Anka Barankova
29.04.09,09:53
dobry den,
prosim vedel by mi niekto poradit ci je mozne zvratit na zaklade nejakeho zakona skutocnost, ze zamestnavatel nam chce skratit klasicky pracovny tyzden o 1 den co je vraj 80% pracovneho casu. Oznamil nam, ze takto by sme mali pracovat do odvolania - s ucinnostou od 1.5.2009.

Viem, ze by to malo byt zrealizovane prostrednictvom vzajomne pisomnej dohody. Netusim vsak, ci bude v tomto pripade zamestnavatel za nas platit odvody a aka bude nasa mzda za den, ktory nebudeme v praci.
V pripade, ze dohodu nepodpiseme, musi nam vyplatit odstupne ( ak zrusi prac. pomer okamzite ) alebo nam bude plynut 2 mesac.vypoved. lehota, pocas ktorej nam musi zamestnavatel garantovat platobne a ostatne podmienky na zaklade pracovnej zmluvy? Prac. zmluvu mame na dobu neurcitu, v tejto firme pracujem 1 rok a mesiac. Co by ste nam odporucili?
Velmi pekne dakujem za skore ifno!!!
Anka
ivka70
29.04.09,08:05
Skratit vam uvazok moze iba na zaklade dohody s vami, nemoze to byt jednostranny ukon.
Ak vam skrati uvazok, adekvatne k tomu ma pravo skratit aj plat.

Ak s tym suhlasit nebudete, plati to, co je v povodnej pracovnej zmluve.
V pripade vypovede z nadbytocnosti /ktora by pravdepodobne nasledovala po nepodpisani dohody o skrateni uvazku/, zacinaq plynut vypovedna doba od prveho dna nasledujuceho mesiaca a je vo vasom pripade dvojmesacna + dvojmesacne odstupne.
Mozete sa dohodnut na ukonceni prac.pomeru aj okamzite, pricom narok na odstupne nezanika a mal by byt dohodnuty v dohode o ukonceni prac. pomeru.

Pokial pre vas nebude mat zamestnavatel pracu pocas vypovednej doby, ma moznost za urcitych podmienok /odbory/, nechat vas doma a platit vam 60%.
Ma aj moznost vam dat vycerpat dovolenku.