zaclony
28.04.09,16:34
Chcela som sa spýtať. Som SZČO a od marca som sa musela stať plátcom DPH. Účtovníčka mi povedala, že keď nakupujem tovar z EU / bez DPH/ a predávam ho na našom území, je vlastne pre mňa drahší o 19% ako tovar, ktorý by som kupovala tu s DPH.Akosi tomu nerozumiem:
Veď ak kupujem tu, DPH mi vráti štát. To znamená, že si k základu dane pridám maržu. Z toho vyrátam 19 percent, ktoré pridám a to je moja predajná cena.
Pri tovare zo zahraničia mi štát peniaze nedá, ale DPH som aj tak neplatila dodavateľovi. Opäť mám nák.cenu bez DPH, knej pridám maržu a DPH z toho a mám predaj. cenu. Nevydím v tom rozdiel, alebo sa priznáva inak DPH ? Niečo mi asi nedochádza?
Dáša_
28.04.09,14:48
Chcela som sa spýtať. Som SZČO a od marca som sa musela stať plátcom DPH. Účtovníčka mi povedala, že keď nakupujem tovar z EU / bez DPH/ a predávam ho na našom území, je vlastne pre mňa drahší o 19% ako tovar, ktorý by som kupovala tu s DPH.Akosi tomu nerozumiem:
Veď ak kupujem tu, DPH mi vráti štát. To znamená, že si k základu dane pridám maržu. Z toho vyrátam 19 percent, ktoré pridám a to je moja predajná cena.
Pri tovare zo zahraničia mi štát peniaze nedá, ale DPH som aj tak neplatila dodavateľovi. Opäť mám nák.cenu bez DPH, knej pridám maržu a DPH z toho a mám predaj. cenu. Nevydím v tom rozdiel, alebo sa priznáva inak DPH ? Niečo mi asi nedochádza?

tvoje uvažovanie je správne. Dokonca to má tú výhodu, že za rovnaké peniaze, pri zhruba rovnakych cenách môžeš v zahraničí nakúpiť viac .

"Účtovníčka" asi chcela povedať, že ked predávaš tovar z EU, tak štátu musíš odviesť celú DPH, ked tovar zo slovenska, tak odvádzaš štátu iba rozdiel v DPH. Ale zabudla na to, že pri zahraničnom nákupe si žiadnu DPH neplatila
betka
30.04.09,19:23
Tiež jednoducho a laicky povedané.

Príklad:
Idem do AT. Cena kalkulačky (beriem do úvahy DPH napr. 20%) ZD 100€ DPH 20€. Spolu 120€.
Vytiahnem z peňaženky a zaplatím 100€ (predložím potrebné dokumenty), aby som si kúpila bez DPH. Ako sa mi to predraží?
Nijako. Veď som zaplatila len 100, namiesto 120 €.

V SR za tento tovar "doplatím" DPH, lebo je prenesená daňová povinnosť-zaplatím DU 19 € a následne si ho odpočítam 19 €. Vzťah voči ŠR zatiaľ nula.

Následne tovar predám s prirážkou, ziskom 20% občanovi, čím utržim 142,8€ od občana a zaplatím do DPH ŠR 22,8€. (120+22,8)

Z tohto môjho obchodu ŠR zarobí 3,8 € (22,8-19), čo predstavuje 19% z mojej "prirážky, zisku".


Skúška správnosti: 20% zo 100 €= 20 €x0,19=3,8 € Sedí.

Nestotožnujem sa s názorom účtovníčky, účtovníčku môžete robiť skôr Vy, pretože Vaše pochody zmýšľania sú na správnom mieste.

Pozn: Preskúšajte si svoju účtovníčku, toto by mal účtovník vedieť, aby ste náhodou nemali chybné účto, a neplatili za niekoho sankcie.