zuzana-tatry.sk
28.04.09,15:19
Dobrý deň,
chcela by som Vás požiadať o informáciu. Naša zamesnankyňa šla do predčasného dôchodku v roku 2008, bývala mzdárka jej opravila nezdaniteľnú časť a teda jej vyšiel vysoký nedoplatok v ročnom zúčtovaní, avšak keď sme jej výsledok z ročného zúčtovania oznámili, ohradila sa, že jej v poisťovni povedali, že má nárok na nezdaniteľnú časť a nebude nič doplácať - ako je to v predčasnom dôchodku s nezdaniteľnou časťou a poistným na invalidné a v nezamestnanosti?

Ďakujem a prajem príjemný deň.:o
Farks
28.04.09,13:22
S predčasným starobných dôchodkom je to to isté ako so starobným. Zamestnávateľ neplatí poistenie v nezamestnanosti a invalidné poistenie. Čo sa týka nezdaniteľnej časti, ak jej predčasný starobný dôchodok priznali v priebehu roka, to znamená, že k 1.1. nebola poberateľom, tak má nárok na nezdaniteľnú čast.
veronikasad
28.04.09,13:30
Dobrý deň,
chcela by som Vás požiadať o informáciu. Naša zamesnankyňa šla do predčasného dôchodku v roku 2008, bývala mzdárka jej opravila nezdaniteľnú časť a teda jej vyšiel vysoký nedoplatok v ročnom zúčtovaní, avšak keď sme jej výsledok z ročného zúčtovania oznámili, ohradila sa, že jej v poisťovni povedali, že má nárok na nezdaniteľnú časť a nebude nič doplácať - ako je to v predčasnom dôchodku s nezdaniteľnou časťou a poistným na invalidné a v nezamestnanosti?

Ďakujem a prajem príjemný deň.:o
ak jej nebol predčasný dôchodok priznaný spätne k 1.1.2008, má nárok na celú NČZD za rok 2008.
mojko
11.06.09,07:05
Ahojte, mám zamestnankyňu, kt. mala PP na dobu určitú, na skrátený prac.čas. Od 01.06.2009 sme s ňou uzavreli dohodu o prac.činn., vtedy nám aj oznámila, že je na starobnom dôchodku a to od 01.04.2008. My sme jej riadne uplatňovali nezd.časť aj platili odvody. Čo s tým teraz?
veronikasad
11.06.09,07:09
Ahojte, mám zamestnankyňu, kt. mala PP na dobu určitú, na skrátený prac.čas. Od 01.06.2009 sme s ňou uzavreli dohodu o prac.činn., vtedy nám aj oznámila, že je na starobnom dôchodku a to od 01.04.2008. My sme jej riadne uplatňovali nezd.časť aj platili odvody. Čo s tým teraz?
Nárok na nezd.časť nemá, lebo bola poberatelom predč.star.dôchodku k 1.1.2009. Mala vám o tom predložiť potvrdenie. Daj si podpísať zmenu do vyhlásenia dnešným dňom a upozorni zamestnankyňu, že v ročnom zúčtovaní dane alebo v DP bude mať nedoplatok /ak jej ročný príjem prekročí 1/2 NČZD/.
Aké odvody ste platili do SP ? Informuj sa na vašej pobočke SP, už sa nerobia opravné výkazy ale naviac zaplatené poistné treba žiadať vrátenie listom.

http://www.socpoist.sk/aktuality-zamestnavatelia--neprehliadnite--informacia-o-zmene-postupu-pri-vykazovani-vymeriavacieho-zakladu-a-poistneho-na-socialne-poistenie-vo-vykaze-poistneho-na-socialne-poistenie-a-prispevkov-/1755s24827c
katka50
11.06.09,07:35
Ahojte, mám zamestnankyňu, kt. mala PP na dobu určitú, na skrátený prac.čas. Od 01.06.2009 sme s ňou uzavreli dohodu o prac.činn., vtedy nám aj oznámila, že je na starobnom dôchodku a to od 01.04.2008. My sme jej riadne uplatňovali nezd.časť aj platili odvody. Čo s tým teraz?
A podpisovala Vyhlásenie v r. 2009 ? Odkedy bola u Vás zamestnaná ?
mojko
11.06.09,10:43
Je u nás zamestnaná od r. 2007 a každý rok podpísala vyhlásenie, aj r. 2009. Ešte sa chcem spýtať, či musím žiadať od sociálky vrátenie poistného a ako to potom vysporiadať. (vrátiť zamestnancovi + účtovanie)
veronikasad
11.06.09,10:55
Je u nás zamestnaná od r. 2007 a každý rok podpísala vyhlásenie, aj r. 2009. Ešte sa chcem spýtať, či musím žiadať od sociálky vrátenie poistného a ako to potom vysporiadať. (vrátiť zamestnancovi + účtovanie)
Prečítaj si link uvedený v príspevku č. 5