Peter2010
29.04.09,11:06
Ak mam ako zamestnanec uzavretu zmluvu o Zvysovani kvalifikacie,
v ktorej je okrem ineho ze musim po skonceni studia zotrvat 2 roky v pracovnom pomere, a ak tuto podmienku porusim (co sa udeje), tak mam v zmluve bod:

4. Pre pripad, ze by zamestnanec tento zavazok nesplnil, je povinny uhradit zamestnavatelovi naklady v rozsahu troch stvrtin celkovej sumy nakladov. Vynaložené náklady pozostávajú z poskytnutej náhrady platu odvodov do poistných fondov za zamestnávateľa a zamestnanca za čas pracovného voľna v súvislosti so zvyšovaním si kvalifikácie.

Co znamena tato veta v preklade?
Podla coho mi zamestnavatel vyrata sumu ktoru musim uhradit ak nesplnim zotrvanie v prac. pomere? Za predpokladu ze moj priem. cisty mesacny plat je cca 500€, a pocas dvoch rokov mam 50dni volna. Jasne ze presne mi to nenapisete, ale ako sa to rata?
Vydeli sa suma 500€/20dni a dostaneme na jeden den 25€ + si k tomu prirataju odvody? Dakujem za odpoved.
mzdarka renca
29.04.09,13:15
Ak mam ako zamestnanec uzavretu zmluvu o Zvysovani kvalifikacie,
v ktorej je okrem ineho ze musim po skonceni studia zotrvat 2 roky v pracovnom pomere, a ak tuto podmienku porusim (co sa udeje), tak mam v zmluve bod:

4. Pre pripad, ze by zamestnanec tento zavazok nesplnil, je povinny uhradit zamestnavatelovi naklady v rozsahu troch stvrtin celkovej sumy nakladov. Vynaložené náklady pozostávajú z poskytnutej náhrady platu odvodov do poistných fondov za zamestnávateľa a zamestnanca za čas pracovného voľna v súvislosti so zvyšovaním si kvalifikácie.

Co znamena tato veta v preklade?
Podla coho mi zamestnavatel vyrata sumu ktoru musim uhradit ak nesplnim zotrvanie v prac. pomere? Za predpokladu ze moj priem. cisty mesacny plat je cca 500€, a pocas dvoch rokov mam 50dni volna. Jasne ze presne mi to nenapisete, ale ako sa to rata?
Vydeli sa suma 500€/20dni a dostaneme na jeden den 25€ + si k tomu prirataju odvody? Dakujem za odpoved.

Preklad:
V čase, keď si budeš čerpať platené študijné voľno máš určitú mesačnú mzdu, ktorá sa môže aj meniť, napr. zvýšenie, zníženie mzdy.
Vychádza sa z hrubej mesačnej mzdy. Napr. si mal tento mesiac mesačnú mzdu 1000€ a mesiac mal 22 prac. dní a pri dennom úväzku 8hod. je to 176 hodín.
Zamestnávateľ ti napr. poskytol v tomto mesiaci 4 dni štúdijného voľna, čo je 32 hod.
Výpočet:
napr. tvoja priemerná hod. mzda je 5,80€. 5,80 x 32 = 185,60€
to je hrubá mzda za preplatené a poskytnuté štúdijné voľno. Z tejto sumy zamestnávateľ za teba odvedie poistné do SP a ZP, čo je v sumáre 35,2%.
35,2% zo sumy 185,60 = 65,33 (neprepočítavala som každé poistné zvlášť)
Zamestnávateľove náklady za 4 dni štud. voľna v apríli:
185,60 + 65,33 = 250,93€
3/4 z 250,93 = 188,20€ - tuto sumu by si musel vrátiť len za poskytnuté 4 dni.
Pravdepodobne pôjde o oveľa vyššiu čiastku, nakoľko ti zamestnávateľ poskytne oveľa viac voľna, ako 4 dni.