zuzkac
28.04.09,19:27
Dobry den,

dovolte mi obratit sa na Vas s prosbou o informaciu, ake su podmienky nasej krajiny pri dovoze cigar z Ameriky? Nejedna sa teda o clensky stat EU.
Je potrebne platit spotrebnu dan, t.j. 1,40 Sk/ ks, zakladna sadzba dane je 19 % zo základu dane, ako zistim zaklad?

ake su celkove podmienky pre dovoz z krajin mimo EU?

Doveziem do colneho skladu, zaplatim spotrebnu dan, a ked predam, potom platim dan DPH?

Vopred dakujem za radu.
Excise Duty
28.04.09,22:24
Dobry den,

dovolte mi obratit sa na Vas s prosbou o informaciu, ake su podmienky nasej krajiny pri dovoze cigar z Ameriky? Nejedna sa teda o clensky stat EU.
Je potrebne platit spotrebnu dan, t.j. 1,40 Sk/ ks, zakladna sadzba dane je 19 % zo základu dane, ako zistim zaklad?

ake su celkove podmienky pre dovoz z krajin mimo EU?

Doveziem do colneho skladu, zaplatim spotrebnu dan, a ked predam, potom platim dan DPH?

Vopred dakujem za radu.
Keďže cigary sú predmetom spotrebnej dane podľa zákona č. 106/2004 Z. z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov v znení neskorších predpisov, pri ich zdanení sa uplatní sadzba dane podľa ustanovenia § 6 ods. 1), a to 69,70 eura/1 000 kusov. Pokiaľ bude tovar v colnom sklade, neplatí sa nič. Až pri prepustení tovaru do režimu voľný obeh sa vyrubí clo z colnej hodnoty tovaru, k súčtu colnej hodnoty tovaru a cla sa pripočíta spotrebná daň vypočítaná podľa počtu cigár a súčet uvedených platieb je potom základom pre výpočet DPH.
zuzkac
29.04.09,14:57
velmi pekne dakujem za pomoc, teda ak tomu dobre rozumiem, napriklad doveziem 1000 ks cigar (ked teda vyjdu zo skladu), tak sa z toho plati: 1,4 Sk/ ks, t.j. 1400 Sk/ 1000 ks spotrebna dan, nasledne k tomu este 69,70 Eur/ 1000 ks, t.j. 2100 Sk/ 1000 ks, teda spolu 3500 Sk/ 1000 ks a tato ciastka tvori zaklad pre vypocet DPH, teda 19 %?

A ako je to z dovozom do SR? je vhodne zvolit si postu? tovar poslu do skladu, ako ho odtial dostanem, na zaklade ziadosti, ako vedia, ze to je moj tovar? colny sklad si mozem vybrat kde chcem, alebo je to nejako direktivne dane? ako zistia colnu hodnotu tovaru? podla papierov, ktore dostanu od odosielatela? alebo ju urcuju podla nejakych tabuliek?

prepacte, ze som to na Vas takto vsetko vychrlila, len potrebujem vediet vsetko detailne, nez sa s tym zacnem skutocne zaoberat a realizovat.

dakujem este raz.
Excise Duty
30.04.09,10:10
Žiaľ, nerozumiete tomu vôbec dobre. Veľmi zjednodušený príklad:
ak doveziete 1000 ks cigár a každá bude po prepočte z dolára na euro stáť povedzme 1 euro, potom bude colná hodnota dovezených cigár 1000 eur, táto colná hodnota je základom pre výpočet cla. To by malo byť v prípade cigár dovážaných z tretích krajín 26 %, teda 260 eur. K súčtu colnej hodnoty a cla sa pripočíta spotrebná daň, teda 69,70 eura/1000 ks cigár. Súčet týchto položiek je základom pre výpočet DPH.

1000 eur za 1000 kusov cigár – colná hodnota
260 eur clo 26 %
69,70 eura spotrebná daň
1329,70 základ pre výpočet DPH x 19 %= 252,64 eura
252,64
======
1582,34 eura

1582,34 eura je cena, na koľko vás vyjdú tie cigary, z toho 1000 eur zaplatíte dodávateľovi a 582,34 eura Slovenskej republike. Ešte raz zdôrazňujem, že ide o veľmi zjednodušený výpočet, do colnej hodnoty nie sú zahrnuté napr. prepravné náklady, ktoré pochopiteľne zvyšujú colnú hodnotu tovaru.
zuzkac
30.04.09,15:16
jasnacka,

uz mi to doslo, dakujem za vysvetlenie :-)
tak uz teraz sa trochu orientujem, takze teraz ta ekonomicka cast a mozme to rozbehnut.

Este raz srdecna vdaka za neocenitelnu pomoc.

Zuzana
katka7491
18.05.09,13:44
Dobry den,
vie mi niekto poradit, ako je to v pripade platby za sluzby - nasa spolocnost zaplatila za registraciu a elektronicke sluzby spolocnosti v Amerike. Ako je potrebne postupovat, podlieha taketo dodanie clu a DPH? Vobec sa v tejto problematike nevyznam, budem vdacna za kazdu radu.....
cicko17
28.08.11,06:48
Dobrý deň. Ja som zrejme jeden z tých menej chápavých a teda zaujímala by ma jedna vec. Aktuálne je spotrebná daň na cigary 72,86€/1000ks cigár. Zatiaľ sa mi žiaľ ale nepodarilo vypátrať ako to je pri menšom odbere povedzme 50ks. Či to zostáva v jednej kategórii "do 1000ks" a je tam SD 72,86€ alebo sa to delí počtom cigár a teda v prípade 50ks by mala byť spotrebná daň iba cca 3,64€. Celkom by mi pomohlo keby mi to tu vedel niekto objasniť, vopred ďakujem za odpovede.