ponúknutým náhradným miestom nesúhlasiť...
nelka123
28.04.09,06:36
V prípade porušenia PD môžu použiť okamžité skončenie prac. pomeru? Ale dôvodu v zákonníku práce týkajúce sa porušenia PD sú dosť závažné, a nič také som "nespáchala". Lenže oni asi môžu mať bližšie špecifikované porušenie PD v nejakých ich vnútorných predpisoch...a s tým by sa mohli ohánať... ach jaj :(
drobeceva
28.04.09,06:41
V prípade porušenia PD môžu použiť okamžité skončenie prac. pomeru? Ale dôvodu v zákonníku práce týkajúce sa porušenia PD sú dosť závažné, a nič také som "nespáchala". Lenže oni asi môžu mať bližšie špecifikované porušenie PD v nejakých ich vnútorných predpisoch...a s tým by sa mohli ohánať... ach jaj :(
V dnešnej dobe je všetko možné. Aj skončenie pre porušenie PD. Mne sa v predchádzajúcom zamestnaní šéf vyhrážal, že mi nedá dýchať a aj tak ma dostane preč /hoci predtým ma pripravoval na vedúcu oddelenia/. Ja som vtedy riešila tak, že som požiadala dohodou, nepočkala som VD, lebo to sa nedalo dýchať.
nelka123
28.04.09,07:03
No veď to, že neviem čo sa mu zrodí v hlave, radšej sa s ním podpíšem dohodu, nech mi vyplatí jednomesačné odstupné...a ak mám nárok na vyplatenie prémií, je potrebné to uviesť v dohode? Pretože mi na to povedal, že to si mám podpísať papier s vedúcim obchodného oddelenia.
drobeceva
28.04.09,07:12
No veď to, že neviem čo sa mu zrodí v hlave, radšej sa s ním podpíšem dohodu, nech mi vyplatí jednomesačné odstupné...a ak mám nárok na vyplatenie prémií, je potrebné to uviesť v dohode? Pretože mi na to povedal, že to si mám podpísať papier s vedúcim obchodného oddelenia.
Ak sa tak rozhodneš, tak všetky svoje požiadavky /napr.tie prémie/ daj si do dohody.
Chobot
28.04.09,07:17
To sa ešte stále nevyjadril...skúša a hľadá ako obísť to, že mi dá 2 výplaty alebo výpovednú dobu...myslím, že nemá možnosť mi dať taký § aby mi neprislúchala 2 mesačná výpovedná doba, a len zastrašuje s tým, že ak nebudem súhlasiť s tým 1 mesačným odstupným, tak mi ponúkne prácu skladníka atď....ale viem že to nemôže, pretože som obchodný zástupca...a skladník je kvalifikačne iná práca...a pritom mám právo s jeho ponúknutým náhradným miestom nesúhlasiť...

Mám pocit, že teba okrádajú aj o iné nároky. Totiž ak chcú s tebou skončiť PP lebo si nadbytočná, tak máš nárok nielen na 2 mesačnú VD, ale aj 2 mesačné odstupné. Na obe tieto veci, nie buď alebo, ako si to myslí zamestnávateľ.

Takže podľa správnosti by ti mal dať výpoveď, mala by ti bežať VD 2 mesiace, počas ktorých by si mala pracovať a poberať mzdu a pri skončení je povinný ti vyplatiť 2 mesačné odstupné. Ak by chcel skončiť dohodou skôr, ja by som na tvojom mieste trval nie na 2 mesačnom odstupnom, ale minimálne na 3 alebo 4 mesačnom.
Chobot
28.04.09,07:19
No veď to, že neviem čo sa mu zrodí v hlave, radšej sa s ním podpíšem dohodu, nech mi vyplatí jednomesačné odstupné...a ak mám nárok na vyplatenie prémií, je potrebné to uviesť v dohode? Pretože mi na to povedal, že to si mám podpísať papier s vedúcim obchodného oddelenia.

Keď vidím, aký je to špekulant a "troublemaker", tak pre teba bude asi lepší vrabec v hrsti - teda dohoda a 1 mesačné odstupné. Inak by si sa o svoje nároky musela súdiť.

Ale skús ešte na neho zatlačiť, prípadne pohroziť, že tvoju situáciu budeš riešiť aj za pomoci inšpektorátu práce. Možno trochu povolí...
nelka123
28.04.09,07:30
Veď tak som to chcela,lebo viem že pri výpovede z dôvodu § 63 ods. 1 písm. a, alebo b, mám nárok aj na VD aj odstupné... ale on by mi dal výpoveď z iného dôvodu, aby mi nemusel dávať aj VD aj odstupné...toho sa bojím...že čo by ešte vyšpekuloval...
nelka123
28.04.09,11:44
Dakujem za pomoc :) a napr.ak mu ponukne nahradne miesto, musim ho prijat?
Chobot
28.04.09,12:04
Dakujem za pomoc :) a napr.ak mu ponukne nahradne miesto, musim ho prijat?

nemusíš
drobeceva
28.04.09,12:06
nemusíš
Nemusíš, ale je zaujímavé pre Teba, aké miesto náhradné by Ti ponúkli. Ty vieš, aké máš iné možnosti zamestnať sa v dnešnej dobe. Naokolo počúvame, ako ľudia prichádzajú o prácu a rozšírujú rady nezamestnaných.
nelka123
28.04.09,14:05
A je moznost, ze im dam dohodu o skonceni prac. pomeru a v nej si uvediem ze dolepodpisany zamestnavatel svojim podpisom suhlasi s vyplatenim napr. odmeny vo vyske napr.700 eur a prisluchajucich premii? Nie je to blbost, ze ja im davam dohodu o skonceni a ich v nej ziadam o nejake peniaze ? Dakujem za pomoc.
Chobot
28.04.09,14:14
A je moznost, ze im dam dohodu o skonceni prac. pomeru a v nej si uvediem ze dolepodpisany zamestnavatel svojim podpisom suhlasi s vyplatenim napr. odmeny vo vyske napr.700 eur a prisluchajucich premii? Nie je to blbost, ze ja im davam dohodu o skonceni a ich v nej ziadam o nejake peniaze ? Dakujem za pomoc.

Navrhnúť môžeš čokoľvek, ak to schvália, tak to dostaneš. Nemusia s tým ale súhlasiť a potom nebude z dohody nič.
terezamaria
28.04.09,14:48
Nelka - drobeceva má úplnú pravdu, kto chce biť, palicu si nájde. Podpíš Dohodu o skončení pracovného pomeru § 60 ZP z dôvodu nadbytočnosti § 63, ods.1, písm. B/ ZP. Trvaj na tom, že v dohode budeš mať napísané, že Ti bude vyplatené odstupné vo výške 2 - násobku priemernej mesačnej mzdy. To je veľmi podstatné.Drž sa.
nelka123
28.04.09,17:50
Ďakujem. a ak im dám ja dohodu, a uvediem si tam, že mi má byť vyplatené odstupné a oni budú súhlasiť, je to v poriadku so zákonom? Zdá sa mi to odveci, lenže zamestnávateľ mi povedal, že si mám napísať skončenie prac. pomeru dohodou, a ústne súhlasil s vyplatením odstupného, a ako mám formulovať to odstupné v tej dohode? napr. odmeny? Pretože nazvať do odstupné, ak im podám skončenie PP dohodu ja, mi príde zvláštne...
terezamaria
28.04.09,18:08
Nelka musí tam byť napísané presne to, čo som Ti napísala v predchádzajúcom príspevku. Musí to byť Dohoda o skončení pracovného pomeru, podľa § 60 ZP z dôvodu nadbytočnosti §63, ods. 1, písm.b/ ZP. Celé toto tam musíš napísať. Samozrejme iniciály Tvoje a zamestnávateľa. Dole podpis Tvoj a zamestnávateľa + razítko zamestnávateľa. Pod podpisy napíšeš :
XY bude vyplatené odstupné vo výške 2 - násobku priemerného mesačného platu. Pod to znovu podpisy Tvoj a zamestnávateľa + razítko zamestnávateľa.
nelka123
28.04.09,18:13
Jasné, ďakujem veľmi pekne za rady. Len môžem to definovať ako skončenie PP dohodou z dôvodu nadbytočnosti, ak budem tú dohodu dávať ja zamestnávateľovi?
brčko
28.04.09,18:40
Jasné, ďakujem veľmi pekne za rady. Len môžem to definovať ako skončenie PP dohodou z dôvodu nadbytočnosti, ak budem tú dohodu dávať ja zamestnávateľovi?

ukončiť PP s tebou chce on. Ak by si napísala list asi takou formou, že žiadaš zamestnávatela o ukončenie prac.pomeru ku dnu xx.xx.xx a nenapísala by si žiadny dôvod alebo napísala nejaký svoj osobný (určite nie nadbytočnosť, to je dôvod zo strany zamestnávatela), tak by to mohol len zamestnávatel podpísať a napísať k tomu, že súhlasím, dna a podpis + pečiatka. Nárok na odstupné by si však nemala. Tak pozor na nejaké listy a žiadosti. A s tou odmenou by to asi vyznelo dosť "zaujímavo", ak by si o nu žiadala v tomto liste/resp. chcela ukončiť PP len v prípade vyplatenia tejto podmienky.

Ak chce ale dohodu od teba zamesnávatel, tak ju môžeš napísať oficiálne ako pri vzoroch tlačív so SEVTu alebo ako je prac.zmluva, t.j. formou, ktorú by napísala aj mzdárka. A to je tá forma, čo ti už písali v príspevkoch vyššie,

t.j.
zamestnávatel:
xxx (všetky údaje, tak ako v prac.zmluve)

zamestnanec:
xxx

uzatvárajú dohodu o ukončení prac.pomeru podla § 60 Zákonníka práce

z dôvodu nadbytočnosti/resp. dôvodu uvedenom v § 63 ods.1 písm. b) Zákonníka práce. Pracovný pomer končí dnom xx.xx.xx.

Dna, v .....

podpisy oboch strán.

či už tam bude napísaná veta o odstupnom alebo nebude, nárok nan vyplýva zo Zákonníka práce § 76 ods. 1.
terezamaria
28.04.09,18:54
Veď Ti povedal, že to tak chce, tak to budeš písať tak, ako keby to písal on a dáš mu to len podpísať a oraziť.
nelka123
29.04.09,06:42
ok, ďakujem za rady. :)