jojo164
28.04.09,10:05
Ahojte.
Vie mi niekto povedať kedy nadobúda vydané kolaudačné rozhodnutie právoplatnosť keď sa to nikde v tomto rozhodnutí nespomína?

Ďakujem.
Miloš Mičega - CIMOM TN
28.04.09,13:02
Ahojte.
Vie mi niekto povedať kedy nadobúda vydané kolaudačné rozhodnutie právoplatnosť keď sa to nikde v tomto rozhodnutí nespomína?

Ďakujem.
15-ty deň odo dňa doručenia rozhodnutia poslednému účastníkovi kolaudačného konania, ak nie je podané odvolanie.

§ 24 správneho poriadku (71/1967) pojednáva o doručení, ak niekto neprevzal rozhodnutie.

CIMOM
jojo164
28.04.09,18:04
Ďakujem CIMON.
Ale ako sa ja dozviem od stavebného úradu, že to rozhodnutie je už právoplatné (že si ho prevzali všetci účastníci a nikto sa neodvolal). Upovedomí ma na to stavebný úrad, alebo sa musím o tom informovať sám.
wagner
28.04.09,18:27
Pôjdeš na stavebný úrad a požiadaš o vyznačenie právoplatnosti rozhodnutia. Ak sa niekto odvolal, tak Ťa budú informovať.
Miloš Mičega - CIMOM TN
28.04.09,18:41
Ďakujem CIMON.
Ale ako sa ja dozviem od stavebného úradu, že to rozhodnutie je už právoplatné (že si ho prevzali všetci účastníci a nikto sa neodvolal). Upovedomí ma na to stavebný úrad, alebo sa musím o tom informovať sám.

Neviem o aké kolaudačné rozhodnutie sa jedná.
Účastníkom kolaudačného konania sú stavebník, vlastník stavby, ak nie je stavebníkom a vlastník pozemku, na ktorom je stavba umiestnená - § 78 ods. 1 SZ.

Takže neviem, ak sa pýtaš na RD (len sa domnievam), tak kto iný je účastníkom konania. Je to jasné.

Účastníci konania nie sú dotknuté orgány.


CIMOM
ELAST
17.06.09,08:11
Prosím Vás, poradíte nám?

Krajský stavebný úrad zamietol odvolanie, ktoré smerovalo voči rozhodnutiu o stavebnom povolení (to nám bolo udelené, ale náš sused sa odvolal). Mohli by Ste nám, prosím Vás, poradiť, kedy nadobudne toto rozhodnutie právoplatnosť? Dňom "posledného doručenia"? Myslím dňom prevzatial posledným účastníkom?

Ak áno, prosím Vás, aká je lehota na prevzatie tohto rozhodnutia Krajského stav. úradu? A ak si to napr. sused vôbec neprevezme, čo potom ohľadom právoplatnosti?

Ďakujem Vám krásne za rady!
Miloš Mičega - CIMOM TN
17.06.09,08:34
Prosím Vás, poradíte nám?

Krajský stavebný úrad zamietol odvolanie, ktoré smerovalo voči rozhodnutiu o stavebnom povolení (to nám bolo udelené, ale náš sused sa odvolal). Mohli by Ste nám, prosím Vás, poradiť, kedy nadobudne toto rozhodnutie právoplatnosť? Dňom "posledného doručenia"? Myslím dňom prevzatial posledným účastníkom?

Ak áno, prosím Vás, aká je lehota na prevzatie tohto rozhodnutia Krajského stav. úradu? A ak si to napr. sused vôbec neprevezme, čo potom ohľadom právoplatnosti?

Ďakujem Vám krásne za rady!

1. Právoplatné je dňom doručenia poslednému účastníkovi konania.

2. Ak niekto nepreberie, tak platí zásada tzv. fiktívneho doručenia.

3. Fiktívne doručenie môže byť aplikované iba v prípade, ak sa rozhodnutie doručovalo podľa § 24 správneho poriadku (71/1967).

4. Podľa § 24 to znamená, že obálka na doručenie písomnosti musí byť doručená s opakovaným doručením do vlastných rúk, nie len do vlastných rúk.

5. Ak nepreberie, tak za doručné sa pokladá tretí deň uloženia na pošte aj keď sa o tom nedozvie. Ak preberie neskôr, tak stále platí, že to má doručené tretí deň uloženia na pošte.


CIMOM
ELAST
17.06.09,08:43
1. Právoplatné je dňom doručenia poslednému účastníkovi konania.

2. Ak niekto nepreberie, tak platí zásada tzv. fiktívneho doručenia.

3. Fiktívne doručenie môže byť aplikované iba v prípade, ak sa rozhodnutie doručovalo podľa § 24 správneho poriadku (71/1967).

4. Podľa § 24 to znamená, že obálka na doručenie písomnosti musí byť doručená s opakovaným doručením do vlastných rúk, nie len do vlastných rúk.

5. Ak nepreberie, tak za doručné sa pokladá tretí deň uloženia na pošte aj keď sa o tom nedozvie. Ak preberie neskôr, tak stále platí, že to má doručené tretí deň uloženia na pošte.


CIMOM

Ďakujem veľmi pekne!
Miloš Mičega - CIMOM TN
17.06.09,09:06
Ďakujem veľmi pekne!


Ešte dopĺňam :

Ak úrad nezašle rozhodnutie s opakovaným doručením a niekto nepreberie písomnosť, tak je to predpoklad pre to, že rozhodnutie nie je právoplatné a môže byť napadnuté v budúcnosti odvolaním. Tu neplatí, že práva sú nadobudnuté dobromyselne, lebo rozhodnutie nebolo nikdy právoplatné (vyznačenie doložky právoplatnosti neznamená automaticky jeho právoplatnosť).



CIMOM
AnnaZam
17.06.09,11:44
Ešte dopĺňam :

Ak úrad nezašle rozhodnutie s opakovaným doručením a niekto nepreberie písomnosť, tak je to predpoklad pre to, že rozhodnutie nie je právoplatné a môže byť napadnuté v budúcnosti odvolaním. Tu neplatí, že práva sú nadobudnuté dobromyselne, lebo rozhodnutie nebolo nikdy právoplatné (vyznačenie doložky právoplatnosti neznamená automaticky jeho právoplatnosť).



CIMOM

Takže po akej dobe možno napadnúť rozhodnutie odvolaním
Ďakujem
ELAST
17.06.09,13:17
Ešte dopĺňam :

Ak úrad nezašle rozhodnutie s opakovaným doručením a niekto nepreberie písomnosť, tak je to predpoklad pre to, že rozhodnutie nie je právoplatné a môže byť napadnuté v budúcnosti odvolaním. Tu neplatí, že práva sú nadobudnuté dobromyselne, lebo rozhodnutie nebolo nikdy právoplatné (vyznačenie doložky právoplatnosti neznamená automaticky jeho právoplatnosť).

CIMOM

Ďakujem, CIMOM, za pomoc! Veľmi mi to pomohlo!
Miloš Mičega - CIMOM TN
17.06.09,13:26
Takže po akej dobe možno napadnúť rozhodnutie odvolaním
Ďakujem

Ak nebolo doručené, tak nie je právoplatné.
Ak nie je doklad o doručení, tak sa pokladá za nedoručené.
V takom prípade sa musí doručiť aj napr. po x rokoch. V tomto momente nastáva možnosť podať riadne odvolanie, teda do 15 dní.

Poznámka :
V 2002 som sa stretol s rozhodnutím, že stavebné povolenie nebolo doručené (nebolo preukázané doručenie návratkou) jednému spoluvlastníkovi stavby. Ten podal podnet na prokuratúru. Stavebný úrad musel toto rozhodnutie (overenú kópiu) na základe upozornenia prokurátora zaslať poštou - klasické doručenie. Po doručení bolo podané účastníkom riadne odvolanie a toto 10 ročné rozhodnutie bolo odvolacím orgánom zrušené.


CIMOM
ELAST
17.06.09,16:21
Ak nebolo doručené, tak nie je právoplatné.
Ak nie je doklad o doručení, tak sa pokladá za nedoručené.
V takom prípade sa musí doručiť aj napr. po x rokoch. V tomto momente nastáva možnosť podať riadne odvolanie, teda do 15 dní.

Poznámka :
V 2002 som sa stretol s rozhodnutím, že stavebné povolenie nebolo doručené (nebolo preukázané doručenie návratkou) jednému spoluvlastníkovi stavby. Ten podal podnet na prokuratúru. Stavebný úrad musel toto rozhodnutie (overenú kópiu) na základe upozornenia prokurátora zaslať poštou - klasické doručenie. Po doručení bolo podané účastníkom riadne odvolanie a toto 10 ročné rozhodnutie bolo odvolacím orgánom zrušené.


CIMOM

Ďakujeme krásne za upozornenie. Radšej si doručovanie poriadne preveríme!

A ten príklad z praxe - ani sa mi to nechce veriť! Dúfam, že nám sa to nestane :-(