Viera
13.07.04,12:11
Chceli by sme prenajímať nevyužité priestory ako učebňu určenú na školenia. Cenu by sme chceli stanoviť hodinovou sadzbou na osobu. Okrem prenájmu samotného priestoru sú v cene nájmu zahrnuté aj poplatky za energiu ( elektr, plyn, voda ), poplatky za používanie výpočtovej a prezentačnej techniky, cena za obsluhu pri podávaní občerstvenia a rôzne organizačné náklady. Ako máme túto službu faktúrovať ? Sme poninní rozdeliť základ dane na samotný prenájom plochy a doplnkové služby ? Vzťahuje sa na tento typ prenájmu oslobodenie od DPH ?
Ingrid
13.07.04,12:29
Prenájom priestorov je stále oslobodený od dane podľa par. 38 odst. 3. Služby súvisiace s nájmom sú tiež oslobodené. Ak si zadefinujete v zmluve, že sú to súvisiace náklady teda sú v cene nájmu sú tiež oslobodené- par. 22 bod 2 b. Samozrejme sa môžete rozhodnúť, že všetko bude s DPH
Viera
13.07.04,12:48
Ak sa rozhodnem, že prenájom budem zdaňovať, tak neplátcovi DPH to aj tak musím faktúrovať bez DPH ? Ďakujem za odpoveď.
Luckasari
13.07.04,13:00
rozhodnutie, ci budete fakturovat najom s alebo bez DPH je len voci platitelovi, voci neplatitelovi fakturujete bez DPH
Heni
13.07.04,15:03
Ja si myslim, ze ak sa rozhodne zdanovat, tak by mala aj fakturovat s DPH vsetkym, nielen platitelom. Nerozlisuje sa, ci je odberatel platitel alebo neplatitel DPH, faktura je s danou pre vsetkych.
Luckasari
13.07.04,15:29
od 01.05. to uz tomu tak nie je, mozeme sa rozhodnut a fakturovat:
1. neplatitelom bez DPH (tu sa inac neda)
2. platitelom s DPH
3. platitelom bez DPH
§38 ods. 5 zakona o DPH
neviem, ci toto rozhodnutie netreba oznamit DU, ale to fakt si nie som ista
Heni
13.07.04,15:47
od 01.05. to uz tomu tak nie je, mozeme sa rozhodnut a fakturovat:
1. neplatitelom bez DPH (tu sa inac neda)
2. platitelom s DPH
3. platitelom bez DPH
§38 ods. 5 zakona o DPH
neviem, ci toto rozhodnutie netreba oznamit DU, ale to fakt si nie som ista
Mas pravdu, ale mozeme sa rozhodnut pre kazdeho osobitne? alebo ak sa rozhodne prenajom zdanovat - tak vsetkym, ak nezdanovat - tak tiez vsetkym?
To mi nie je jasne.
Luckasari
13.07.04,15:55
neplatitelovi mozeme fakturova LEN bez DPH - ziadne rozhodnutie
pri platitelovi sa mozeme rozhodnut:
mame 10 najomcov, 5 budem fakturovat s DPH, 5 bez DPH, je to nase rozhodnutie, alebo mozem vsetkym fakturovat s DPH, alebo mozem 3 fakturovat bez DPH a 7 s DPH
Heni
13.07.04,18:38
Luckasari, dakujem.
vladan
14.07.04,04:33
nie som si istá, či sa môžete pri platiteľoch DPH rozhodovať, ktorým s DPH a ktorým bez DPH. Ak to oznámite daňovému úradu, že si budete uplatňovať DPH, tak pri platiteľoch DPH musíte uplatniť DPH všetkým bezrozdielne. Možno sa niečo od 1.5.2004 zmenilo, ale aj tak by to nedávalo logiku, že prečo si vyberať odberateľov, ktorým naúčtujem, resp. nenaúčtujem DPH.
martina
14.07.04,04:41
Podľa mňa sa môžeš rozhodnúť či budeš fakturovať bez DPH alebo s DPH aj pri platiteľovi a aj pri neplatiteľovi DPH. Z § 38 ods. 5 nevyplýva, že neplatiteľovi musíš bezpodmienečne fakturovať bez dane. Je to na tebe. A to že nájomca je neplatič, to je iba jeho problém, teba to nemusí vôbec zaujímať.
Viera
14.07.04,05:01
V Poradcovi 10/2004 som našla výklad k prenájmu nehnuteľnosti §38, kde sa hovorí, že neplatcom DPH musím faktúrovať bez DPH a u plátcov sa môžem rozhodnúť, či to budem zdaňovať u každého jednotlivo. Čiže od 01.05.04 asi už neplatí, že keď zdaňujem, tak všetkým plátcom DPH ...
Viera
14.07.04,05:30
Náš prenájom priestorov však bude obsahovať aj prenájom výpočtovej a prezentačnej techniky. Podľa §38 ods.3 písm c, oslobodenie od dane sa nevzťahuje na prenájom trvalo inštalovaných zariadení a strojov. Neviem, či sa pod tým dajú chápať aj počítače. Ak áno , myslím, že by som potom prenájom mala rozdeliť na prenájom priestorov ( oslobodený od dane ) a prenájom PC, ktorý už oslobodený od dane nebude, alebo sa mýlim ?
bea
14.07.04,05:42
V zákone o DPH § 38 ods. 5 je uvedené, že "Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi , sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane." Takto to bolo aj doteraz, tiež sa neplatiteľovi DPH muselo fakturovať bez DPH. Teraz na rozdiel od starého zákona, nie je povedané, že treba nahlásiť svoje rozhodnutie, všetkým platiteľom fakturovať nájom s DPH, na daňový úrad a možete sa rozhodnúť u každého individuálne.

K tej druhej časti otázky - ak by ste sa rozhodli nájom fakturovať ako oslobodený od dane, nájom zariadení by som zdaňovala.

Inak, ja by som radšej fakturovala aj nájom s DPH, aby som nemusela z prijatých služieb a tovarov krátiť daň na vstupe.
Aňa
14.07.04,06:35
Súhlasím s "Bea", tiež by som postupovala takýmto spôsobom.
Janca
14.07.04,06:45
Chcela by som upozorniť na dôsledky, ak HM, pri ktorom ste si uplatnili odpocet DPH, teraz zmeníte jeho vyuzitie (nie pre seba ale na prenajom bez DPH), opraviť DPH tohoto majetku na vstupe.
Luckasari
14.07.04,08:25
urcite to je tak, ako som t napisala - mam to zo skolenia (Ing. Jurisova), aj poradca 10/2004 - vyklad zakona o DPH, aj tam je to napisane
samozrejme, nie je to vyhodne, lebo potom sa musi pocitat koeficient, ale moznost tu je
anka
14.07.04,09:26
Najom priestorov sme povinni uctovat bez DPH neplatcovi DPH, a u platcu DPH sa mozme rozhodnut ci mu budeme uctovat DPH alebo nie, plati to uz niekolko rokov!!!! od 1.5.04 nastala zmena len v tom, ze ak sa rozhodneme zdanovat najom platcovi DPH nie sme povinni to nahlasovat danovemu uradu, a ak mame viac najomcov DPH mozme sa rozhodnut, ci budeme uctovat DPH vsetkym, jednemu, alebo trom. to je na nas.
IvoM
16.07.04,07:42
Suhlas s Luckasari, treba postupovať podľa §38 odst. 5. Čiže sa môžem pri platiteľovi rozhodnúť či s DPH alebo bez. Pri neplátcovi vždy bez DPH.Pretože vypadla zo zákona povinnosť písomného oznámenia na DÚ /viď starý zákon §35 odst.4/ nie je treba túto skutočnosť oznamovať na DÚ.
Majus
16.07.04,08:23
Súhlasím s Luckasari. Od 1.5.2004 to už netreba DÚ oznámiť!

Pre vladan: týka sa to len prenájmu nehnuteľností, ktorý je od dane oslobodený: §38, ods. 5 zák.222/2004
Luckasari
16.07.04,08:45
POZOR oslobodenie sa nevztahuje na najom ubytovacich priestorov, vid §38 ods. 4 - ale to nie je tento pripad, len som na to chcela upozornit
dvd
16.07.04,09:12
zaujima ma aky postih mi hrozi, ked fakturujem najom neplatitelovi bez DPH?

(viem ze je to v rozpore so zakonom, no nam to viac vyhovuje - je jasne preco)
dvd
16.07.04,09:13
oprava neplatitelovi S DPH
dvd
16.07.04,09:20
pre chybu pisem otazku este raz:

- fakturujeme najom nebyt. priest. neplatitelovi DPH
- fakturujeme mu to s DPH (co nie je v sulade so zak.)
- aky nam za to hrozi postih???
bea
16.07.04,09:25
Mňa by to tiež zaujímalo. Mám taký prípad. Jasné, že je výhodnejšie fakturovať s DPH.
Z nášho hľadiska vlastne platíme štátu viac. Tak čo s nami?
A čo s tou firmou, ktorá je neplatiteľ DPH a platí faktúru neoprávnene vystavenú s DPH.
Môže vôbec tú DPH dávať do nákladov? Náhodou nemáte s tým niekto skúsenosti?
Milka
17.07.04,15:27
Aj ja som to takto riešila, že som fakturovala neplatičovi s DPH. Mala som aj daňovú kontrolu, ale nakoľko som štát o nič nekrátila, dopadlo všetko dobre a ja som nekrátila DPH koeficientom. Teraz však pri 19 % DPH by to bolo značné navýšenie, tak som do zmluvy dala, že všetky vedľajšie náklady /elektrinu, vodu, telefon/ si nájomca súkromník hradí sám a tak nemám na vstupe žiadne náklady, ktoré sa týkajú danej nehnuteľnosti a tým nemám čo krátiť na vstupe a nájom neplatičovi DPH účtujem podľa § 38 odst.5. Samozrejme, že som to konzultovala aj auditormi aj s daňovým úradom. Podľa nového zákona o DPH už sa nemusí nahlasovať o faktúrovaní nájmu s DPH.
dvd
19.07.04,07:42
milka, dik, som kludnejsia, ak ma este niekto skusenosti s kontrolou, pripadne radami renomovaneho auditora napiste.