mata1983
28.04.09,13:58
Neviem, či máme zatepliť dom alebo nie?
Prosím o Vaše skúsenosti zo zateplením domu s minerálnou vlnou /nie s polystyrénom/.
Počula som už od mnohých, ktorý majú zateplený dom polystyrénom, že majú medzi stenou a polystyrénom pleseň. Fuj!!!
misomiso
28.04.09,12:00
majú medzi stenou a polystyrénom pleseň.

A ako to zistili? Maju tam webkameru? :)
jojkoz
28.04.09,12:36
Počula som už od mnohých, ktorý majú zateplený dom polystyrénom, že majú medzi stenou a polystyrénom pleseň. Fuj!!!

Ja som pocul od ujoveho znameho zeny , ze v nemecku aj pod vatou :D

Na vznik plesni treba 2 veci, vlhkost a teplotu v takom pasme kedy skondenzuje para na vodu - nasledne zvlhne povrch a na tom sa mozu vytvorit plesne.

Pri dobrom prevedeni zateplenia (je jedno z akeho materialu) - nenastane ani jedna z moznosti - ani dostatocna vlhkost vzduchu ani teplota pri ktorej skondenzuje.
chandler
28.04.09,13:44
mata a preco chces zateplovat?

lebo susedia uz zateplili, alebo mas na to nejaky realny dovod? :)
noman1
28.04.09,18:41
musi sa to robit rozumne/ rozne muriva maju rozne hodnoty lambdu a odpor R,/teplotechnika a vytlacenie rosneho bodu z muriva von. kde si v akom teplotnom pasme.... daj si to navrhnut odbornikom napr. BAUMIT...alebo skus konkretizovat...
dracul
28.04.09,18:45
tak aj mna by zaujimalo kde sa nachcadza rosny bod ak beriem do uvahy ytong 375 a rozne hrubky polystyrenu alebo otazka znie aka hrubka je najvhodnejsia.
inac k teme: URCITE ZATEPLUJ!!!
jojkoz
29.04.09,05:19
tak aj mna by zaujimalo kde sa nachcadza rosny bod ak beriem do uvahy ytong 375 a rozne hrubky polystyrenu alebo otazka znie aka hrubka je najvhodnejsia.
inac k teme: URCITE ZATEPLUJ!!!

Najhorsie na zateplenie je dobre izolacne murivo - YTONG 375 patri medzi tie "najhorsie " na zateplenie.

Je to tym ze dobre izoluje a tym padom aby sme dostali rosny bod do izolacie - musi sa pouzit velka hrubka izolantu (bez vypoctu typujem min. 15-20 cm izolacie)

Preto je ovela vhodnejsie ( ale aj ekonomicky vyhodnejsie) na nosnu cast pouzit tenke a malo izolacne murivo ( 20 cm ytong, tehla ale kludne aj beton) a na to potom izolacia
Co sa tohto pripadu tyka rosny bod bude v izolacii isto aj pri 5 cm, ale samozrejme kvoli tepelnym stratam a aj nechcenym ziskom v lete je vhodnejsie dat vacsiu izolaciu 15+ cm.

Este co sa tyka rosneho bodu - samozrejme jeho poloha sa meni v zavislosti na teplotach z obidvoch stran - vypocet sa robi tak aby bilancia bola taka ze ak tam aj nieco v zime navlhne aby to bolo menej ako sa moze potom v lete vysusit.
mata1983
29.04.09,06:39
No my by sme radšej nezateplovali. Dom máme postavený myslím z Termobriku 38 /z Pezinských tehelní/.
Misomiso webkameru nemáme:)
Len jeden známi má zateplený dom.A keď išiel robiť nejaké dvere tak vyrezali zo zateplenia a medzi stenou a polystyrénom bola dosť hnusná pleseň.
Jojkoz - V Nemecku vraj už vyberajú aj plastové okná pretože nie sú dobré. Najlepšie sú eurookná-okná z dreva. Príroda je príroda.
Asi je to tak aj zo zateplením domu. Niekto to vymyslel. Má z toho asi dobré prachy. A samozrejme my "sprostý"ľudia sme uverili, tak teraz kupujeme a dávame vlastne do "obalu"celý dom.
A ako vlastne zistíš, či ti dobre zateplili dom??? Myslím, že je to otázka času. Niekedy domy vôbec nezateplovali a bolo dobre.
Chandler - asi zateplovať ani nebudeme. Susedia nezateplovali a sú spokojný.
jojkoz
29.04.09,07:29
Jojkoz - V Nemecku vraj už vyberajú aj plastové okná pretože nie sú dobré. Najlepšie sú eurookná-okná z dreva. Príroda je príroda.
Asi je to tak aj zo zateplením domu. Niekto to vymyslel. Má z toho asi dobré prachy. A samozrejme my "sprostý"ľudia sme uverili, tak teraz kupujeme a dávame vlastne do "obalu"celý dom.
A ako vlastne zistíš, či ti dobre zateplili dom??? Myslím, že je to otázka času. Niekedy domy vôbec nezateplovali a bolo dobre.
Chandler - asi zateplovať ani nebudeme. Susedia nezateplovali a sú spokojný.


1. Ja som to myslel ironicky - a naschval to bolo tak napisane lebo ludia su ( a vidno to aj na tomto vasom dalsom prispevku) zblbnuti hlaskami typu - a v nemecku to a hento ....

Ano vymienaju plastove okna - ale aj drevenne aj ine - za nove, krajsie, funkcnejsie .....

Priroda je priroda - podme naspat do jaskyn :D :D: D

2. O zatepleni si mozte mysliet hocijake konspiracne teorie - ale je len cisto na vas ci vam vadia faktury za teplo alebo hic v lete

3. Susedia nezateplovali a su spokojny - nuz ako pisem v bode 2 - ide len o to ci vam vadia faktury za teplo - ak nie - tak nieje o com - je to zbytocne ( aj ked teda hlavne pri starsich domoch zateplenie pomoze aj proti vzniku plesni lebo zvysi vnutornu teplotu stien .....

P.S> Kludne by som sa s vami stavil ze ti s tou plesnou pod izolaciou maju 5cm ( max. 8 cm) EPS zateplenie - lebo sak majster aj norma vravia ze to staci :D :D :D
chandler
29.04.09,09:31
mata dobre rozhodnutie :)
zateplovat treba, ak su v dome nejake problemy. plesen a tak. inac to nema ziadny zmysel. zateplenie je z hladiska energickej uspory ekonomicky najmenej efektivne. vsetko ostatne ma vacsi zmysel (novy kotol, okna, strecha atd.)
durisovad
02.05.09,13:18
Aj my sme uvazovali so zateplenim domu, Udajne zateplenim sa da usetir 20 % nakladov na vykurovanie. Dali sme si spravit kalkulaciu - zateplenie domu by stalo cca 300 tisic, uspora na kureni by bola rocne 4.400 korun. Vratilo by sa nam to za 68 rokov a to tu uz urcite nebudeme.
legolas
02.05.09,17:49
...ak máš vymenené okna za plastové, alebo euro okna tak zbytočne budeš dom zatepľovať. Momentálne je to módny trend, ale nestojí za nič, iba Ťa ošklbe o peniaze a efekt minimálny.
krvak
02.05.09,17:52
To akoze mate 22.000 korun rocne naklady? mesacne cca 2000?? to je celkom ok, to zateplenie sa nevrati. Iba ze by ste chceli zvysit komfort byvania v lete :-)
300.000 za zateplenie domu je dost. Neviem aku mate rozlohu, ale 10.5x8.5 poschodovy, nie bungalov vychadza cca na 188 tisic. (na kluc). 12 cm EPS.
durisovad
02.05.09,18:09
Rozmer domu je 13 x 9 metrov, suteren a dve podlazia. Vymenili sme kotol /Buderus/, vymenili sme aj okna a v lete ak su vynimocne horucavy, tak cez den zatvarame okna a zatahujeme zavesy, vetrame v noci, tie su tu pomerne chladne aj v lete. Viac ako 3O stupnove teploty cez den su len vynimocne.
AndrejG
03.05.09,08:19
Dali sme si spravit kalkulaciu - zateplenie domu by stalo cca 300 tisic

Este by ste mohli sami pouzit kalkulacku, alebo nebodaj hlavu, kedze ide o pocty zo zakladnej skoly a zistili by ste ze zateplit sa da ovela lacnejsie. :)
AndrejG
03.05.09,08:20
P.S> Kludne by som sa s vami stavil ze ti s tou plesnou pod izolaciou maju 5cm ( max. 8 cm) EPS zateplenie

Ano, to je presne ten problem, co sa tyka plesne.
great
03.05.09,08:29
Ja som skôr za výmenu okien a dverí. Niekoľkí naši známi si dali len vymeniť okná a dvere a sú spokojní s úsporou energie tak ako tí čo zatepľovali. Tak neviem...
Milan.Žiška
03.05.09,11:28
Otázka bola zateplovať dom alebo nie?
Pokial bol váš dom navrhnutý tak, že jeho obvodovom murive dochádza k teplotným stratám, je vhodne toto ošetriť. Riešením je zateplenie. Návrh zateplenia nie je až taký úplne jednoduchý, ako si ludia vo všeobecnosti myslia. Sú to hlavne posúdenia detailov, nie len hrúbka muriva + TI.
Samotnému zateplenie predchádza vhodné riešenie transparentných výplní ( okien, sklených stien, balkónových dverí ...), správne nastavenie kúrenia ( regulácia, alt . ekvitermika, správne dimenzie kotla ...), súčasťou zateplenia obvodového plášťa by malo byť aj zateplenie strešnej komnštrukcie , teda zateplujem všetky obalové konštrukcie.
K volbe materiálu zateplenia je rozhodujúci tepelnotechnický výpočet, ktorého súčasťou je bilancia kondenzácie vodných pár.
1.) ku kondenzácii v konštrukcii nedochádza - ideálny stav.
2.) ku kondenzácii v konštrukcii dochádza ale množstvo vody, ktoré v konštrukcii skondenzuje je schopné sa aj odpariť - stav prijateľný hlavne pre rekonštrukcie.
Minerálna vlna je "drahá", jej návratnosť je veľmi pomalá no pri použití polystyrénu je návratnosť rýchlejšia a jej použitie hlavne pre rekonštrukcie je prístupnejši.
mimotemy nie každý si môže kúpiť drahú limuzínu, ale aj lacenjšie auto mu splní tú istú službu s dostatočným komfortom.:)
3.) ku kondenzáci dochádza v konštrukcii s bilanciou zostatkovej vody a je otázkou času, kedy dôjde k jej objaveniu sa na povrch ( int.alebo ext.).
K bodu 2. treba brať na zreteľ ak dochádza ku kondenzádcii v TI je nevhodné používať ako TI nasiakavé materiály ako minerálna vlna ( vlhkosť spôsobuje pokles ich tepelnoizolačných vlastností a výpočet je skreslený).
Všetky tieto aspekty nemôže zohladniť výpočet "odborníka", je to výpočtová záležitosť, z ktorej vychádza návrh hrúbky a riešenia detailov.
durisovad
03.05.09,14:16
Este by ste mohli sami pouzit kalkulacku, alebo nebodaj hlavu, kedze ide o pocty zo zakladnej skoly a zistili by ste ze zateplit sa da ovela lacnejsie. :)

Ani pri pouziti kalkulacky a hlavy si zateplenie domu sami nespravime, takze sme sa museli obratit na odbornu firmu. A nielen na jednu, obratili sme sa na tri a cenove ponuky sa odlisovali o cca 10 tisic.
leonq
04.05.09,05:10
da sa suhlasit so vsetkym co tu bolo povedane
ale asi to najdolezitejsie pre mna je financna navratnost. a ta sa pohybuje pri zatepleni a podobne aj pri solarnych systemoch okolo desiatich rokov, co sa uz pomaly priblizuje z dobe zivotnosti niektorych zariadeni (pri solarnych zariadenia).

na druhej strane ked chcete opravit fasadu tak sa oplati uz aj zateplit

inak ma napada ze ked mam dom na hypoteku a spominane peniaze (300 tis zataplenie, 100 solar) pouzijem na predcasnu splatku uveru, na urokoch mozno usetrim viac ako na uspore energii.
chandler
05.05.09,15:00
Aj my sme uvazovali so zateplenim domu, Udajne zateplenim sa da usetir 20 % nakladov na vykurovanie. Dali sme si spravit kalkulaciu - zateplenie domu by stalo cca 300 tisic, uspora na kureni by bola rocne 4.400 korun. Vratilo by sa nam to za 68 rokov a to tu uz urcite nebudeme.

a to este musis mat vlastne peniaze a nesmie sa oteplovat :) lebo ak by nahodou oteplovanie pokracovalo tak mas problem.. a ak si na te beries hypoteku tak to nestoji 300tis ale 500-600 :)
jojkoz
05.05.09,18:13
a to este musis mat vlastne peniaze a nesmie sa oteplovat :) lebo ak by nahodou oteplovanie pokracovalo tak mas problem.. a ak si na te beries hypoteku tak to nestoji 300tis ale 500-600 :)

Hmm s tym oteplovanim by som si nebol az tak isty - aby sa potom nezaplatilo viac za klimatizaciu .... ;)
AndrejG
05.05.09,23:03
Ani pri pouziti kalkulacky a hlavy si zateplenie domu sami nespravime, takze sme sa museli obratit na odbornu firmu. A nielen na jednu, obratili sme sa na tri a cenove ponuky sa odlisovali o cca 10 tisic.

Po hodine samostudia budete vediet o zateplovani viac ako 90% firiem ktore sa tym zivia. Je to bohuzial kruta realita. Mne to bohuzial tiez robila "odborna" banda tupcov, ale len preto, ze som byval daleko od stavby a nemal som na vyber, inak by som si to robil sam a urcite by to bolo lepsie. Samotny material na dom ma stal tusim 60tis., v tom bol polystyren, sietka, kleber(jeden z najlepsich na trhu), osb dosky na podhlady, pur pena, atd...a zateploval som aj s podhladmi tusim 200-220m2.
krvaj
06.05.09,05:01
Mýtus : Po zateplení vznikajú v interiéri plesne
Tak tento mýtus je snáď kráľom všetkých mýtov o zatepľovaní.
Plesne sú nebezpečné mikroorganizmy, priamo ohrozujúce zdravie a život človeka, ich prítomnosť v dome či byte je teda skutočne nanajvýš nežiadúca.
K svojmu životu potrebujú vlhko a pokoj - to znamená, že v interéri nachádzajú svoj priestor na zavlhnutých miestach s obmedzeným prúdením vzduchu - najčastejšie v kútoch alebo za masívnymi kusmi nábytku.
Pokiaľ chceme vyriešiť problém plesní v interiéri, musíme poznať ich príčinu.
A príčina je celkom jednoduchá - nezateplené steny!
Že ako je to možné? Nuž takto:


nezateplená stena má nízky tepelný odpor, t.j. v zime sa veľmi ochladzuje - jej vnútorný povrch je veľmi studený
kritické sú miesta so zníženým prúdením vzduchu ako už spomínané kúty, miesta za nábytkom alebo miesta, kde je už i tak nízka tepelnoizolačná schopnosť steny ešte oslabená tepelnými mostami (železobetónové preklady, vence a pod.). Na týchto miestach je teplota vnútorného povrchu steny nižšia o 2-3oC oproti miestam na rovných nekrytých povrchoch!
Na miestach kde teplota povrchu poklesne pod kritickú hodnoty tzv. teploty rosného bodu (cca. 12oC v závislosti od konkrétnej teploty a vlhkosti vnútorného vzduchu), dochádza k povrchovej kondenzácii, tj. vodná para zo vzduchu sa na studenom povrchu steny zráža a mení sa na kvapalinu
Studený, vlhký povrch steny na miestach, kde je minimálne prúdenie vzduchu sa potom stáva ideálnym miestom pre život plesní a iných zdraviu nebezpečných mikrorganizmov
A ako si pomôcť?
Riešenie sa volá ZATEPLENIE:

zvýšenie tepelného odporu steny má za následok zvýšenie vnútornej povrchovej teploty steny
na teplej stene sa vodná para zo vzduchu nezráža a ostáva teda trvalo suchá
na suchej teplej stene nemajú plesne žiadnu šancu prežiť!
A na záver ešte jedna poznámka:
Pokiaľ máte vo svojom dome problém s plesňami, neštrite na hrúbke izolantu!

Dostatočná hrúbka izolantu zabezpečí potrebnú teplotu vnútorného povrchu i na kritických miestach obvodovej steny a zbaví vás tak natrvalo problémov s plesňami!