Scofieldová*
29.04.09,10:48
Manžel má z bývalého manželstva syna, ktorý žije s matkou. Majú medzi sebou veľké nezhody, ktoré vyústili až do toho, že syn chce ísť bývať k nám - okamžite. Ako máme vyriešiť výživné? Informovali sme sa na sociálke, syn bude mať v lete osemnásť a ak by sme vraj aj podali predbežné opatrenie na určenie výživného, súd sa tým vraj pre jeho vek nebude zaoberať, ak nemáme dôkazy o fyzickom alebo psychickom týraní. Samozrejme, podáme návrh na zverenie do osobnej starostlivosti, ale to sa môže ťahať mesiace.
To máme akože teraz platiť naďalej jeho matke, keď bude syn u nás???
Mária27
29.04.09,09:12
Predbežné opatrenie vydá súd do 24 hodín, doručiť rozhodnutie stačí neskôr. Matke nemusíte platiť, ak by to žiadala, bolo by to bezdôvodné obohatenie a proti dobrým mravom.

Občiansky súdny poriadok
§ 75a

(1) Ak sa ocitne maloleté dieťa bez akejkoľvek starostlivosti alebo ak je jeho život, zdravie alebo priaznivý vývoj vážne ohrozený alebo narušený, súd bez návrhu alebo na návrh orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately podľa osobitných predpisov predbežným opatrením nariadi, aby bolo maloleté dieťa dočasne zverené do starostlivosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorú v uznesení určí.

(2) Pri nariadení predbežného opatrenia podľa odseku 1 nemusí byť maloleté dieťa zastúpené. Ak maloletý nemá zákonného zástupcu alebo ak zákonný zástupca nemôže maloleté dieťa v konaní zastupovať, ustanoví súd maloletému dieťaťu opatrovníka bezodkladne po uskutočnení výkonu predbežného opatrenia.

(3) Uznesenie o nariadení predbežného opatrenia podľa odseku 1 sa doručuje účastníkom až pri jeho výkone. Účastníkom, ktorí neboli pri výkone uznesenia prítomní, uznesenie spolu s vyrozumením, že sa jeho výkon uskutočnil, doručí dodatočne súd príslušný podľa § 88 ods. 1 písm. c).

(4) Predbežné opatrenie podľa odseku 1 trvá najmenej počas troch mesiacov od jeho vykonateľnosti; ak bolo pred uplynutím tejto lehoty začaté konanie vo veci samej, predbežné opatrenie trvá a zanikne, len čo je rozhodnutie vo veci samej vykonateľné.
bobiku
29.04.09,09:21
to, že má dieťa nezhody s matkou (a nevieme ani o aké ide, a ktoré 17 ročné dieťa občas nejaké nemá), neznamená, že Odbor sociálnej pravnej ochrany detí a sociálnej kurately môže rozhodnuť o zverení dieťaťa do osobnej starostlivosti inej osoby. Nie je to také jednoduche. Predbežné opatrenie súdu musí byť vydané na základe overeného dôvodu a OSPODaSK musí mať dôvod na také radikálne riešenie ako je odobranie dieťaťa z osobnej starostlivosti rodiča. A nezhody s matkou to určite nie sú, ved hádam neohrozuje jeho život. Nepíšete presne o aké problémy medzi chlapcom a matkou ide. ako píšete bude mať 18 a potom sa môže sám rozhodnúť s kým bude. a čo sa týka výživného pozrite si tu na porade je kopec odkazov na tému výživné pre plnoleté deti. Dovršenie plnoletosti neznamená ukončenie nároku na výživné.
ivka70
29.04.09,09:26
to, že má dieťa nezhody s matkou (a nevieme ani o aké ide, a ktoré 17 ročné dieťa občas nejaké nemá), neznamená, že Odbor sociálnej pravnej ochrany detí a sociálnej kurately môže rozhodnuť o zverení dieťaťa do osobnej starostlivosti inej osoby. Nie je to také jednoduche. Predbežné opatrenie súdu musí byť vydané na základe overeného dôvodu a OSPODaSK musí mať dôvod na také radikálne riešenie ako je odobranie dieťaťa z osobnej starostlivosti rodiča. A nezhody s matkou to určite nie sú, ved hádam neohrozuje jeho život. Nepíšete presne o aké problémy medzi chlapcom a matkou ide. ako píšete bude mať 18 a potom sa môže sám rozhodnúť s kým bude. a čo sa týka výživného pozrite si tu na porade je kopec odkazov na tému výživné pre plnoleté deti. Dovršenie plnoletosti neznamená ukončenie nároku na výživné.
Mali sme v rodine 15 rocne dieta, ktore sa rozhodlo zit s otcom a nie s matkou, ktorej bolo pridelene.

Ani policia ani socialny odbor nemohli voci jeho rozhodnutiu urobit nic.
Pokial sa otec o neho staral, nezanedbaval jeho vychovu, posiela ho do skoly a dieta vyhlasilo, ze je u neho dobrovolne, malo pravo zostat u otca.

Takze uz 15 rocne dieta moze rozhodnut o sebe. Tak nam to vysvetlili aj na policii.
Scofieldová*
29.04.09,09:26
To, čo bude po jeho osemnástke, je mi jasné. Chlapec sa však už k matke vrátiť NECHCE. Čo sa týka ich vzťahu - permanentne po ňom vrieska, používa vulgarizmy, prestala mu variť, žehliť... Aj keď sa to možno zdá malicherné, chalan to už nechce znášať. Ale nemáme žiadny relevantný dôkaz na súd.
Čo máme teda robiť? Chalan, aj keď nechce, musí žiť s ňou ešte štyri mesiace???
Mária27
29.04.09,09:31
Zobrať chlaspca na sociálne, oni budú vedieť, ako ďalej.
Scofieldová*
29.04.09,10:18
No veď na sociálke sme boli a ešte aj pôjdeme, ale oni sa vyjadrili tak, že sa neoplatí dávať predbežné opatrenie, že to sudca vzhľadom na jeho blízku osemnástku nebude riešiť. Nechce sa nám ešte štyri mesiace platiť len tak jeho materi a zaplatiť jej tým letnú dovolenku pri mori, keď my ledva žijeme s obrovskou hypotékou.
Mária27
29.04.09,11:40
Sudca to riešiť musí - okamžite. Matke platiť nemáte za čo. Keby si to vymáhala súdne, dosvedčí aj syn.
bobiku
29.04.09,11:56
Súd takéto veci rieši na základe podania OSPODaSK nariadením na vykonanie predbežného príp. výchovného opatrenia. ale aj tento odbor môže konať len na základe prešetrenia uvedenej situácie v rodine. Ved predsa nemôžu zobrať niekomu dieťa (aj ked ono to veľmi chce), len na základe nepodložeńých informácií. (dôkazy ako ste uviedli nemáte. Viete vy tu podávate len pohľad z vašej strany a bolo by zaujimavé vedieť čo si o tom myslí jeho mama. Ja osobne robím v tejto oblasti amôžem vám povedať, že niekedy si rodičia vedia robiť navzájom veľmi zle a nebývajú k sebe objektívny. Stretla som už veľa prípadov, kde dieťa tvrdilo ako ho chu´da rodič trápi, ale išlo len o jeho rebéliu voči rodičovi. Takže vo vašom prípade počkajte kým dovŕší 18 rokov a aj ked potom bude chcieť bývať s vami, tak OK. Len, aby sa aj z Vás nestali tí "zlí" rodičia. A nezabúdajte, že dieťa potrebuje oboch rodičov,nech už sú podľa vás akýkoľvek.
arizona
29.04.09,13:30
Manžel má z bývalého manželstva syna, ktorý žije s matkou. Majú medzi sebou veľké nezhody, ktoré vyústili až do toho, že syn chce ísť bývať k nám - okamžite. Ako máme vyriešiť výživné? Informovali sme sa na sociálke, syn bude mať v lete osemnásť a ak by sme vraj aj podali predbežné opatrenie na určenie výživného, súd sa tým vraj pre jeho vek nebude zaoberať, ak nemáme dôkazy o fyzickom alebo psychickom týraní. Samozrejme, podáme návrh na zverenie do osobnej starostlivosti, ale to sa môže ťahať mesiace.
To máme akože teraz platiť naďalej jeho matke, keď bude syn u nás???


To, čo bude po jeho osemnástke, je mi jasné. Chlapec sa však už k matke vrátiť NECHCE. Čo sa týka ich vzťahu - permanentne po ňom vrieska, používa vulgarizmy, prestala mu variť, žehliť... Aj keď sa to možno zdá malicherné, chalan to už nechce znášať. Ale nemáme žiadny relevantný dôkaz na súd.
Čo máme teda robiť? Chalan, aj keď nechce, musí žiť s ňou ešte štyri mesiace???
Myslím, že sú to silné slová. Keby takmer 18 ročného chalana psychicky a fyzicky týrala jeho matka, asi by už dávno zbalil "caky -paky" a odišiel k otcovi:rolleyes: Neriešil by akékoľvek papierovačky.
Nepíšeš, ako dlho trvá to "týranie". Ak dávnejšie, tak kde ste boli doteraz? Doteraz sa o neho dobre starala?
Ak to trvá kratšiu dobu, tak možno matka má dôvod na nejaké vrieskanie.:confused:
Možno sa zmenilo synove správanie,možno má matka iné (napr. finančné,či zdravotné ) problémy a namiesto pomoci od syna sa dočkala nevďaku atď.


No veď na sociálke sme boli a ešte aj pôjdeme, ale oni sa vyjadrili tak, že sa neoplatí dávať predbežné opatrenie, že to sudca vzhľadom na jeho blízku osemnástku nebude riešiť. Nechce sa nám ešte štyri mesiace platiť len tak jeho materi a zaplatiť jej tým letnú dovolenku pri mori, keď my ledva žijeme s obrovskou hypotékou.
Výživné sa platí na dieťa. Nech je akokoľvek vysoké, málokedy pokryje všetky náklady. Samozrejme opatera,čas strávený výchovou, prispôsobovaniu sa osamelého rodiča dieťaťu sa zaplatiť,ani vyčísliť nedá...
Z tej Tvojej poslednej vety cítiť obrovskú nenávisť a hnev.
Ak sa aj pred chlapcom vyjadrujete o jeho matke v hneve a s nadávkami, ver, že synovi to na psychike nepridá a raz sa Vám to môže vrátiť.Je to predsa len jeho matka...
Mária27
29.04.09,17:15
Nemôžeme jednoznačne tvrdiť ani jedno, ani to odignorovať s tým, že deti trucujú. každá strana zvykne zveličovať, preto treba jeho názor rešpektovať, resp. aj prešetriť. Čo už pomôže, že tam zostane ešte 4 mesiace? Poznám prípad, kde chlapcovo sťažovanie dlho ignorovali a teraz má ťažké psychické následky.

Keď chlapec dovŕši 18, otec podá na zrušenie výživného a chlapec si musí si podať o výživné od matky. Myslíte, že to bude pre neho príjemné? Ďalšia trauma. A vezme to ďalší čas.

Keď sa berie názor maloletého pri rozvode, môže sa vziať aj teraz. Nebudeme tu odsudzovať otca s manželkou, ktorí nenamietajú a sú ochotní sa o neho starať. Nakoniec, oni sa len informujú, či majú platiť výživné ďalej, alebo to má byť opačne.

Zákon o rodine
§ 43

(1) Maloleté dieťa, ktoré je schopné s ohľadom na svoj vek a rozumovú vyspelosť vyjadriť samostatne svoj názor, má právo vyjadrovať ho slobodne vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú. V konaniach, v ktorých sa rozhoduje o veciach týkajúcich sa maloletého dieťaťa, má maloleté dieťa právo byť vypočuté. Názoru maloletého dieťaťa musí byť venovaná náležitá pozornosť zodpovedajúca jeho veku a rozumovej vyspelosti.

§ 24
(3) Súd pri rozhodovaní o výkone rodičovských práv a povinností alebo pri schvaľovaní dohody rodičov vždy prihliadne na záujem maloletého dieťaťa, najmä na jeho citové väzby a vývinové potreby a stabilitu budúceho výchovného prostredia.




Prečítaj ešte raz pozorne ustanovenia obč. súdneho poriadku: ...súd bez návrhu alebo na návrh orgánu ...
Ani nevidím že by sa pred chlapcom vyjadrovali o jeho matke v hneve a s nadávkami!
iriska
30.04.09,05:23
Videla som aj prípad, keď došlo k pojednávaniu o výživné (neviem, či to bolo zvýšenie,zníženie alebo čo) kde súd určil, že za istého pol roka otec nemusí platiť výživné k rukám matky dieťaťa, lebo v tom čase bola preukázateľne mimo domácnosť a o dieťa sa preukázateľne staral toho pol roka on.
bobiku
30.04.09,06:05
Je pekné sa odvolávať na nejaké vytiahnuté paragrafy zo zákona, ale ja som priamo z praxe a na súde som neraz ako kolízny opatrovník zastupovala dieťa na súde. Takže viem, že neraz všetko vyzerá inak z podania otca dieťaťa a inak z pohľadu podania matky. Tiež som citila zo slov "scofieldovej" určitú dávky nenávisti ku matke dieťaťa. myslím si, že nato nemá právo. Ona nie je matkou a ani mi tu nedokážeme na základe jednostranných informácií objektívne určiť kde je pravda. Toto sú veci zložité a neraz sú v skutočnosti úplne iné. Chlapec môže mať s mamou naozaj len momentálne obdobie, ved on je v puberte a v tomto období sú nedorozumenia úplne bežné. Veľa krát som vo svojej praxi riešila prípady, ked nám dieťa na úrad nahlásilo, že ho doma týrajú (a fakt to podalo úplne vierohodne) a nakoniec sa zistilo, že to boli len veku zodpovedajúce nedorozumenia.
Mária27
30.04.09,06:29
Je pekné sa odvolávať na nejaké vytiahnuté paragrafy zo zákona, ale ja som priamo z praxe a na súde som neraz ako kolízny opatrovník zastupovala dieťa na súde. Takže viem, že neraz všetko vyzerá inak z podania otca dieťaťa a inak z pohľadu podania matky. Tiež som citila zo slov "scofieldovej" určitú dávky nenávisti ku matke dieťaťa. myslím si, že nato nemá právo. Ona nie je matkou a ani mi tu nedokážeme na základe jednostranných informácií objektívne určiť kde je pravda. Toto sú veci zložité a neraz sú v skutočnosti úplne iné. Chlapec môže mať s mamou naozaj len momentálne obdobie, ved on je v puberte a v tomto období sú nedorozumenia úplne bežné. Veľa krát som vo svojej praxi riešila prípady, ked nám dieťa na úrad nahlásilo, že ho doma týrajú (a fakt to podalo úplne vierohodne) a nakoniec sa zistilo, že to boli len veku zodpovedajúce nedorozumenia.

Tak neraguj jednostranne, každý prípad je iný.

A neviem prečo by nemohlo teraz bývať dieťa zase u otca, o čo tá matka príde? Je to dieťa oboch rodičov, môže bývať kde chce - ak ho chcú obaja.
Scofieldová žiadnu nenávisť neprejavuje, skôr sa dá oceniť jej snaha problém riešiť a dieťa prijať.
Mária27
30.04.09,07:18
Videla som aj prípad, keď došlo k pojednávaniu o výživné (neviem, či to bolo zvýšenie,zníženie alebo čo) kde súd určil, že za istého pol roka otec nemusí platiť výživné k rukám matky dieťaťa, lebo v tom čase bola preukázateľne mimo domácnosť a o dieťa sa preukázateľne staral toho pol roka on.

Presne tak - píšem to hneď v druhom príspevku: ak by to žiadala, bolo by to bezdôvodné obohatenie a proti dobrým mravom.
bobiku
30.04.09,09:33
ja sa neprikláňam na žiadnu stranu, ale z praxe som už veľmi opatrná pri vyjadrovaní názorov nakoľko pravda býva skoro vždy niekde uprostred. A trvám na tom, že scofieldova sa jadrovala dosť neuctivo o mame chlapca a ked sa takto vyjadruje aj pre ním tak to je fakt super prístup. Mala by riešenie nechať na rodičoch, prípadne ostatnej rodiny chlapca. Ako by bolo jej keby sa jej niekto staral a mudroval do výchovy jej detí (tobôž manželka exmanžela). toto sú veľmi háklivé záležitosti. a podotýkam, že by bolo zaujímavé počuť názor druhej strany. takto na to v podstate nemám žiaden názor, len som upozornila že veci vzťahové sú zložité a u pubertiakov z rozvedených manželstiev zvlášť
Scofieldová*
30.04.09,11:03
Nuž, neviem odkiaľ niektorí zobrali, že cítim voči jeho matke nenávisť. To určite nie, ale je pravda, že ju nemám rada kvôli x veciam, ktoré nám už v minulosti urobila a ktoré tu rozoberať nechcem. Chcela som len PRÁVNU RADU, nie moralizovanie. Arizona, neviem, kde si nabrala, že chlapec je týraný. To som nikdy nespomenula. Problémy, ktoré on opisuje, pretrvávajú podľa neho už rok, my s mužom sme mu viackrát povedali, že ak sa rozhodne ísť bývať k nám, vždy bude vítaný. Rozhodol sa tak až teraz, nakoľko sa údajne situácia vystupňovala. Ja osobne si myslím, že by to kľudne u matky do tej osemnástky zvládol, ale jeho otca to samozrejme mrzí, že chlapec sa tam trápi. A tiež som počula v telefóne jeho hlas, keď otca prosil, aby išiel na sociálku a riešil to.
Ďakujem za všetky rady, rieši to už právnik a hneď v pondelok podáme predbežné opatrenie na súd.
Scofieldová*
30.04.09,11:10
"Bobiku" - ja sa do výchovy syna absolútne nemienim montovať, ak ma o to nepožiadajú. A NIKDY som sa pred ním nevyjadrovala neúctivo o jeho mame, ani ja, ani jeho otec, aj keď by si to niekedy naozaj zaslúžila. Syn si ju nahral na mobil, keď po ňom vrieskala, že je pankhart vy....ný, že nie je jej syn a pod. Myslím si, že to dosť svedčí o úrovni druhej strany.
bobiku
30.04.09,14:27
ja netvrdím, že nemáte pravdu, ale znova sa trapne opakujem každá vec má dve strany a mama je mama, aj ked táto asi nebude tá z tých najlepších. Prajem vám, aby ste to vyriešili čo najpokojnejšie a najcitlivejšie zo zreteľom na záujem chlapca.