31Jankal
28.04.09,09:11
Dobrý den, môžete mi poradiť odkedy má byť v lekárničke karta zdravotnej pomoci. Je už to vôbec schválené?
petrusa87
28.04.09,09:12
zdravím, akurát včera som tieto veci zisťovala a dopátrala som sa že tá karta bude platná od júla.
buchač
28.04.09,12:20
Dnes som akurát v lekárni pozeral a informoval sa na novú , nakoľko akurát tá moja končí ..
Majú nové , so všetkým všudy , na obale je aj nálepka o platnosti a špecifikácia zákona ...
Cena cca 9,30 € .
willma
28.04.09,14:19
a čo tak skúsiť hľadať, veď to tu už bolo aj s priloženými relevantnými vyhláškami http://www.porada.sk/t100233-obsah-autolekarnicky-podla-noveho-cestneho-zakona.html
Rozalka
28.04.09,16:21
Vyhláška tu (aj s vyobrazenou kartou)
buchač
28.04.09,16:56
Táto kartička bude zajtra vložená v dennej tlači ....
SME a KORZÁR , ak som dobre počul v dnešných TV novinách .
petrusa87
28.04.09,17:00
no ospravedlňujem sa, ale práve v telke dávali, že je potrebná od mája. No nechápem, v tlači písali od júla a nakoniec je to máj.
dad111
28.04.09,18:22
Nie je dôvod na paniku. Kto má lekárničku starú, ale ešte nie je po dobe expirácie, môže ju používať aj ďalej. Nie je teda treba hneď meniť všetky lekárničky, ani ich obsah a teda nie je ani treba dokladať akúsi kartu prvej pomoci. Tá musí byť až v nových lekárničkách. Aspoň tak som to čítal ja a nechce sa mi vôbec hľadať kde to bolo. Skrátka som to pustil z hlavy.
amakov
28.04.09,19:30
Od piatku t.j 1.5. vchádza do platnosti vyhláška, ktorá do autolekárničiek kartu zavádza.Ministerstvo zdravotníctva však zdôrazňuje, že povinnosť vložit kartu PP do autolekarniciek sa netýka vodičov, ale iba výrobcov a distribútorov lekárničiek.Zároveň platí, že ku starým lekárničkám, ktoré máme v aute, si nemusíme zháňať kartu prvej pomoci. Dokonca to platí aj pre autolekárničky, ktoré si kúpite do začiatku účinnosti vyhlášky, teda do 1. mája, ale nesmie byt po expirácii.
31Jankal
29.04.09,06:50
takže ked mám autolekárničku kúpenú pred 1.májom tak sa nemusím ničoho báť. Len nenatrafiť na zlú náladu policajtov. Akým zakonom sa potom ohánať, že to neplatí pre tie lekárničky?
amakov
29.04.09,09:43
Názov vyhlášky: Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 8. apríla 2009, ktorou sa ustanovujú druhy lekárničiek a obsah lekárničiek pre cestnú dopravu
Číslo vyhlášky: 143/2009.
Vo vyhláške nie je zakotvená povinnosť zhánat si kartu prvej pomoci do lekárničiek, ktoré sú vyrobené do 1. mája ale nesmie byt zdravotnícky materiál v jestvujúcej lekárničke preexpirovaný/po dobe platnosti-tá je vyznačená na lekáničke alebo na jednotlivých obväzoch,krytiach ...

Podla toho je potom policajt vlastne povinný zistit, či je lekárnička vyrobená po 1. máji, keď vlastne tá karta prvej pomoci tam už musí byť
azla
29.04.09,09:56
takže ked mám autolekárničku kúpenú pred 1.májom tak sa nemusím ničoho báť. Len nenatrafiť na zlú náladu policajtov. Akým zakonom sa potom ohánať, že to neplatí pre tie lekárničky?

Rada by som upriamila pozornosť na inú stranu.
Otázky mať, nemať kartu prvej pomoci, platí to na starú či iba na novú lekárničku ....
Skúsme sa na to pozrieť z inej strany. Nielen zo strany sankcii.:rolleyes:

Ak nemám kartu prvej pomoci v lekárničke, lebo mám lekárničku kúpenú skôr, vo vlastnom záujme by som si ju obstarala, lebo je nápomocná.

Možno nebudem podľa nej postupovať ja, ako vodička, ale môže pomôcť niekomu inému kto bude moju lekárničku používať trebars i pri záchrane môjho života.:)


PS. Niečo podobné:
Veľa vodičov si povie, nemôžem vypiť, lebo čo keď budú niekde stáť policajti.
Málo si však povie, nemôžem vypiť, lebo šoferujem a mám zodpovednosť.
amakov
29.04.09,10:23
Ak nemám kartu prvej pomoci v lekárničke, lebo mám lekárničku kúpenú skôr, vo vlastnom záujme by som si ju obstarala, lebo je nápomocná.

Možno nebudem podľa nej postupovať ja, ako vodička, ale môže pomôcť niekomu inému kto bude moju lekárničku používať trebars i pri záchrane môjho života.:)


Súhlasím len mnohí tie vedomosti majú v hlave, ale pri bežnej kontrole lekárničky policajtom, to málokoho zaujíma, a je potrebné sa preukázať výbavou lekárničky podľa platnej normy a vyhlášky.
dad111
29.04.09,11:42
vo vlastnom záujme by som si ju obstarala[/B], lebo je nápomocná.
Možno nebudem podľa nej postupovať ja, ako vodička, ale môže pomôcť niekomu inému kto bude moju lekárničku používať trebars i pri záchrane môjho života.
A pre istotu si tu kartu obstaram aj v Madarcine, Romstine, Arabcine..., co keby ma zachranoval Tatar, nevidomy, alebo kto este?
A budem vzdy vyspaty, odpocinuty..., lebo co keby som zaspal.
A neviem co este vsetko.
azla
29.04.09,12:00
V príspevku č. 12 som napísala iba svoj názor a naozaj tu nevidím dôvod na takúto iróniu.
buchač
29.04.09,13:28
Rada by som upriamila pozornosť na inú stranu.
Otázky mať, nemať kartu prvej pomoci, platí to na starú či iba na novú lekárničku ....
Skúsme sa na to pozrieť z inej strany. Nielen zo strany sankcii.:rolleyes:

Ak nemám kartu prvej pomoci v lekárničke, lebo mám lekárničku kúpenú skôr, vo vlastnom záujme by som si ju obstarala, lebo je nápomocná.

Možno nebudem podľa nej postupovať ja, ako vodička, ale môže pomôcť niekomu inému kto bude moju lekárničku používať trebars i pri záchrane môjho života.:)


PS. Niečo podobné:
Veľa vodičov si povie, nemôžem vypiť, lebo čo keď budú niekde stáť policajti.
Málo si však povie, nemôžem vypiť, lebo šoferujem a mám zodpovednosť.

Dovoľujem si oponovať

Na inom fóre sme preberali tiež aj túto tému a čudovali by ste sa vážení , čo všetko sa dá pokaziť :


Ľudí z vraku nevyťahujte

Následky nehôd sú priamoúmerné veľkosti nárazu a rýchlosti. Často dochádza k poraneniam krčnej chrbtice, miechy alebo zlomeninám panvovej kosti. Najhoršie na nárazoch vo vysokej rýchlosti nebývajú tržné rany a zlomeniny ale vnútorné poranenia a odtrhnutie orgánov v dôsledku veľkého preťaženia.

Svedkovia ťažkých nehôd by mali dbať predovšetkým o svoju bezpečnosť a zabezpečiť zdemolované auto proti požiaru, prípade zistiť, či nehrozí, že sa opäť prevráti. Ak je auto veľmi zdeformované, treba sa snažiť udržať kontakt so zraneným, ak nie je pri vedomí, overiť jeho základné životné funkcie a privolať pomoc. „Netreba sa hrať na hrdinu a zraneného nasilu ťahať z ťažko poškodeného auta. Ak nedýcha, záklonom hlavy spriechodníme jeho dýchacie cesty,“ povedal Benčík zo Stanice prvej pomoci Červeného kríža v Banskej Bystrici.http://auto.sme.sk/c/4101348/zabija-nepozornost-nie-rychlost.html

Môj osobný názor je , že tá karta síce TRT POMOŽE , ale môže pre zmenu pripraviť našinca o pár šupov , poprípade pár rokov ....

Prvú pomoc poskytnúť jedinec nemusí , ak sa obáva o vlastné zdravie , alebo ju nevie poskytnúť .
Ak ale postihnutý exne a zranenie , ktorému podľahol , som spôsobil ja a nebola poskytnutá adekvátna pomoc , bude o postupe pravdepodobne rozhodovať súd a bude prihliadať na okolnosti .

Čo keď mám strach z prenosu hiv, hepa C , syfylisu , prípade nejakej fajnej rezistentnej tubery u zrazeného bezdomovca alebo feťáka (aj keď v autolekárničke sú pomôcky pre takéto prípady) ????????

Je samozrejme iný prípad , ak neposkytnutie pomoci dieťaťu , ktoré je zrazené na prechode. Ak si iba svedok (chodec) , vinník ušiel a nemáš pri sebe nič , čím by si sa mohol chrániť pred prenosom , je rozhodnutie na tebe, vždy je však lepšie pomôcť do tej miery , kolko to situácia dovoluje , ako si potom niečo vyčítať.

Sú však bežné prípady , keď okolo zraneného stojí tlupa ludí, nie sú schopní alebo ochotní sa rozhýbať a nikto ich neberie na zodpovednosť...:eek::eek::eek:


citácia:
zák. č. 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách

§ 51
Povinnosti účastníka dopravnej nehody

(1) Účastník dopravnej nehody je osoba, ktorá sa priamo aktívne alebo pasívne zúčastnila na dopravnej nehode.
(2) Účastník dopravnej nehody je povinný

b) poskytnúť podľa svojich schopností a možností zranenej osobe potrebnú prvú pomoc a bezodkladne privolať odbornú zdravotnícku pomoc,

citácia:

zák.č. 372/1990 Zb. o priestupkoch

§ 22
Priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky

(1) Priestupku sa dopustí ten, kto:
d) ako vodič sa zúčastnil na dopravnej nehode, bezodkladne nezastavil motorové vozidlo alebo si nesplnil povinnosť účastníka dopravnej nehody ustanovenú v osobitnom zákone (zák. č. 315/1996),

Neposkytnutie pomoci však môže byť aj trestným činom. Podmienkou je, že musí ísť o vodiča, ktorý mal účasť na nehode a poskytnutím pomoci sa on sám nevystavuje nebezpečenstvu. Resp. nevystaví nebezpečenstvu iné osoby. Teda napr. nemusíš ťahať osobu z horiaceho auta. Ale mal by si sa pokúsiť aspoň o šetrné vyprostenie zraneného (ak je to možné) a uloženie do stabilizovanej polohy. Prípadne o zastavenie krvácania.

Preložené do ľudskej reči

- ak vodič dopravného prostriedku (auta, bicykla, konského povozu, štvorkolky etc.) mal dopravnú nehodu (je jedno, či ju zavinil on alebo iný vodič) a nezastane, prípadne odíde z miesta nehody pretože vidí, že už pomoc poskytuje niekto iný dopúšťa sa priestupku. Rovnako sa dopúšťa priestupku ak nezastane alebo odíde a nikto nie je poranený.

- ak odíde alebo nezastaví a nikto v tom čase neposkytoval pomoc poranenej osobe pôjde o trestný čin.

citácia:

zák. č. 300/2005 Z.z. (Trestný zákon)
§ 178 Neposkytnutie pomoci

Vodič, ktorý po dopravnej nehode, na ktorej mal účasť, neposkytne osobe, ktorá pri nehode utrpela ujmu na zdraví, potrebnú pomoc, hoci tak môže urobiť bez nebezpečenstva pre seba alebo iného, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

Ak neposkytne pomoc napr. spolujazdec, na toho sa vzťahuje iné ustanovenie Trestného zákona. V takom prípade však musí preukázateľne hroziť nebezpečenstvo smrti alebo obeť javí príznaky ťažkej ujmy na zdraví.

citácia:
Neposkytnutie pomoci

§ 177

(1) Kto osobe, ktorá je v nebezpečenstve smrti alebo javí príznaky ťažkej ujmy na zdraví, neposkytne potrebnú pomoc, hoci tak môže urobiť bez nebezpečenstva pre seba alebo iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Kto osobe, ktorá je v nebezpečenstve smrti alebo javí príznaky ťažkej ujmy na zdraví, neposkytne potrebnú pomoc, hoci je podľa povahy svojho zamestnania povinný takú pomoc poskytnúť, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.
Citácia z XXXYYY fóra :cool: