JarkaL
28.04.09,10:38
Ahojte, chcela by som vedieť, aké máte Vy skúsenosti so svojimi deťmi a ich vzťahom k PC. Moji chlapci (14, 16 r.) sú na môj vkus pri PC dosť často (aj 2-3 hod. denne). Samozrejme sa vyhovárajú na to, že robia projekt do školy, hľadajú informácie a pod., ale jasné že si nejaké tie hry zahrajú aj s kamošmi cez net. Ešte keď je vonku pekne, tak vtedy hrávajú tenis, ale v zime mi šli s tým PC na nervy. Pred Vianocami som dostala taký nápad, spomenula som si na moje detstvo, ako sme s mojim otcom zmontovali lietadlo a na poli sme s ním lietali. Takže Ježiško doniesol model lietadla (na benzín a ešte jeden na baterky) a odvtedy žasnem. Moji chlapci po návrate zo školy neutekajú k PC, ale do kotolne, kde majú lietadlá a lepia, montujú, opravujú a večer chodia na pole lietať a s nimi už aj polka chlapcov z ulice. Síce to ide trochu do peňazí (vždy sa im niečo odlomí a treba to dokupovať a lepiť), ale neľutujem a som veľmi rada, že majú o to záujem a veľa vecí sa pri tom aj naučia, čo sa týka práce s pájkovačkou, pílkou, šroubovákmi a tak.
piggos
28.04.09,09:29
Mne sa tak zdá že v dnešnej dobe,počítače nahrádzajú rodičov.Málo sa im venujú a deťom potom nezostáva nič iné len sedieť za PC dlhé hodiny..Príde čas kedy sa rodičia sťažujú na to že im deti celé dni nič nerobia len sedia za PC..A kto im za to môže???
Deťom sa treba v prvom rade venovať..bolo by dobré keby chodili na nejaké krúžky (samozrejme tým nemyslím krúžky kde sa pracuje PC,);:) venovať SA nejakému športu,ALebo hre na hudobný nástroj..samozrejme,by to mali byť veci ktoré, si vyberú deti a nie ich rodičia..pretože by ich to moc nebavilo..a zas by len skončili pri PC...
viki2
28.04.09,09:59
Podľa mňa to nie je len o tom, že rodičia sa nevenujú deťom. Náš 8-ročný syn chodí na krúžky, baví ho kresliť si, čítať, skladá papierové modely. Chodíme na výlety, opekať, do parku a pod. Ale počítač ho stále láka. Najhoršie je to tiež v zime, keď je už o 4-5-tej tma. Problém je v tom, že tieto deti riešia počítače hlavne v škole :confused:. Preberajú hry, kto má čo stiahnuté, na ktorom levely je a pod. Ak nechcem, aby bol v škole celkom na posmech, tak mu dovolím hodinu denne sedieť pri PC. Ale, chválabohu, sú dni, keď sa k tomu ani nedostane.... :)
JarkaL
25.08.09,08:44
Tak synovia už majú 5 lietadiel, sú členmi nejakého klubu a stále niečo montujú v pivnici a lietajú každý deň, ak nefúka. Už im to celkom pekne ide, nie je to ľahké riadiť to lietadlo. Chytilo to aj chlapcov z ulice aj spolužiakov, už ich je pekná hŕstka, keď sú spolu na poli. Dnes mi syn ukázal pekné video, lietanie na hudbu, fakt je to pekné.
http://www.youtube.com/watch?v=mlWFyI2J0qU
alaya1
25.08.09,12:40
Nioe je nic jednoduchsie, vypnut, notebook odlozit, PC odpojit od elektriky a zakazat.
Budu hiondrat, mozno sa zlostit, no prejde to.
jaros5
25.08.09,12:50
Nioe je nic jednoduchsie, vypnut, notebook odlozit, PC odpojit od elektriky a zakazat.
Budu hiondrat, mozno sa zlostit, no prejde to.
Ano, nie je nič jednoduchšie ako zákaz, alebo príkaz.
Viac sa mi páči možno na prvý pohľad zložitejšie riešenie - ponúknuť im lepšiu alternatívu a nechať im pocit, že sa rozhodli samé.
JarkaL
25.08.09,17:30
Spolužiakovi môjho syna rodičia zakázali počítač, kým sú oni v práci. Mama to kontrolovala tak, že chytila rukou monitor (samozrejme, že PC rýchlo vypli, keď mama mala prísť z práce) a keď zistila, že je teplý, bolo zle. Chlapci vymysleli "zlepšovkák" a pred jej príchodom dali na monitor kurča z mrazáku. Teraz majú po monitore...
Chobot
26.08.09,06:52
Neviem, prečo sa z toho robí taká veľká veda. Je to proste fenomén dnešnej doby, že deti využívajú PC na hranie, zábavu, komunikáciu... Mnohí poviete "Za našich čias sme sa hrali inak...". Áno, zabavili sme sa inak, lebo neboli PC. DAl by som ruku do ohňa za to, že keby v časoch nášho detstva boli PC, tak by sme boli takí istý, tiež by sme presedeli kopec hodín pri PC. Zoberte si mnohých dospelých, tiež koľko času strávia pri kompe. Ani nemusíme chodiť ďaleko - priznajte sa, koľko času strávite na Porade?? Keby som nemusel spať, tak asi presedím pri PC celú noc.

Takže cestou zákazu by som nešiel. Skôr ich motivovať tým, že pokiaľ si splnia to a to, tak môžu ísť na komp. Jasné, že to nemôže byť na úkor školy (domáce úlohy a učenie je prvoradé), ale potom ... Prečo mám syna hnať von, kde jeho kamaráti si kúpia fľašu vína a tú popíjajú v parku. Presne to mi povedal (má 14 r.), že jeho to nebaví piť s nimi. A to nie sú žiadni grázli, normálni slušní chalani. Ale keď idú do kina alebo na kupko, tak ide s nimi. Inak sú spolu virtuálne pri on line hrách na PC. V čom je rozdiel, keď hrajú on line hru ako keby boli u jedného spolu a hrali monopoly?

Ja si dovolím tvrdiť, že až príde iná motivácia, tak obmedzí čas strávený pri PC. Až bude mať frajerku, tak myslím, že bude viac vonku.

Pripúšťam, že existujú aj extrémy závislosti, tie ale treba riešiť možno aj so psychológom. Ale bežné vysedávanie nepovažujem za nebezpečné. A o násilnosti v hrách si myslím tiež svoje, nezhodnem sa s názorom mnohých, že násilné hry vyvolávajú v deťoch agresiu. Agresia je daná v povahe. Ale to by bolo na dlhšiu diskusiu.
judita1971
26.08.09,06:52
V dnešnej dobe je to ťažké. Nakoľko možno aj my, keby boli vtedy boli také počítače, internet, ps2, by sme chceli ako deti len vysedávať pred počítačom a hrať hry. Nemôžme im to zakázať, to sa nedá. Mám dvoch chlapcov- na počítači máme heslo, ktoré viem len ja a manžel, čo sa týka hier, máme stanovené pravidlá. Treba vedieť čo deti robia za počítačom. Niektoré hry na PC2 hrávam s nimi. Ja mám deti ešte vo veku /15 a 10/, s ktorými hrávam karty /Tri hore, sedmu, žolíka/, človeče nehnevaj sa, scrabble, kocky, .....maľujeme si,modelujeme,striháme papierové domy, autá,/hoci je potom neporiadok až až/ kúpili sme im na dvor basketbalový kôš, kde hrávame basketbal. Každý deň hrávajú počítačové hry, keď sú naučení, každý deň robia však aj kopu iných vecí:D. Vďaka počítačovým hrám a hrám na PS2 a PS3 sa moji chlapci denno denne učia anglicky. Ten 10 ročný je samouk. Jednoducho k hrám angličtinu potrebuje, slovník máme pri hrách.:D