dabratranec
29.04.09,12:29
Ahojte, môže mi niekto poradiť ako je to s povoleniami pri inštalácii tč voda-voda. Je tam treba povolenie od správy tokov alebo podobne? Kto už tým prešiel? Mám 17m studňu s výdatnosťou 0,66l/s a vsakovaciu kopanú studňu 800mm priemer s hĺbkou 7m. Som z Čachtíc.
fiunko
29.04.09,13:08
ahoj, ja som tiež uvažoval o tepelnom čerpadle (vzduch -voda) ale po dostaní sa do problematiky som pochopil jedno. elektrárne svoju zvýhodnenú sadzu D11 zvyšujú ročne o cca 18% tak si to prerátaj, plus či máš veľkú alebo malú domácnosť lebo kWh stojí 2,82/3,55SK. elektrárne tým predlžujú návratnosť:-(
mvlko
29.04.09,20:18
Zdravim, ja budem mat system voda-voda. Zakladom je:
- 2 studne
- 1 studna cerpacia (cerpacia skuska by mala preukazat aspon 1l/s)
- 1 studna vsakovacia (musi pohltit vsetku vycerpanu vodu z prvej studne bez velkeho zvysenia hladiny)
- odstup studni od seba musi byt min. 12m
- chemicka skuska vody musi potvrdit nezavadnost vody, inak treba vodu upravovat
- co sa tyka povoleni, mal by si mat studne poriesene cez vodopravny projekt schvaleny odborom zivotneho prostredia v ktorom bude vyratany potrebny cerpaci vykon studni.

Toto ked mas neni problem mat TC systemu voda-voda.
To co pise fiunko je sice pravda, ale TC je pre mna rozumnejsia investicia ako plyn. Nikto nevie ake budu ceny energii o par rokov a tak predpoklady navratnosti su dost tazke...
dabratranec
30.04.09,08:31
To je pravda Mvlko, s tým plynom je to na kočku ale plynový kotol+plynovú prípojku sa pravdepodobne oplatí mať keď bude nedostatok plynu. Štát odštartuje plynové šrotovné - zruš prípojku, dones kotol a dostaneš dotáciu napr. 2.000 EURO... No koniec fantáziám (ale reálne to bude
). Prosím ťa povedz mi čo-to o tých vybavovačkách. Ja som bol u nás na úrade-štátna vodná správa alebo tak nejak a dostal som nasl. inštrukcie 1. hydrogeol. prieskum, 2. projekt, keďže ide o vodnú stavbu, 3. zmena projektu keďže mám plynové vykurovanie, 4.stavebné povolenie ktoré samozrejme vyžaduje vyjadrenia všetkých možných zo ŽP. Máš nejaké kontakty na HG prieskum? Projekt vypracuje dodávateľ TČ?
mvlko
30.04.09,18:32
Zdravim, ano dali Ti dobre info... Hydrogeologicky prieskum ti spravi hydrogeolog (ja som si zohnal cloveka z BA) ten ti vypracuje spravu z HG prieskumu (aj s prietokovou skuskou). Tu dodas projektantovy vodnych stavieb (dobry hydrogeolog Ti da kontakt) a ten spravi projekt na vodnu stavbu (studne). Nasledne potrebujes projekt na TC od projektanta kurenia a ten potrebuje vsetko ostatne okolo tvojho projektu domu. Ked to mas, ziadas o stavebne povolenie na chalupu (bacha na to, aby Ti v stavebnom povoleni napisali v casti kurenie aj ze sa jedna o kurenie TC kde sa budu vyuzivat dva vrty (nie ako ja :) )). S tymto povolenim a vodnym projektom na studne + 33eur kolky ides na odbor ZP a tam by Ti mali dat povolenie na vyuzivanie tych vrtvov na ucely kurenia podla projektu vrtov.

V tomto stave som ja a potom asi este budem ziadat o spravnu tarifu na elektrinu, ale to az ked uz bude TC u nas na chalupe.