Coosom
29.04.09,09:37
Ahojte,
príspevok píšem po prečítaní si zákona o DPH a jednotlivých príspevkov na porade. Všetky príspevky sa mi zdajú odlišné a neviem zhodnotiť, ktorý je pre moju situáciu správny.

Ja SK platca DPH potrebujem vyfakturovať do ČR platcovi DPH v ČR službu, ktorú som urobil na Slovensku - vytvoril som prezentáciu na počítači.
Táto prezentácia mu bude odoslaná a on ju bude používať v ČR.

Kameň úrazu vidím v tom, či je dodanie SR alebo ČR a či faktúru vystaviť s alebo bez DPH.

Vie mi prosím niekto napísať podľa ktorého paragrafu a odseku to mám faktúrovať a či s alebo bez DPH ?

Mohol by som faktúru vystavíť v EUR, alebo musím mať zriadený účet v CZ mene a fakturovať podľa aktuálneho kurzu ?

Za Váš čas a chuť Vám vopred ďakujem.
Vladimír Ozimý
29.04.09,08:32
Ahojte,
príspevok píšem po prečítaní si zákona o DPH a jednotlivých príspevkov na porade. Všetky príspevky sa mi zdajú odlišné a neviem zhodnotiť, ktorý je pre moju situáciu správny.

Ja SK platca DPH potrebujem vyfakturovať do ČR platcovi DPH v ČR službu, ktorú som urobil na Slovensku - vytvoril som prezentáciu na počítači.
Táto prezentácia mu bude odoslaná a on ju bude používať v ČR.

Kameň úrazu vidím v tom, či je dodanie SR alebo ČR a či faktúru vystaviť s alebo bez DPH.

Vie mi prosím niekto napísať podľa ktorého paragrafu a odseku to mám faktúrovať a či s alebo bez DPH ?

Mohol by som faktúru vystavíť v EUR, alebo musím mať zriadený účet v CZ mene a fakturovať podľa aktuálneho kurzu ?

Za Váš čas a chuť Vám vopred ďakujem.

internetová prezentácia je služba ktorá sa radí do § 15 ods. 8, t.j. ak to dodávate podnikateľovi so sídlom v ČR potom je prenos daňovej povinnosti na tohto odberateľa a vy vystavujete fa bez DPH. Náležitosti Fa máte uvedené v § 73 zákona o DPH
Coosom
29.04.09,09:37
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Len pre potvrdenie podľa § 75 faktúru môžem vystaviť v našej mene - EUR. Je potrebné tam niekde uvádzať konverzný kurz pre ČR, alebo ma to nemusí trápiť, ako si to on prepočíta a zaúčtuje ?

Čítal som, že na faktúru je potrebné dať vetu, na základe akého zákona sa služba fakturuje bez DPH. Túto vetu som tu nenašiel, môže byť mnou naformulovaná ?:
V zmysle zákona 222/2004 Z.z. SR, § 15 ods. 8 Vám je služba spojená s vytvorením internetovej prezentácie fakturovaná bez DPH.
babi2
29.04.09,11:11
Na faktúre sa uvedie len cena v EUR, prepočet si urobí odberateľ sám
Coosom
29.04.09,11:18
Na faktúre sa uvedie len cena v EUR, prepočet si urobí odberateľ sám
Ďakujem a náhodou nevieš mi poradiť, či tento text môže byť ? :V zmysle zákona 222/2004 Z.z. SR, § 15 ods. 8 Vám je služba spojená s vytvorením internetovej prezentácie fakturovaná bez DPH.
babi2
29.04.09,11:23
Ďakujem a náhodou nevieš mi poradiť, či tento text môže byť ? :V zmysle zákona 222/2004 Z.z. SR, § 15 ods. 8 Vám je služba spojená s vytvorením internetovej prezentácie fakturovaná bez DPH.
Áno treba uviesť, že v zmysle Zákona 222/2004 Z...../tak ako píšeš/ je daňová povinnosť prenesená na odberateľa
Vladimír Ozimý
30.04.09,10:04
Ďakujem a náhodou nevieš mi poradiť, či tento text môže byť ? :V zmysle zákona 222/2004 Z.z. SR, § 15 ods. 8 Vám je služba spojená s vytvorením internetovej prezentácie fakturovaná bez DPH.

text nie je zrovna najšťastnejší. To čo máte uviesť vo faktúre prečo to oslobodzujete je uvedené v § 73 ods. 2 písm. h) t.j. mali by ste tam uviesť

a) buď odvoláku na články smernice 193 - 196 smernice Rady 2006/112/ES
b) alebo jednoduchú vetu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.

Odvolávka na § 15 sa už od 1.1.2008 zrušil...
má to svoje logické opodstatnenie, pretože ide o zjednotenie informácii, pretože zahraničné spoločnosti nemuseli mať znalosť o týchto paragrafoch a preto dochádzalo častokrát k problémom (dochádza doteraz) k správnemu posúdeniu či dochádza alebo nedochádza k prenosu daňovej povinnosti na odberateľa...
nika224
05.05.09,10:03
Ak by som Vás mohla poprosiť - ako napísať odvolávku, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná v angličtine?
Coosom
05.05.09,12:44
Budem sa opakovať, ale chcem to mať vyznačené zvýrazňovačom v zákonoch, pre prípad kontroly, alebo pre prípad vrátenia sa k tomu.

Po prečítaní príslušných zákonov:
Zákon 222/2004
Internetová prezentácia spadá pod § 15/8i - elektronicky dodávané služby.
§ 15/12 je rozpísané, ktoré sú to elektronické služby ( webové stránky, dodanie programového vybavenia..) a teda miestom dodania služby je miesto, kde má odberateľ sídlo, miesto podnikania, alebo prevádzkareň.
V mojom prípade je miestom dodania služby ČR.

Ktorý § hovorí o tom, že táto služba je oslobodená od dane, ak je dodávaná do iného štátu v ktorok vzniká táto povynnosť ?

Neviete, spadá pod § 15/8 služba, el. program dodávaný prostredníctvom licenčnej zmluvy autorom programu a je teda tiež oslobodená od DPH ?
nika224
06.05.09,10:05
Ak by som Vás mohla poprosiť - ako napísať odvolávku, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná v angličtine?
Prosím, nenájde sa nikto, kto píše túto odvolávku na fa v AJ?
mandula
06.05.09,15:47
Ak by som Vás mohla poprosiť - ako napísať odvolávku, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná v angličtine?

Prechod daňovej povinnosti dph na príjemcu služby/faktúry:
Transition of the VAT-tax liability according to UstG (VAT Tax Act) to the receiver of the service/invoice.
Lianka
06.05.09,16:15
Aj takuto odvolavku som nasla:

„According Article 196 Council Directive 2006/112/EC of 28 November 2006 as amended by Council Directive 2006/138/EC, person liable for tax payment is person, to whom services are supplied."

Neviem, zial najst, povodny prispevok.
Coosom
06.05.09,16:19
Budem sa opakovať, ale chcem to mať vyznačené zvýrazňovačom v zákonoch, pre prípad kontroly, alebo pre prípad vrátenia sa k tomu.

Po prečítaní príslušných zákonov:
Zákon 222/2004
Internetová prezentácia spadá pod § 15/8i - elektronicky dodávané služby.
§ 15/12 je rozpísané, ktoré sú to elektronické služby ( webové stránky, dodanie programového vybavenia..) a teda miestom dodania služby je miesto, kde má odberateľ sídlo, miesto podnikania, alebo prevádzkareň.
V mojom prípade je miestom dodania služby ČR.

Ktorý § hovorí o tom, že táto služba je oslobodená od dane, ak je dodávaná do iného štátu v ktorok vzniká táto povynnosť ?

Neviete, spadá pod § 15/8 služba, el. program dodávaný prostredníctvom licenčnej zmluvy autorom programu a je teda tiež oslobodená od DPH ?

A na toto nevie nikto konkrétny zákon ?
Bol som dnes na DÚ, ale moja daňová poradkyňa ma odbila, že mám isť na iné oddelenie a tam nevedeli .. že mám isť za poradkyňou.. Asi som prišiel až veľmi poobede - 15:00....
Lianka
06.05.09,17:40
Uz ti odpovedal Vladmir Ozimny v predchadzajucich prispevkoch.

§ 15, http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#15

(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú
a) reklamné služby,
b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
c) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
d) prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv,
e) pridelenie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov
g) telekomunikačné služby,
h) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
i) elektronicky dodávané služby,
j) prenos emisných kvót pre skleníkové plyny,
k) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb.

Od 1.3.2009 je novelizacia zakona, ale tejto casti by sa dotykat nemala.
Coosom
06.05.09,18:45
Ďakujem Lianka za záujem odpovedať.
Informácie som si zaznačil ako potvrdené, ale ostáva otvorená otázka :

Ktorý § hovorí o tom, že táto služba je oslobodená od dane, ak je dodávaná do iného štátu v ktorok vzniká táto povynnosť ?
Všade to čítam, ale prečo sa všade odvoláva na §15/7,8 ale nikde sa nespomenie, ktorý § hovorí o oslobodení práve týchto služieb ?
Čítam dookola §47 -Oslobodenie dane pri vývoze tovaru a služieb ale neviem nájsť správny odstavec.. Najviac sa mi pozdáva 1, ale ten hovorí o dodaní tovaru nie služby, alebo to tam zabudli napísať ?

Tiež som niekde čítal, že osoba, ktorej sa tovar alebo služba dodáva musí byť platiteľom DPH v krajne, kde sa tovar dodáva, inak sa jej tovar alebo služba dodáva s DPH, ale neviem to nájsť..

Chcem si to totiž vyznačiť priamo do zákona a odvolávať sa na to.. pri použítí.., keď budem fakturovať tieto služby..
Lianka
06.05.09,19:21
Ze by toto?

§ 2 Predmet dane

(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.

(2) Na účely tohto zákona je
a) tuzemskom územie Slovenskej republiky,
b) zahraničím územie, ktoré nie je tuzemskom,
c) územím Európskych spoločenstiev tuzemsko a územia ostatných členských štátov, ktoré sú zákonmi týchto členských štátov vymedzené na účely dane ako tuzemsko týchto členských štátov,
d) územím tretích štátov územie, ktoré nie je územím Európskych spoločenstiev.
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html

Co nie je uvedene, nie je predmetom dane, t. j. nepodlieha sadzbe 19% DPH. V tvojom pripade je miesto dodania sluzby zahranicie (stat EU), tvoje sluzby preto nepodliehaju slovenskej sadzbe DPH.