polis1
29.04.09,14:30
Dobrý den

dnes som založil novú firmu a chcem sa zaregistrovat na platcu DPH a ak to dam od dnešného dňa tak ma zaregistrujú až od mája ze?
Tweety
29.04.09,12:32
Dobrý den

dnes som založil novú firmu a chcem sa zaregistrovat na platcu DPH a ak to dam od dnešného dňa tak ma zaregistrujú až od mája ze?
§ 4

(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.


Takže apríl to už nebude.
ivka612
30.04.09,05:31
Dobrý deň,
prosím Vás povedzte mi čo ma čaká, keď som nezaregistrovala firmu ako platcu DPH, hoci vznikla povinnosť zaregistrovať ju. A to hovorím o dvoch rokoch dozadu. Ja viem, že som veľká ......, prosím Vás poraďte mi!
tuta
30.04.09,05:49
ivka612
30.04.09,07:42
Ďakujem, celé som to "prebehla", niečo ma ukľudnilo, niečo rozhádzalo, ale neviete mi niekto povedať konkrétne dnes čo ma môže postihnúť? Moc ďakujem!!! I.
Rozalka
30.04.09,18:32
Zákon od dph od 1.4.2009
§ 55 sa dopĺňa odsekom 3, ktorý znie:
„(3) Osoba, ktorá nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo podala žiadosť o registráciu pre daň oneskorene a toto oneskorenie je viac ako 30 dní, má za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom, právo na odpočítanie dane inej ako podľa odseku 1 viažucej sa na tovary a služby, ktoré použila na dodanie tovarov a služieb, v rozsahu a za podmienok podľa § 49 a 51. Odpočítanie dane sa uplatní v tom istom daňovom priznaní, v ktorom sa uvádza daň podľa § 78 ods. 9. Obdobím, v ktorom osoba mala byť platiteľom, sa rozumie obdobie, ktoré sa začína 31. dňom po dni, kedy osoba bola povinná najneskôr podať žiadosť o registráciu pre daň.

a teraz to dôležité pre teba:

Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. apríla 2009
(1) Ustanovenia § 55 ods. 3, § 69 ods. 13 a § 78 ods. 9 v znení účinnom od 1. apríla 2009 sa nepoužijú, ak povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň vznikla pred 1. aprílom 2009.
Zita5
01.05.09,06:37
Ďakujem, celé som to "prebehla", niečo ma ukľudnilo, niečo rozhádzalo, ale neviete mi niekto povedať konkrétne dnes čo ma môže postihnúť? Moc ďakujem!!! I.

Rozalka Vám priložila znenie Zákona DPH , ktoré je v účinnosti od 1.4.2009. To znamená , že Vy nemôžete vlastne použiť uvedené znenie na Váš prípad nakoľko plátcom DPH sa daňový subjekt stal 31.3.2009.
U Vás sa jedná o neskorú registráciu DPH , kde oneskorenie bolo vlastne o viac než 2 roky .
Nakoľko neskorá registrácia plátcu DPH v znení Zákona o DPH za rok 2007 a 2008 nebola v tom čase riešená , podľa môjho názoru DU pristúpi k sankciám v znení Zákona o správe daní a poplatkov a to podľa :
§ 35
Správne delikty
Na začiatok (http://www.porada.sk/t105543-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-10-2007-do-28-2-2009-a.html#hore)
(7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote

a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu,
b) oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu môže uložiť pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.

(13) Správca dane pri ukladaní pokuty podľa odsekov 4, 5, 7 až 12 prihliada na závažnosť, trvanie a následky protiprávneho stavu.


Čiže , ja som tam žiadnu povinnosť dodaňovania DPH nenašla , avšak sankcii sa SZČO určite nevyhne.Už to treba ponechať len na daňových pracovníkov , akú sankciu určia .

Vidím tam veľkú chybu v sledovaní obratu v súčinnosti podnikateľ -účtovník .


To je môj názor , snáď sa pridá aj niekto ďalší.
Zita5
01.05.09,06:43
Dobrý deň,
prosím Vás povedzte mi čo ma čaká, keď som nezaregistrovala firmu ako platcu DPH, hoci vznikla povinnosť zaregistrovať ju. A to hovorím o dvoch rokoch dozadu. Ja viem, že som veľká ......, prosím Vás poraďte mi!

Ešte chcem dodať na margo toho že ste nezaregistrovala firmu .......Vy ako účtovníčka ste neboli povinná zaregistrovať firmu resp. SZČO ako plátcu DPH , len si myslím , že ste mali prehľad o obrate a mohli ste SZČO na tento stav upozorniť .

Ale hlavu hore , teraz záleží ako sa k tomu postaví DU a ako sa k tomu postaví SZČO . Priznám sa , že situácia , v ktorej sa nachádzate, by bola nepríjemná pre kohokoľvek .

Držím palce a dúfam , že nám dáte vedieť ako to dopadlo .