renča1
15.07.05,09:36
Ahojte poraďáci, chcela by som poprosiť o radu, ako sa v jednoduchom účtovníctve účtuje vzniknutý odpad pri materiáli. Napr:

kúpia sa parapety v metroch a narežú sa na kusy, vždy mi tam zostane odpad , ktorý sa už nedá použiť. Moja otázka znie, ako sa vyrovná odpad na sklade a nemá sa potom upraviť základ dane?

Ďakujem za rady.;)
zuzanar
15.07.05,08:08
V JÚ vedieš sklad len na kartách. Stav upravíš výdajkou s udaním dôvodu prečo si to urobila. Upravené v internej smernici. Základ nemáš ako upraviť. Pri nákupe to šlo do nákladov a to je v poriadku.
renča1
15.07.05,08:17
Zuzi lenže mi žiadnu inter.smernicu nemáme zavedenú. Takže mám na výdajke napísať, že vznik.odpad vydávam zo sklade z dôvodu, že sa už nepoužije? Chápem to dobre?
zuzanar
15.07.05,08:24
Áno. Niečo také, že je to prirodzená strata - úbytok, ktorý je nepoužiteľný. Možno by bolo dobré nejakú smernicu si stiahnuť a upraviť. Tiež som si robila z porady.
renča1
15.07.05,08:36
A ešte sa spýtam,kedˇsme platiteľmi DPH, s DPH tiež nič nerobím, nárokujem si normálne plnú sumu DPH ?
zuzanar
15.07.05,08:42
Áno. Na vstupe odpočítaš plne zaplatenú DPH.
ESTER
15.07.05,16:03
Ja by som postupovala tak, že by som odpad v úžitkovej hodnote prijala na základe príjemky do skladu. Ak vieme tento odpad predať tak potom urobím výdajku a následne faktúru pre odberateľa. Pohyb zásob v sklade v JU neovplyvňuej základ dane. Ovplyvňujú ho len príjmy a výdaje. Ešte k tej otázke vzniknutého odpadu z nakupeného materiálu a zplateného a zaúčtovaného vo výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane. O tento odpad základ dane neupravuješ, nakoľko ide o technologický úbytok vo výrobe, ktorý sa považuje už v cene zaplateného nakupeného materiálu za výdavok ovplyvňujúci základ dane.