katika0606
28.04.09,08:00
Ahoj odborníci, dnes som dostala faktúru, kde je dátum zdaniteľného plnenia 30.3.2009. Čo mám teraz robiť?
Zita5
28.04.09,06:02
Uplatníte si ju do odpočtu DPH v mesiaci apríl , resp. 2.štvrťroku , najneskôr do 31.12.2009 .
KvetkaK
28.04.09,06:02
Ahoj odborníci, dnes som dostala faktúru, kde je dátum zdaniteľného plnenia 30.3.2009. Čo mám teraz robiť?
Nemusíš sa vôbec nad tým trápiť, uplatníš si DPH teraz za apríl 2009, alebo môžeš aj ktorýkoľvek iný mesiac alebo štvrťrok do konca roku.
katika0606
28.04.09,06:09
Vy ste úžasný, ste ma rýchlo ukľudnili. Ja som sa už zľakla, že budem musieť robiť opravné priznanie. Myslela som, že je to strašne veľký problém.
kacenka4
28.04.09,10:17
Prosim o radu - nas dodavatel sa stal od 1.10.2008 neplatcom DPH (dovtedy bol platca), vraj o tom nevedel ze sa stal neplatcom. Posielal nam faktury s DPHckou (1x mesacne), na fakture bolo napisane IC DPH. Z tychto faktur sme si uplatnovali DPH na vstupe - az teraz sme zistili, ze faktury boli nespravne (a on tiez). Teraz musim spravit dodatocne DP za mesiace 10-12/08 a 01-02/09. Vyziadali sme si od neho opravene faktury za tieto obdobia - mal by ich vystavit v cene bez DPH. Co s platbami ktore sme uskutocnili? Mal by nam na ne spravit dobropis? Ako mam uctovat rozdiely z dodatocnych danovych priznani k DPH - su to uctovne pripady roku 2009 (uct. zav. je uz schvalena, nechcem podavat este aj dodatocne DP k DzP PO).
Dakujem za kazdu radu.
hanelie
28.04.09,10:31
mimotemy - mimo hlavnej otázky
o zrušení registrácie musel vedieť
zdroj: drsr
II. Zrušenie registrácie

Platiteľ môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za posledných 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 35 000 €.

Platiteľ môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň aj vtedy, keď skončí v tuzemsku vykonávať činnosť, ktorá je predmetom dane.

Podobne aj platiteľ – zahraničná osoba, ktorá dodávala do tuzemska tovar formou zásielkového predaja, môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, ak v bežnom kalendárnom roku celková hodnota dodaného tovaru bez dane nedosiahne 35 000 € a súčasne aj v predchádzajúcom kalendárnom roku hodnota dodaného tovaru bez dane nedosiahla 35 000 €, ak nevykonáva v tuzemsku inú činnosť ako zásielkový predaj.
Zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, ak v bežnom roku celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého v tuzemsku z iného členského štátu nedosiahne 13 941,45 € a súčasne v predchádzajúcom kalendárnom roku celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého v tuzemsku z iného členského štátu nedosiahla uvedenú sumu.

Daňový úrad môže zrušiť registráciu pre daň, ak sú splnené podmienky na zrušenie alebo v prípade, že nie sú už dôvody na registráciu.
Daňový úrad pri zrušení registrácie pre daň určí platiteľovi posledné zdaňovacie obdobie.
Skončením posledného zdaňovacieho obdobia platiteľovi zaniká platnosť osvedčenia o registrácii pre daň, platnosť identifikačného čísla pre daň a prestáva byť platiteľom. Platiteľ je povinný do desiatich dní od skončenia posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii.
V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi povinnosť odviesť daň zo zostatkovej hodnoty majetku a z ceny zásob, v zmysle § 81 ods.6,7 zákona o DPH.
mekelek
28.04.09,10:31
kacenka4, váš dodávateľ zabudol, že požiadal DÚ o preradenie na neplatcu? Ako mohol "stať sa" neplatcom, anjel strážny mu to vybavoval? A mesiace o tom nevedieť - to sa mi nechce veriť.
andreaS
28.04.09,10:34
nebola by som prekvapena, keby celu dobu bol praveze neplatcom a prisiel nato neskor a dph fakturoval neopravnene... bohuzial aj taki su niektori "podnikatelia" ...
kacenka4
28.04.09,10:39
kacenka4, váš dodávateľ zabudol, že požiadal DÚ o preradenie na neplatcu? Ako mohol "stať sa" neplatcom, anjel strážny mu to vybavoval? A mesiace o tom nevedieť - to sa mi nechce veriť.
Ja si o tom tiez myslim svoje ... !!! On tvrdi, ze o tom nevedel, o zrusenie neziadal, ziaden list z DU nedostal ... No co mam robit??? Ja som sa to dozvedela tiez len nahodou, preverili sme si to na stranke drsr.
Viem ze je to mimo hlavnu otazku, dufam ze to nie je az taky problem :-(
hanelie
28.04.09,10:41
azla
28.04.09,10:46
Vy už v účtovníctve mate zaúčtované pôvodné faktúry. Podľa môjho názoru, by Váš dodávateľ mal vystaviť nie opravené faktúry , ale doklady - oprava faktúry - dobropis na čiastku Dph.
Uvedený dobropis bude Vaša pohľadávka, ktorú Vám má dodávateľ zaplatiť.

Ohľadom uplatnenia odpočtu - nevznikol Vám nárok (lebo dodávateľ nebol platiteľ). Neopravnene Ste si odpočítali a aby ste to dali do poriadku podate DDP k Dph.

Dobropis bude napr. ............... 315/343
Odvod Dph z DDP bude............. 343/221
Zita5
28.04.09,10:52
Prosim o radu - nas dodavatel sa stal od 1.10.2008 neplatcom DPH (dovtedy bol platca), vraj o tom nevedel ze sa stal neplatcom. Posielal nam faktury s DPHckou (1x mesacne), na fakture bolo napisane IC DPH. Z tychto faktur sme si uplatnovali DPH na vstupe - az teraz sme zistili, ze faktury boli nespravne (a on tiez). Teraz musim spravit dodatocne DP za mesiace 10-12/08 a 01-02/09. Vyziadali sme si od neho opravene faktury za tieto obdobia - mal by ich vystavit v cene bez DPH. Co s platbami ktore sme uskutocnili? Mal by nam na ne spravit dobropis? Ako mam uctovat rozdiely z dodatocnych danovych priznani k DPH - su to uctovne pripady roku 2009 (uct. zav. je uz schvalena, nechcem podavat este aj dodatocne DP k DzP PO).
Dakujem za kazdu radu.

Pre Vášho dodávateľa ak nie je v čase fakturácie plátcom DPH platí § 69 odst. 5 Zákona o DPH - čiže je povinný túto neoprávnene vyfakturovanú DPH odviesť štátu .

Čo sa týka Vás , okrem toho že podáte DDP DPH , tak dodávateľa požiadajte písomne o vrátenie neoprávnene vyfakturovanej čiastky a tvrdo na neho , lebo to nie je ospravedlnenie , že on o tom nevedel .......že nie je plátcom DPH.

DU zruší plátcovstvo DPH len dlhodobo neaktívnym firmám podľa § 81 odst.4 písm .b/.