Tinusha
29.04.09,07:47
Dobry den, chcela by som pekne poprosit o informaciu, ci moze zamestnavatel ukoncit so zamestnancom pracovny pomer dohodou bez udania dovodu a vyplatit zamestnancovi dobrovolne dvoj mesacne odstupne. Moze dohodu o odstupnom zakomponovat do dohody o ukonceni pracovneho pomeru? V zakonniku prace som to nenasla.
Velmi pekne dakujem, Tina
Marína
29.04.09,05:52
Ak zamestnávateľ pridá "nadstavbu" nad rámec zákona, výhodnú pre zamestnanca, nič mu v tom nebráni. Je vhodné uviesť to v dohode.
Tweety
29.04.09,05:53
Dobry den, chcela by som pekne poprosit o informaciu, ci moze zamestnavatel ukoncit so zamestnancom pracovny pomer dohodou bez udania dovodu môže a vyplatit zamestnancovi dobrovolne dvoj mesacne odstupne. môže, ale kedže na odstupné nie je zákonný nárok, bude pripočít. položkou k ZD. odstupné neb Moze dohodu o odstupnom zakomponovat do dohody o ukonceni pracovneho pomeru? V zakonniku prace som to nenasla. môže Velmi pekne dakujem, Tina

Odpovede v texte
Tinusha
29.04.09,05:59
Velmi pekne dakujem za odpovede. Ak na odstupne nie je zakonny narok, budu sa z neho musiet platit odvody? Ake ine naklady v porovnani so zakonnym odstupnym z toho pre zamestnavatela vyplyvaju? Velka vdaka, Tina
Marína
29.04.09,11:48
Velmi pekne dakujem za odpovede. Ak na odstupne nie je zakonny narok, budu sa z neho musiet platit odvody? Ake ine naklady v porovnani so zakonnym odstupnym z toho pre zamestnavatela vyplyvaju? Velka vdaka, Tina
V § 138 ods.1 písm. a),b) je taxatívne vymedzené, čo je a čo nie je vymeriavacím základom zamestnanca. Odstupné sa do VZ nezahŕňa.
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#138
dtto platí pre ZP - § 13 ods.4 písm. a)
http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#13
mzdarka renca
29.04.09,12:54
Podľa môjho názoru sa nejedná o odstupné, to je taxatívne dané v §76 Zákonníka práce, nakoľko v dohode o rozviazaní PP nebude uvedený dôvod podľa § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu.

V dohode sa môžu ode zmluvné strany dohodnúť na odmene vo výške napr. 2.násobku priemerného mesačného zárobku za výbornú prácu pre spoločnosť.
Ak by tam bolo v dohode aj uvedené, že sa jedná o odstupné, a nebude tam uvedený §, na základe ktorého je vyplatené, tak podľa mňa pri prípadnej kontrole to kontrola neuzná ako odstupné, ale ako odmenu.

Môj názor a výklad Zákonníka práce.