Tina04
28.04.09,12:38
Môže zamestnávateľ počas prvých 10 dní PN dať zamestnancovi výpoveď z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny?
drobeceva
28.04.09,10:45
Môže zamestnávateľ počas prvých 10 dní PN dať zamestnancovi výpoveď z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny?
S čím súvisí to porušenie - s liečebným režimom, či je to nejaké porušenie predtým?
Stina
28.04.09,10:48
Výpoveď daná zamestnávateľom :
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak :
sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.
(3) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.

(4) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 3 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.

(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.
Chobot
28.04.09,11:46
Môže zamestnávateľ počas prvých 10 dní PN dať zamestnancovi výpoveď z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny?

Áno môže, za určitých okolnosti:
(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),
b) z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke a o zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1); ak je daná zamestnankyni alebo zamestnancovi výpoveď z tohto dôvodu pred nástupom na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku tak, že by výpovedná doba uplynula v čase tejto materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, skončí sa výpovedná doba súčasne s materskou dovolenkou a rodičovskou dovolenkou,
c) pre iné porušenie pracovnej disciplíny [§ 63 ods. 1 písm. e)], ak nejde o tehotnú zamestnankyňu alebo ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke alebo zamestnankyňu a zamestnanca na rodičovskej dovolenke
Tinka13
04.05.09,13:19
Výpoveď daná zamestnávateľom
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, ako mám postupovať v mojom prípade.

Zamestnávateľ mi oznámil 30.4.2009, že od 1.mája 2009 ruší moje pracovné miesto, vzhľdom k tomu, že mám ešte 20 dní starej dovolenky a nárok na 12 dní novej, tak rozhodol, že mám najskôr vyčerpať dovolenku a až potom budem mať výpoveď.
Dôvodom výpovede je to, že ruší moje miesto. Chcela by som preto vedieť, či mám nárok nielen na odstupné podľa zákonníka práce minimálne 3 mesačné platy, ale ako to bude s výpovednou dobou, ktorá je 3 mesiace, či mi môže aj za túto dobu vyplatiť mzdu, alebo ako by to bolo z právneho hľadiska správne riešiť. On už nechce aby som po vyčerpaní dovolenky do jeho firmy viac nastupovala. Ako to prosím Vás bude s výpovednou lehotou a s odstupným.

Dakujem za rady!
veronikasad
04.05.09,13:27
Výpoveď daná zamestnávateľom
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, ako mám postupovať v mojom prípade.

Zamestnávateľ mi oznámil 30.4.2009, že od 1.mája 2009 ruší moje pracovné miesto, vzhľdom k tomu, že mám ešte 20 dní starej dovolenky a nárok na 12 dní novej, tak rozhodol, že mám najskôr vyčerpať dovolenku a až potom budem mať výpoveď.
Dôvodom výpovede je to, že ruší moje miesto. Chcela by som preto vedieť, či mám nárok nielen na odstupné podľa zákonníka práce minimálne 3 mesačné platy, ale ako to bude s výpovednou dobou, ktorá je 3 mesiace, či mi môže aj za túto dobu vyplatiť mzdu, alebo ako by to bolo z právneho hľadiska správne riešiť. On už nechce aby som po vyčerpaní dovolenky do jeho firmy viac nastupovala. Ako to prosím Vás bude s výpovednou lehotou a s odstupným.

Dakujem za rady!
Ak ti bola výpoveď doručená 30.4., výpovedná doba začína plynúť od 1.5. a končí 31.7.2009 /ak prac.pomer v org.trval aspoň 5 rokov/.

V priebehu plynutia výpovednej doby môžeš so zamestnávateľom uzatvoriť dohodu o skončení pracovného pomeru /v žiadnom prípade si však žiadosť nedávaj ty, ale návrh musí byť od zamestnávateľa/. Máš nárok na 3-mesačné odstupné, ak nemáte v KZ dohodnuté viac. Do dohody treba uviesť, že sa jedná o skončenie PP v nadväznosti na § 63 odst. 1 písm. b
Tweety
04.05.09,13:28
Výpoveď daná zamestnávateľom
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, ako mám postupovať v mojom prípade.

Zamestnávateľ mi oznámil 30.4.2009, že od 1.mája 2009 ruší moje pracovné miesto, vzhľdom k tomu, že mám ešte 20 dní starej dovolenky a nárok na 12 dní novej, tak rozhodol, že mám najskôr vyčerpať dovolenku a až potom budem mať výpoveď.
Dôvodom výpovede je to, že ruší moje miesto. Chcela by som preto vedieť, či mám nárok nielen na odstupné podľa zákonníka práce minimálne 3 mesačné platy, ale ako to bude s výpovednou dobou, ktorá je 3 mesiace, či mi môže aj za túto dobu vyplatiť mzdu, alebo ako by to bolo z právneho hľadiska správne riešiť. On už nechce aby som po vyčerpaní dovolenky do jeho firmy viac nastupovala. Ako to prosím Vás bude s výpovednou lehotou a s odstupným.

Dakujem za rady! Ak ruší pracovné miesto, musí dať výpoveď podľa § 63 odst. 1, písm.b, VD pri výpovedi je minimálne 2mesačná, ak si tam pracovala aspoň 5 rokov, tak trojmesačná. Nárok na odstupné vzniká. Je tiež dvoj-alebo trojmesačné, podľa odpracov. rokov vo firme. Ak chceš odísť skôr, môžete uzatvoriť na základe § 63 dohodu, nárok na odstupné ostane zachovaný.
nicolek
07.05.09,05:28
Dobry den chcem sa spytat ohladom pravdepodobneho zarobku. ze ste mali . Mam zamestnanca ktory bol od 1.1.2009-31.03.2009 na PN .
1.4.2009 sme ho prepustili.
Potrebujem mu vyplatit odstupne ale neviem ci postupujem spravne kedze ma hod.zarobok 75 SKK a ziadne premie odmeny by nedosiahol tak mu odstupne vypocitam ako 75x163,1 hod pri 7,5 PC. DAkujem
tych 75SKK teda 2,4895€ bude aj pravdepodobny zarobok surne
Tweety
07.05.09,05:32
Dobry den chcem sa spytat ohladom pravdepodobneho zarobku. ze ste mali . Mam zamestnanca ktory bol od 1.1.2009-31.03.2009 na PN .
1.4.2009 sme ho prepustili.
Potrebujem mu vyplatit odstupne ale neviem ci postupujem spravne kedze ma hod.zarobok 75 SKK a ziadne premie odmeny by nedosiahol tak mu odstupne vypocitam ako 75x163,1 hod pri 7,5 PC. DAkujem
tych 75SKK teda 2,4895€ bude aj pravdepodobny zarobok surne
OdpoveĎ na včera pridanú tú istú otázku máš tu:
http://www.porada.sk/t79182-p2-dohoda-o-ukonceni-pp-a-pn.html#post1036567
Feli
13.07.09,12:52
Áno môže, za určitých okolnosti:
(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),
b) z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke a o zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1); ak je daná zamestnankyni alebo zamestnancovi výpoveď z tohto dôvodu pred nástupom na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku tak, že by výpovedná doba uplynula v čase tejto materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, skončí sa výpovedná doba súčasne s materskou dovolenkou a rodičovskou dovolenkou,
c) pre iné porušenie pracovnej disciplíny [§ 63 ods. 1 písm. e)], ak nejde o tehotnú zamestnankyňu alebo ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke alebo zamestnankyňu a zamestnanca na rodičovskej dovolenke
Dobry den,
viete mi, prosim, poradit? Pisem v mene mojej znamej, ktora pracuje na strednej skole. Na jej kolegynu, ucitelku, ktora je zaroven na dochodku, uz davnejsie boli staznosti zo strany rodicov studentov, ale nikto svoju staznost a svoje vyhrady voci jej praci nechce prejavit oficialne. Vedenie skoly chce dat dotycnej vypoved. Preto by som sa chcela spytat, aky dovod na vypoved mozu uviest a ako postupovat? Ucitelka tam pracovaa uz pred nastupenim na dochodok, na dochodku je uz 6 rokov, mozno aj viac. Pracovnu zmluvu ma podpisanu na dobu neurcitu.
Dakujem.